Lifestyle Portal
  •   २ जेष्ठ २०७८, आईतवार

इरानको मुद्रा ‘डेन्जरजोन’मा

२४ असार २०७७, बुधबार १६:४६

इरानको मुद्रा अमेरिकी डलरको तुलनामा न्यूनतम बिन्दुमा पुगेको छ, स्थिती यति खराब भयो कि एक डलर बराबर २ लाख १५ हजार रियाल भएको छ । इरानको मुद्रा इरानी रियाल हो । जुन महिनामा १९०००० रियालको मुल्य एक डलर बराबर थियो, अहिले त्यो झनै खस्केको हो । सन् २०१८ मा अमेरिकाले सन् २०१५ को परमाणु सम्झौता बिपरित अघि बढेको भनी आफ्ना अन्य ६ सुपरपावरको साथ लिएर इरानलाई आर्थिक नाकाबन्दी लगाएपछि इरानी रियालको मूल्य खस्कन थाल्यो, अहिले न्यूनतम बिन्दुमा आएको छ ।

इरानी केन्द्रिय बैंकलाई अब चटारो परेको छ, मिलियन डलरहरु बजारमा इन्जेक्ट गर्नु सिवाय अब इरानी बैंकसँग बिकल्प नभएको बताइन्छ । ग्लोबलाइजेशनको सकारात्मक र नकारात्मक दुबै पक्षका रुपमा डलरसंगको सापेक्षिक मुद्रा मुल्यांकनलाई मानिन्छ, इरानलाई आफ्नो अर्थतन्त्र जोगाउन अहिले हम्मे हम्मे परेको छ ।
सेन्ट्रल बैंकका गभरनर अव्दुलनसर हेमातीले इरानका आर्थिक स्थाहित्वका कदमहरु सदैव सोचेर अनि दिर्घकालिन अनि सन्तुलित रहने बताएका छन्, आजका मितिमा पनि इरान आफ्ना निकटतम देशहरुका सर्वाधिक ठूलो दाता, भेनेजुएलाको सबैभन्दा ठूलो तेल आफूर्ति गर्ने देश, चीनको हिमायती ब्यापारीक दौंतरीका रुपमा परिचित छ ।

सरकारले नागरीकहरुलाई हतारमा सामान किन्ने, अताल्लीने नगर्न र अनि डलर सटहीमा न अल्झिन उर्दी जारी गरेको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं । सरकारले इन्धनको मूल्य बढाएको छ । नेपाल आयल निगमले आइतबार रातिदेखि लागु हुने गरी पेट्रोल, डिजल, मट्टितेल र

काठमाडौं। आगामी आर्थिक वर्षका लागि वार्षिक बजेट पेश गर्न अब १३ दिन बाँकी छ। जेठ १५ मा प्रतिनिधिसभामा बजेट पेश

काठमाडौं । उद्योग, वाणिज्य तथा आपूर्ति मन्त्री लेखराज भट्टले राष्ट्रिय आविस्कार केन्द्रका अध्यक्ष महावीर पुनसँग भेट गरेका छन् । कोरोना

दक्षिण कोरियाले कोरोना सङ्क्रमण भए नभएको थाहा पाउन आफैँले परीक्षण गर्न मिल्ने किट निर्माण गरेको छ । किट यहाँका २