Lifestyle Portal
  •   ३१ श्रावण २०७९, मंगलवार

‘डिस्कभरी च्यानल’को वृतचित्रमा बिल गेट्सले भने- भारत पूरा संसारलाई कोरोना विरुद्धको खोप उपलब्ध गराउन सक्षम छ

२ श्रावण २०७७, शुक्रबार १७:०९

माइक्रोसफ्टका सह-संस्थापक बिल गेट्सले भन्छन्, “भारतसँग यति क्षमता छ की उसले विश्वका लागि कोविड-१९ को भ्याक्सिन बनाएर त्यसलाई संसारभर सप्लाई गर्नसक्छ ।” पछिल्लो १० वर्षको अवधिमा भारतले औषधी उद्योग र औषधी विज्ञानमा गरेको प्रगति आज यस्तो अवस्थामा छ की उसले आफ्नो देशका लागि मात्र नभई संसारका जुनसुकै देशका लागि उत्पादन तथा वितरणको क्षमता राख्दछ ।

बिल गेट्स भन्छन्, “भारतीय औषधी उद्योग (Indian Pharmaceutical Industry)ले भारतमा कोरोना संक्रमीतका लागि औषधोपचार त गर्न सक्छ नै यस बाहेक पुरै विश्वमा रहेका संक्रमीतहरुका लागि समेत कोरोना भाइरसको खोप (Covid-19 Vaccine) को सप्लाई गर्न सक्छ । भारतमा कोरोना भाइरसको खोपका लागि धेरै प्रयास सहितका महत्वपूर्ण कामहरु भएका छन् । केवल खोप बनाउनतर्फ मात्र नभएर कोरोनासँग सम्बन्धित हरेक अनुसन्धानहरुमा समेत भारतीय वैज्ञानिक तथा औषधी उत्पादक कम्पनीहरुले विश्वलाई धेरै सहयोग गरेका छन् ।”

डिस्कभरी प्लस च्यानलको डक्यूमेन्ट्री ‘कोविड-१९: इण्डियाज वार अगेन्स्ट द भाइरस’ (COVID-19: India’s War Against The Virus) मा भारतले कोभिड-१९ लाई निस्तेज गर्न गरेको प्रयासलाई सराहना गरेका छन् । जसमा गेट्सले, “भारतले बढी जनसंख्याका कारण तथा शहरको बाक्लो जनघनत्वका भएका कारण कोरोनासँगको लडाईमा समस्या भोगीरहेको छ ।”

डिस्कभरी प्लस च्यानलको डक्यूमेन्ट्री ‘कोविड-१९: इण्डियाज वार अगेन्स्ट द भाइरस’ (COVID-19: India’s War Against The Virus) को मा भारतीय चर्चित कलाकार मनोज बाजपेयीको आवाजमा (Narration) तयार पारिएको छ ।

उनी अगाडी थप्छन्, “भारतीय औषधी उद्योग अन्य अवस्थामा संसारको कुनै पनि देशहरुको तुलनामा बढी खोपहरु बनाउने तथा संसारभर सप्लाई पनि गर्दै आएको छ ।”

सीरम इन्स्टिच्यूट भारतको सबैभन्दा ठूलो औषधि उत्पादक तथा सोध केन्द्र हो । त्यस बाहेक बायो ई, भारत बायोटेक जस्ता कैंयन औषधी कम्पनीहरु छन् जुन कोरोना भाइरसको खोप उत्पादन जस्तो महत्वपूर्ण कार्यमा अहिले केन्द्रित छन् । केवल कोरोना भाइरस मात्र हैन यी कम्पनीहरुले हरेक किसिमका रोगको उपचार खोज्ने कार्यमा अध्ययन अनुसन्धान गरिरहेका हुन्छन् ।

भारत कोलिशन फर एपिडेमिक प्रीपेअर्डनेस इनोवेन्शस (CEPI) समूहको सदस्य हो । जसको सहयोगमा संसारका कैयन ठूला कम्पनीहरुसँग सहकार्य गरी कोरोना भाइरस विरुद्धको खोपमाथी अध्ययन-सोध, डेवलम्पेन्ट तथा उत्पादन-सप्लाई गर्न सक्नेछ ।

 

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारतीय राजदूतावास, काठमाडौंले यही श्रावण ३० गते भारतको ७६ औं स्वतन्त्रता दिवस मनायो । यो कार्यक्रम भारत स्वतन्त्रताको ७५ वर्षको

राष्ट्रपतिले नागरिकता विधेयक संसद्‌मा फिर्ता पठाउनुभएको छ । नागरिकता विधेयक फिर्ता पठाएपछि अब नागरिकता विधेयक को योजना कस्तो हुन्छ र

काठमाडौं । राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष सम्मननीय गणेश प्रसाद तिमल्सिनाले देशको राजनीतिमा युवाको हस्तक्षेपकारी भुमिका भएमात्र परिवर्तन सम्भव हुने बताउनुभएको छ

पर्वको बहानामा अराजकता फैलाएको भन्दै ‘विश्व हिन्दू परिषद् नेपाल’द्वारा जिल्ला प्रशासन कार्यालय पर्साका प्रमुख जिल्ला अधिकारीलाई ध्यानाकर्षण गराएको छ ।