Lifestyle Portal
  •   ५ आश्विन २०७८, मंगलवार

इरानद्वारा अमेरिकालाई कडा चेतावनी

५ जेष्ठ २०७७, सोमबार १०:०५

इरान र अमेरिका समबन्धको नालीवेली अनि अपडेटहरु पछिल्ला वर्षका सर्वाधिक हाइलेटेड मिडिया सामाग्री र युद्ध शंखनादका कारकहरु हुन् । गत वर्ष पनि अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्प र इरानी समकक्षीहरुको भनाभैरी, इरानी नाकाबन्दिका आयाम, लालसागरको तनावले उग्र रुप लिइसकेको अवस्थामा अमेरीकाले केसम्म गर्नसक्छ भन्ने उदाहरणसहित ट्रम्पले इरानलाई भद्र चेतावनी मात्र दिएर छाडेका थिए । अहिले फेरि इरानले आवाज उठाएको छ, इरानले भेनिजुएला पठाएका शिपमेन्टहरु अमेरिकीहरुले अवरोध गरेपछि इरानले कडा चेतावनी दिएको हो ।

क्यारिवियन सागरमा यूएसका वारशिपहरु छन्, यि वारशीपसँग पास भएर मात्रै इरानी शिपमेन्टहरु भेनेजुयला पुग्न पाउनेछन्, इरानमा परराष्ट्र मन्त्रीले आइतवार नै अमेरिकी नेतृत्वलाई आफ्नो इन्धन शिपमेन्टलाई बाधक बनेकोमा त्यस्तो नगर्न चेतावनी दिइसकेका छन् । ५ वटा भिमकाय इरानी तेल सप्लायार ट्याकंरहरु मिलियन डलर भन्दा धेरै लागत भएका तेलका भण्डारण बोकेर भेनेजुयला तर्फ लागेका छन् । इरानका तर्फबाट मोहम्मद जावेद जरिफले संयुक्तराष्ट्र संघलाई पत्राचार गरेका छन्, उक्त पत्र महासचिव एन्टीनो गुटिरसलाई सम्वोधन गरि लेखिएको छ ।

अमेरिकाले इरानउपर नाकाबन्धी लगाएको छ, इरानी परमाणु कदमहरुको रोकथामका लागि यसो गरेको अमेरिकी तर्क छ । भेनेजुयलाका लागि गएका इरानी शिपहरु अब के त्यहाँ पुग्नेछन् या अमेरिकी वारशीपहरुले चेकजाँच गरि उनीहरुलाई इरान नै फर्काउनेछन् या अरु नै केहि, क्यारिवियन सागरको मध्यभागमा शिघ्र यो कुराहरुको नियति थाहा हुनेछ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी, प्योङयाङ । उत्तर कोरियाले योङवायोन आणविक क्षेत्रमा युरेनियमयुक्त भट्टी विस्तार गरेको स्याटलाईट तस्बिरमा देखिएको छ । उत्तरका पछिल्ला गतिविधिले

एजेन्सी, काठमाण्डौ । चीनले अमेरिका, बेलायत र अस्ट्रेलियाबीचको एतिहासिक परमाणु सम्झौताको निन्दा गर्दै त्यसले क्षेत्रीय शान्ति र स्थायित्वलाई कमजोर पार्ने

आम्सटर्डम, एजेन्सी । अफगास्तिानको मामिलामा विवाद बढेपछि नेदरल्यान्डकी विदेशमन्त्री सिग्रिड कागले राजीनामा दिएकी छिन् । अफगान उथलपुथलपछि पदबाट राजीनामा दिने

काठमाण्डौ । मुलुक बजेटविहीन हुने निश्चित भएको छ । सरकारले ल्याएको प्रतिस्थापन विधेयक संसदमा विचाराधीन रहेको र र अघिल्लो सरकारले