Lifestyle Portal
  •   २ भाद्र २०७९, बिहीबार

कोरोना क्राइसिसमा कृषीमा केन्द्रित गर्दै भुटान सरकार

७ जेष्ठ २०७७, बुधबार ०९:०९

भुटानले पछिल्ला वर्षहरुमा अन्य देशहरुबाट आयात गर्ने महँगा कृषी उत्पादनहरु कटौति गर्दै आत्मनिर्भर बन्ने योजना र कदमहरु चलाएपछि ति कुराहरु पुरा हुन सकेका थिएनन्, कोरोना क्राइसिसको समयलाई भुटान सरकारले कृषीमा उत्पादन र लगानीमा केन्द्रित गर्दै आत्मनिर्भर बन्ने नयाँ कदमहरु अघि सारेको छ ।

यस क्राइसिसको शुरुवात देखि नै भुटानले खाधान्न आयतलाई रोक लगाएको थियो, त्यसपछि फेरि आयात संभव भएको कारण बताइएपछि बोर्डर खुल्यो र खाधान्नहरु भुटान प्रवेश हुन थाल्यो । अन्तत मार्च २४ बाट कोरोना फैलिने संभावना जनाउ गर्दै भुटानले वोर्डर पूर्णत बन्द गर्यो र देशभित्रै उत्पादनहरुमा केन्द्रित गर्न थाल्यो । आउने ६ महिनासम्मका लागि देशभित्र चाहिने खाधान्न सरकारले स्टक राखेको भुटानी सरकारले जनताहरुलाई बताएको छ अब त्यहाँ त्यसपछिका दिनहरुका लागि आत्मनिर्भर उत्पादनहरुको खेती शुरु भइसकेको छ । भुटानको राष्ट्रिय खाना ईमा डाट्से जस्मा खोर्सानी र चीज हुन्छ त्यस परिकार खोर्सानीको अभावमा भुटानी भान्साहरुमा पाउन छाडिएको छ, ६ महिनापछि खोर्सानीमा आत्मनिर्भर भुटानले आफ्नौ देशमा उत्पादिन खोर्सानी भान्साहरुमा भित्राउने छ, कृषी शुरु भइसक्यो ।

येशे पेन्जोर भुटानका कृषी मन्त्री हुन्, उन्का अनुसार भारतबाट भारी परिमाणमा तरकारी, मासु, फलफुल र खाधान्नहरु आउन छाडेपछि भुटानी कृषकहरुलाई आत्मनिर्भर हुने नयाँ अवसर श्रृजना भएको छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा तनहुँ जिल्लाको घिरिङ गाँउपालिकामा अवस्थित श्री दिपक माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको उद्घाटन भएको छ । भारतीय

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा सिन्धुली जिल्लाको कमलामाई नगरपालिका–६ मा अवस्थित सिन्धुली सामुदायिक टेक्निकल इन्स्टिच्यूटको नवनिर्मित शैक्षिक भवनको उद्घाटन सम्पन्न भएको

विपद् न्युनीकरण प्रयासमा नेपाललाई निरन्तर सहयोग गर्ने हाम्रो प्रतिबद्धता अनुरुप नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले गृह मन्त्रालय, सिंहदरबारमा आयोजित

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा डोटी जिल्लाको जोरायल गाउँपालिका–४ कुण्डीकोटमा अवस्थित श्री घण्टेश्वर माध्यमिक विद्यालयका लागि निर्मित विद्यालय भवन तथा छात्रावास