Lifestyle Portal
  •   ३० बैशाख २०७८, बिहीबार

हङकङप्रति नेपालको आधिकारीक धारणामा ‘द हिन्दू’को कभरेज

२२ जेष्ठ २०७७, बिहीबार १९:४४

‘द हिन्दु’मा कालोल भट्टरजीले जुन ३ मा एउटा आलेख लेखेका छन्, नेपालले हङकङ चीनको हो भन्दै ‘एक चीन नीति’लाई सर्मथन गरेको भनी लेखेका छन् । बुधवारका दिन नेपालले कडा रुपमा हङकङ चीनको भाग रहेको बताएको उनले उद्धृत गरेका छन्, अंग्रेजी भाषामा लेखिएको यस आलेखमा प्रधानमन्त्री ओलीको तस्वीर प्रयोग गरिएको छ ।

नेपालको विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ताका अनुसार नेपाल तठस्त र असंलग्नता नीतिलाई आत्मसाथ गर्दै हङकङमा कानूनी राज्य र सुव्यबस्था स्थापनामा चीन सरकारले चालेको कदमको नेपालले सराहना गरेको भनी कालोल भट्टरजीले लेखेका छन् । चीनको विवादास्पद सुरक्षा निती उपर नेपालको अवस्थामा नेपालले चीनको पक्षमा रहेको स्थापित गरेको तर्क दिंदै कालोलले यस सुरक्षा नियमले हगंकगंको सार्वभौमीक्ता नै खतम हुन सक्ने संभावना पनि रहेको बताएका छन् ।

चीनले भारतलगायत अन्य देशहरुलाई पनि यस नीतिको समर्थन गर्न आग्रह गरेकोमा पाकिस्तान र नेपालले यसलाई खुलेर समर्थन गरेको कालोलले लेखेका छन् । अक्टोबर सन् २०१९ मा नेपाल सरकार र चीनसरकारले चिनियाँ राष्ट्रपतिको नेपाल भ्रमणका दौरान दुबै देशमा चाइनाविरोधी प्रदर्शनकारी र अपराधीलहरुलाई टार्गेट गर्ने सम्झौता समेत गरेको कालोलको लेखमा लेखिएको छ । चीन बिरोधी तिव्बती मुभमेन्टलाई टार्गेट गरेर यो सम्झौता गरिएको दावी लेखमा गरिएको छ ।

त्यस्तै चीनको ‘सिन्हवानेट’ले पनि हङकङको कानून र सुव्यवस्था कायम गर्न चीनले गरेको प्रयासलाई नेपालको समर्थन शिर्षकमा समाचार लेखेको छ ।

नेपाल सरकारको आधिकारीक धारणा के?
नेपालले हङकङका लागि चीनको ‘राष्ट्रिय जन कांग्रेस’द्वारा अनुमोदित नयाँ राष्ट्रिय सुरक्षा कानूनलाई समर्थन गरेको छ । नेपाल सरकार, विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता भरतराज पौड्यालले नेपालले आफ्नो एक चीन नीतिलाई दोहोर्याएको र हङकङ चीनको अभिन्न अंगको रूपमा रहेको स्पष्ट गरेका छन् ।

हङकङका लागि चीनले अनुमोदन गरेको राष्ट्रिय सुरक्षा कानूनको सन्दर्भमा बोल्दै, “शान्ति, कानून र सुव्यवस्थाको रखरखाव राष्ट्रको प्राथमिक जिम्मेवारी हो” प्रवक्ता पौडेलले मिडियाकर्मीहरुको प्रश्नहरूको जवाफमा व्यक्त गरे ।

उनले नेपालले कुनै पनि देशको आन्तरिक मामिलामा हस्तक्षेप नगर्ने कुरामा जोड दिए र हङकङमा कानून-व्यवस्था कायम गर्न चीनको प्रयासलाई समर्थन गरे ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं । केपी ओली पुनः प्रधानमन्त्री नियुक्त भएका छन् । राष्ट्रपति विद्या भण्डारीले नेकपा एमाले अध्यक्ष तथा संसदीय दलका नेता

काठमाडौं । कोरोनाको जोखिम बढ्दै गएपछि बैंकिङ सेवामा व्यापक कटौती भएको छ । यसअघि सिमित शाखामात्र खुल्दै आएकामा बैंकहरुले सिमित

काठमाडौं। राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले नयाँ सरकार बनाउनका लागि दावी पेश गर्न दिएको समयसीमामा कुनै पनि दलले सरकार बनाउने दावी पेश

कठमाडौं। चीनले नेपाललाई उपलब्ध गराएको कोरोना विरुद्धको भेरोसेल खोपको दोस्रो डोज जेठ २ गतेबाट लगाउन थालिने भएको छ। त्यसका लागि