Lifestyle Portal
  •   ३ चैत्र २०७९, शुक्रबार
successful people

व्यक्तिगत विकास चाहनुहुन्छ ? छोड्नै पर्छ यी ५ बानी

१५ पुष २०७५, आईतवार १५:३०

लोकप्रिय

कसलाई मन हुदैन र आफु जीवनमा सफल हुन तर बिभिन्न कारण हुन्छ जसले सफलताको बाटो रोकेको हुन्छ ।  हाम्रो सफलता र व्यक्तिगत विकासका लागि कयौ यस्ता बानीहरु छन् जसलाई छोड्न आवश्यकता हुन्छ ।

आज हामी  तपाईलाई ५ यस्ता चीज र बानीको बारेमा बताउन गइरहेका छौं जुन हामीले व्यक्तित्व विकास तथा लक्ष्यप्राप्तिका लागि तत्काल छोड्न आवश्यक छ ताकि जीवनलाई सफल बनाउन सकियोस् । हुनसक्छ यसमध्ये तपाईँ कुनै चिज लिनुहुन्न तर यीमध्ये कुनै बानी तपाईँको व्यक्तित्वको हिस्सा बनेको छ भने त्यसलाई आजबाटै छोड्नुहोस ।

१. अर्काको नकरात्मक नसोंचौ
अर्काको नराम्रो गर्नु वा दुष्टताबारे रमाइलो मानेर सुन्नु हाम्रो जीवनको हिस्सा बनिरहेको हुनसक्छ । तर के तपाईँलार्इ थाहा छ नकारात्मकताको पहिलो खुड्कीलो यही हो… यो बानीले हामिलाई नकारात्मक बनाउँदै लैजान्छ । यसबाट बच्नको लागि तपाई अरुको नराम्रो कुरा पनि नसुन्नुहोस । यदि हाम्रो विचारमा नकारात्मक भए हाम्रो मार्ग र सफलताबाट भड्किन्छौ । यसबाट टाढै रहन तपाई यस्ता मानिसबाट टाढै रहनु राम्रो हुनेछ ।

२.आफुलाई अर्कोसँग तुलना नगरौं
प्राय मानिस  आफ्नो तुलना अर्कोसँग गरेर दुखि हुने गर्दछन् । मानिस आफ्नो  दुःखबाट भन्दा अरुको खुशीबाट जल्दछ र अझ दुखि बन्दछ । तर यो बानीले हामिलाई कहिले माथि उठ्न दिंदैन र यस्तोमा हामि आफ्नो क्षमतामाथि पनि ध्यान दिंदैनौ र सफलताबाट टाढिंदैजान्छौ । यदि कुनै व्यक्ति सुखि र सफल छ भने त्यो उसको क्षमता हो । उसलाई आफुसँग तुलना गर्नु व्यर्थ हो । यसभन्दा राम्रो हामि आफ्नो काम र कार्य कुशलतामा ध्यान दिअौं र आफूमा भएका कमी कमजोरीहरु हटाउनका लागि भरमग्दूर कोशिश गरौं ताकि हामीमा एक सकारात्मक ऊर्जा पैदा होस र हामी सफलताको मार्गतर्फ अघि बढ्नसकौं ।

३. अरुमाथिको निर्भरता
कयौं मानिसहरु अरु माथिको निर्भरताले  सफल हुन सक्दैनन् ।  हामि जबसम्म अन्यमाथि निर्भर रहन्छौ तबसम्म सफल हुन सक्देनौ । यसको लागि आफै जिम्मेवार बन्नुहोस् र आत्मनिर्भर बनेर  आफ्नो काम आफै गर्नुहोस् यसले तपाई सफल हुनुहुनेछ र अनुभव पनि प्राईत गर्नुहुनेछ । आफ्नो लक्ष्य निर्धारित गर्नुस् र अन्यको मद्दतको आशा नराख्नुहोस, त्यसलाई पाउने प्रयास गर्नुहोस । अर्काप्रतिको निर्भरताले हाम्रो कायरता र असक्षमतालाई  दर्शाउँदछ ।

४. बितेको समयसँग अफसोस नगरौं
असफलता र  गलति सबैबाट हुन्छ । तर  जुन बिति सक्यो त्यसमा अफसोच गर्नाले हामि समयलाई व्यर्थ बनाउँदछौ । यसोगर्नाले  न त हामि आज जित्न सक्छौं  न त भविष्यकोबारेमा कुनै सहि निर्णय लिन सक्छौं । बितिसकेको कुरामा अफसोच गर्नुभन्दा राम्रो यो हुन्छ की हामि त्यसबाट पाठ सिकौं र आफूलाई सुधारेर  भविष्यको बारेमा  सोंचौ   ताकि  एक आकर्षक भविष्यको निर्माण गर्न  सकियोस । बितेको कुराको याद गरेर दुखि हुँदा हाम्रो जीवन, निराशा र नकारात्मकताले  भरिन्छ । जुन कुराले हामिलाई कहिले सफल हुन दिंदैन र भविष्यको बारेमा निर्णय लिन नसकस्ने बनाउँदैलैजान्छ ।

५. अफ्नो लक्ष्यमा  केन्द्रित रहौं
सफल हुन एउटा लक्ष्यको आवश्यकता हुन्छ ।  त्योभन्दा पनि तपाईँ आफ्नो लक्ष्यमा केन्द्रित भइरहनु अर्को महत्वपुर्ण कुरा हो । तपाईँले जुन लक्ष्य निर्धारित गर्नु भएकोछ त्यसलाई नपाएसम्म  आफ्नो लक्षयको बारेमा  सोंच्नुहोस् र त्यसलाई पुरा गर्नमैं केन्द्रित हुनुहोस् । किनकि यदि तपाईँले दोस्रो कुरामा वा बीचमा आउने बाधा व्यवधानबाट ध्यान भट्काए तपाईँ आफ्नो लक्ष्यबाट विचलित हुनुहुनेछ र तपाई  हताश हुनथाल्नुहुनेछ । जसले तपाईँलाई तपाईँको लक्ष्यबाट टाढा गर्नसक्नेछ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले भारत सरकारको आर्थिक सहयोगमा काठमाडौंस्थित मदन भण्डारी स्मृति कलेजका लागि निर्मित कलेज भवनको आज

काठमाडौं– सडकपेटी नै कब्जा गरेर सञ्चालन गरिएका वर्कसपलाई काठमाडौं महानगरपालिकाले कारबाही गरेको छ। बुधबार महानगरले बिजुली बजारको आर्क ब्रिजबाट देब्रेतर्फ

मिति २०७९।११।०१ गते अं.१६;५० बजेको समयमा काठमाण्डौ जिल्ला काठमाण्डौ महानगरपालिका वडा नं.१६ माछापोखरी चोक स्थितमा नेपाल यातायात स्वतन्त्र मजदुर संगठन,

कैलालीको भजनीका करन विकका छोरा कक्षा ९ मा पढ्नुहुन्छ । उहाँका छोरा आजभोलि किताबभन्दा बढी समय मोबाइलमा भुल्न थालेपछि करनलाई