Lifestyle Portal
  •   १७ श्रावण २०७९, मंगलवार

साउदी अरबमा त्रिपल भ्याट लागु

३० बैशाख २०७७, मंगलवार १८:५२

साउदी सरकारले एउटा कठो निर्णय गरेको छ, यसअनुसार देशमा तिनगुणा मुल्य अभिवृद्धि कर लगाइने र कर्मचारीहरुलाई दिइने भत्ताहरु समेत कटौति गरिदिएको छ । राज्यका अर्थमन्त्रीले सोमबार भने, कम तेलको मूल्य र कोरोनाभाइरस का कारणले उत्पन्न मन्दीले वित्तीय हिसाबले कडा परिश्रम गर्न खोजेको हो।

भत्ताहरुको प्रावधान जून १ मा निलम्बित हुनेछ, र मूल्य अभिवृद्धि कर जुलाई १ सम्म छ प्रतिशतबाट १ ज्ञछ प्रतिशतमा बढाइनेछ, अर्थमन्त्री मोहम्मद अल जडानले राज्य समाचार एजेन्सीलाई बताए । मन्त्रीका अनुसार  यी उपायहरू पीडादायी तर मध्यम र दीर्घकालीन अवधिमा वित्तीय स्थिरता कायम राख्न आवश्यक छ र कोरोनाभाइरस को वित्तिय प्रभाव सम्भावनालाई कम सम्भावित क्षतिसँग पार गर्न यि उपायहरु लागू गरिएको हो ।

सन् २०१८ मा साउदी अरेबियाका राजा सलमानले प्रत्येक राज्य कर्मचारीलाई १,००० रियाल ९४ २ठठ० मासिक भुक्तानीको आदेश दिँदै राज्यमा मुल्य अविवृद्धि कर पनि लागु गराएका थिए । डिसेम्बरमा जारी गरिएको आधिकारिक तथ्यांकका अनुसार सरकारी क्षेत्रमा करीव १५ लाख साउदी नागरीक कार्यरत छन्।

विश्वको सबैभन्दा ठूलो तेल निर्यातकर्ता साउदी अरबलाई तेलको विश्ववजारमा घट्दो मुल्यले र कोरोभाइरस प्रभावले निकै असर पारेको छ । जबकि नयाँ कोरोनाभाइरससँग लड्ने उपायहरू क्राउन प्रिन्स मोहम्मद बिन सलमान ९एमबीएस० द्वारा आरम्भ गरिएको आर्थिक सुधारको गति र तवरलाई सामान्य अवस्था नआउन्जेलसम्म रोक्न सक्ने सम्भावना छ। यस वर्षको पहिलो चौमाससकमा नै साउदी अरबले ९ बिलियन डलर घाटा खाएको रिपोर्ट छ, यताततर्फ तेलको मुल्यमा गिरावट छ भने अर्कोतर्फ गैर इन्धन क्षेत्रहरु जस्तै पर्यटन, ब्यापार लगायतमा कोरोना कहर छाएको छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा तनहुँ जिल्लाको घिरिङ गाँउपालिकामा अवस्थित श्री दिपक माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको उद्घाटन भएको छ । भारतीय

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा सिन्धुली जिल्लाको कमलामाई नगरपालिका–६ मा अवस्थित सिन्धुली सामुदायिक टेक्निकल इन्स्टिच्यूटको नवनिर्मित शैक्षिक भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको

विपद् न्युनीकरण प्रयासमा नेपाललाई निरन्तर सहयोग गर्ने हाम्रो प्रतिबद्धता अनुरुप नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले गृह मन्त्रालय, सिंहदरबारमा आयोजित

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा डोटी जिल्लाको जोरायल गाउँपालिका–४ कुण्डीकोटमा अवस्थित श्री घण्टेश्वर माध्यमिक विद्यालयका लागि निर्मित विद्यालय भवन तथा छात्रावास