Lifestyle Portal
  •   १९ माघ २०७९, बिहीबार

इरानद्वारा अमेरिकालाई कडा चेतावनी

५ जेष्ठ २०७७, सोमबार १०:०५

लोकप्रिय

इरान र अमेरिका समबन्धको नालीवेली अनि अपडेटहरु पछिल्ला वर्षका सर्वाधिक हाइलेटेड मिडिया सामाग्री र युद्ध शंखनादका कारकहरु हुन् । गत वर्ष पनि अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्प र इरानी समकक्षीहरुको भनाभैरी, इरानी नाकाबन्दिका आयाम, लालसागरको तनावले उग्र रुप लिइसकेको अवस्थामा अमेरीकाले केसम्म गर्नसक्छ भन्ने उदाहरणसहित ट्रम्पले इरानलाई भद्र चेतावनी मात्र दिएर छाडेका थिए । अहिले फेरि इरानले आवाज उठाएको छ, इरानले भेनिजुएला पठाएका शिपमेन्टहरु अमेरिकीहरुले अवरोध गरेपछि इरानले कडा चेतावनी दिएको हो ।

क्यारिवियन सागरमा यूएसका वारशिपहरु छन्, यि वारशीपसँग पास भएर मात्रै इरानी शिपमेन्टहरु भेनेजुयला पुग्न पाउनेछन्, इरानमा परराष्ट्र मन्त्रीले आइतवार नै अमेरिकी नेतृत्वलाई आफ्नो इन्धन शिपमेन्टलाई बाधक बनेकोमा त्यस्तो नगर्न चेतावनी दिइसकेका छन् । ५ वटा भिमकाय इरानी तेल सप्लायार ट्याकंरहरु मिलियन डलर भन्दा धेरै लागत भएका तेलका भण्डारण बोकेर भेनेजुयला तर्फ लागेका छन् । इरानका तर्फबाट मोहम्मद जावेद जरिफले संयुक्तराष्ट्र संघलाई पत्राचार गरेका छन्, उक्त पत्र महासचिव एन्टीनो गुटिरसलाई सम्वोधन गरि लेखिएको छ ।

अमेरिकाले इरानउपर नाकाबन्धी लगाएको छ, इरानी परमाणु कदमहरुको रोकथामका लागि यसो गरेको अमेरिकी तर्क छ । भेनेजुयलाका लागि गएका इरानी शिपहरु अब के त्यहाँ पुग्नेछन् या अमेरिकी वारशीपहरुले चेकजाँच गरि उनीहरुलाई इरान नै फर्काउनेछन् या अरु नै केहि, क्यारिवियन सागरको मध्यभागमा शिघ्र यो कुराहरुको नियति थाहा हुनेछ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

विरगञ्ज, १४ पुस छिमेकी मुलुक भारतमा कोभिड–१९ को संक्रमण फैलन थालेपछि वीरगन्ज नाकामा उच्च सतकर्ता अपनाइएको छ । इनरुवा नाकामा