‘सुरमा भोपाली’ भारतीय सिनेमाका उम्दा कमेडियन जगदीपको निधन


जगदीपले वलिउडका सिनेमाहरुमा निर्वाह गरेका यादगार भूमिकाहरुले दशकौंसम्मद दर्शकहरुलाई हसाँए, एउटा अविस्मरणीय पात्र दिएर गए, घरघरमा यिनको नक्कल गरियो, ति पात्रहरु त कहिल्यै मर्ने छैनन तर पात्रका अभिनयकर्ता जगदीपले भने ८१ वर्षको उमेरमा धर्ति छाडेका छन् ।

मजगाँउ मुस्तफा बजार मुम्बईको बव्रस्थानमा यिनको आज दाहसंस्कार गरिने भएको छ । यिनको वास्तविक नाम शेद इस्तियाख अहमद जाफ्री हो, आफ्नो करियरमा यिनले ४०० भन्दा धेरै चलचित्रहरुमा अभिनय गरे, आफ्नो वहुप्रतिभाशाली अभिनयकला अनि अमिट कमिक टाइमिगंका लागी जगदीप सदा सर्वदा संझनामा आउनेछन् ।

सन् १९७५ को रमेश शीप्पीको शोले चलचित्रको यिनको सुरमा भोपालीको अदाकारिता अत्यन्त यादगार मध्य पर्दछ । सन् १९५१ मा चलचित्र अफ्सानाबाट जगदीपले वलिउडमा पाइला टेके, यसै चलचित्रबाट निर्देशक बिआर चोप्राले पनि डेव्यू गरेका थिए । मुम्बईका गल्लीहरुमा जगदीपको प्रदर्शन देखेर प्रभावित निर्देशकले ७ वर्षका जगदीपलाई चलचित्रमा लिएका थिए, जगदीपको परिवारको व्यथा भनें अति गरिब रु पीडादायि परिवेशको थियो । यिनको पीताको यिनी सानै हुँदा निधन भएको थियो । जावेद जाफ्री, नावेद जाफ्री जगदीपका छोराहरु हुन्, यिनीहरु पनि अभिनयमा नै छन् । जगदीपका नाती मिजन जाफ्रीले पनि सन् २०१९ को मलाल चलचित्रबाट अभिनय यात्रा शुरु गरेका छन् ।

जगदीपसँग पहिलो चलचित्र गरेका जोनी लिभरले ट्वीट गर्दै जगदीपसँगको ए रिश्ता ना टुटे चलचित्र छायांकनताकाका कुराहरु अनि श्रद्धासुमन अभिव्यक्त गरेका छन् ।

उता गीतकार जावेद अख्तरले जगदीपको वाल्यकालको अभिनय रहेको दो विघा जमिन चलचित्रको यादसँगै श्रद्धासुमन दिएका हुन् ।

शोले, पुराना मन्दिर, अन्दाज अपना अपना, भावी, फुल और काँटे जस्ता यिनका धेरै चलचित्रहरुले दर्शकलाई हसाँएका अनि रुवाएका छन् । जगदीपलाई परमेश्वरले आफूमा समाहित गरुन्, नेपालबाट श्रद्धासुमन!


Loading comments...