कोरोना क्राइसिसमा कृषीमा केन्द्रित गर्दै भुटान सरकार


भुटानले पछिल्ला वर्षहरुमा अन्य देशहरुबाट आयात गर्ने महँगा कृषी उत्पादनहरु कटौति गर्दै आत्मनिर्भर बन्ने योजना र कदमहरु चलाएपछि ति कुराहरु पुरा हुन सकेका थिएनन्, कोरोना क्राइसिसको समयलाई भुटान सरकारले कृषीमा उत्पादन र लगानीमा केन्द्रित गर्दै आत्मनिर्भर बन्ने नयाँ कदमहरु अघि सारेको छ ।

यस क्राइसिसको शुरुवात देखि नै भुटानले खाधान्न आयतलाई रोक लगाएको थियो, त्यसपछि फेरि आयात संभव भएको कारण बताइएपछि बोर्डर खुल्यो र खाधान्नहरु भुटान प्रवेश हुन थाल्यो । अन्तत मार्च २४ बाट कोरोना फैलिने संभावना जनाउ गर्दै भुटानले वोर्डर पूर्णत बन्द गर्यो र देशभित्रै उत्पादनहरुमा केन्द्रित गर्न थाल्यो । आउने ६ महिनासम्मका लागि देशभित्र चाहिने खाधान्न सरकारले स्टक राखेको भुटानी सरकारले जनताहरुलाई बताएको छ अब त्यहाँ त्यसपछिका दिनहरुका लागि आत्मनिर्भर उत्पादनहरुको खेती शुरु भइसकेको छ । भुटानको राष्ट्रिय खाना ईमा डाट्से जस्मा खोर्सानी र चीज हुन्छ त्यस परिकार खोर्सानीको अभावमा भुटानी भान्साहरुमा पाउन छाडिएको छ, ६ महिनापछि खोर्सानीमा आत्मनिर्भर भुटानले आफ्नौ देशमा उत्पादिन खोर्सानी भान्साहरुमा भित्राउने छ, कृषी शुरु भइसक्यो ।

येशे पेन्जोर भुटानका कृषी मन्त्री हुन्, उन्का अनुसार भारतबाट भारी परिमाणमा तरकारी, मासु, फलफुल र खाधान्नहरु आउन छाडेपछि भुटानी कृषकहरुलाई आत्मनिर्भर हुने नयाँ अवसर श्रृजना भएको छ ।

लाइभमाण्डु


Loading comments...