Lifestyle Portal
  •   ३० श्रावण २०७९, सोमबार

स्वास्थ्य महामारीका बखत एकान्तवासलाई कसरी रमाइलो बनाउने?

२ जेष्ठ २०७७, शुक्रबार ००:४४

नेपाल लगायत संसारभरका अधिकांश देशका करोडौँ मानिसहरू अहिले कोरोनाभाइरस सङ्क्रमणको महामारीबाट जोगिन तथा रोग फैलिन नदिन घरभित्रै बन्दाबन्दी (Lockdown) पालन गरी बसिरहेका छन् ।

सर्वसाधारणले मात्र हैन चर्चित कलाकार, खेलाडी, विज्ञान प्रविधि क्षेत्रका अगुवा तथा अन्य विभिन्न क्षेत्रका हस्तीहरुले पनि एकान्तवासमा बस्दा आफूलाई सक्रिय र सन्तुष्ट राख्न विभिन्न उपायहरुको खोजि गरेका छन् ।

उनीहरूले आफूले गरेका रमाइला गतिविधिको भिडिओ पोष्टहरु सामाजिक सञ्जालमा पनि हालेका छन् ।

एकान्तवासमा खुशी मन र सक्रियता
कोरोना भाइरसको संक्रमणबाट जोगिन एकान्तवासमा रहँदा मानिसहरुले क्रियाशील हुने र रमाउने अनेक उपायहरु निकालेका छन् । नाचगान गर्ने, गतिशिल जीवन र व्यस्त दैनिकीका कारण छुटाउनु परेका आफ्ना शोखका रहरका विषयवस्तुहरु पुनः प्रारम्भ गरिएका कुराहरु अद्भूत छन् ।

मानिसहरु घरमा परिवारका साथ रहँदा धेरैवर्षपछि पुनः पेन्टिङ गर्न थालेका छन् । साहित्य फुर्न थालेको छ । सामाजिक सञ्जालमा एउटा उर्जावान विश्वसमाज आफूलाई समय दिइरहेको देखिएका छन् । आफू खुशीहुने विभिन्न रङ्गहरुमा रमाउँदैगरेको देखिन्छन् ।

मानिसहरु घरमा रमाइलो गरेको भिडियोहरु सामाजिक सञ्जालका भित्ताहरुमा भरिएका छन् । फुटबल खेलाडी, कलाकार, घरपालुवा जनावर, आमा, बाबा, दिदी बहिनी, लगभग सब चर्चित हस्तिहरु प्यारा प्यारी सब अहिले घर भित्रै छन् ।

केटकेटीले बुवा-आमालाई चिन्दैछन् । बुवा-आमालाई पनि नजिकबाट आफ्ना सन्तानका भावनासँग नजिकिने मौका मिलेको छ । सबै नकारात्मक क्षणको पाटोहरु कहाँ सबै नकारात्मक नै हुन्छ र ?

वर्तमान पुस्तामा अति लोकप्रिय टिकटक, फेसबुक जस्ता सार्वजनिक माध्यमहरुमार्फत मानिसहरु अभिनय गर्दैछन् । कसैले कठिन काम गर्ने चुनौती स्वीकारेका छन् आने कसैकसैले नया सीप सिकेका छन ।

मानिसहरु धेरैपछि घरकै भान्सामा उपलब्ध सिमित सर-सामाग्रीहरुबाट मिठा, पोषिला परिकारहरु बनाइरहेका छन् । केटकेटी बुवा-आमा घरमैं हुँदा रमाएका छन् । घरभित्रै एक्लै वा समूहमा दूरी कायम राखेर वा एक्लै भान्साको सरसफाई वा शारीरिक व्यायाम, हाँसो ठट्टाहरु सहित सबै जना आफूलाई सक्रिय राख्न केही न केही गरिरहेका छन् ।

खुशी र शान्ति खोज्न एकान्तवास र ध्यान, योगको वातावरण अहिले तपाईंको सुन्दर घरभित्रै छ, परिवारका हरेक सदस्यहरुको मुहारमैं छ । कतै नजानुस, घरमैं बसी आफूलाई अनि आफ्ना परिवारका सदस्यलाई सकारात्मक जीवन बाँच्न सिकाउनुहोस् । अभावलाई अवसरमा परिवर्तन गर्न सिकाउनुहोस् । सुरक्षित बस्नुहोस् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा तनहुँ जिल्लाको घिरिङ गाँउपालिकामा अवस्थित श्री दिपक माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको उद्घाटन भएको छ । भारतीय

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा सिन्धुली जिल्लाको कमलामाई नगरपालिका–६ मा अवस्थित सिन्धुली सामुदायिक टेक्निकल इन्स्टिच्यूटको नवनिर्मित शैक्षिक भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको

विपद् न्युनीकरण प्रयासमा नेपाललाई निरन्तर सहयोग गर्ने हाम्रो प्रतिबद्धता अनुरुप नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले गृह मन्त्रालय, सिंहदरबारमा आयोजित

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा डोटी जिल्लाको जोरायल गाउँपालिका–४ कुण्डीकोटमा अवस्थित श्री घण्टेश्वर माध्यमिक विद्यालयका लागि निर्मित विद्यालय भवन तथा छात्रावास