Lifestyle Portal
  •   १४ माघ २०७९, शनिबार

भूपू सैनिक भन्छन्ः ‘नेपाल-भारत मैत्री सम्बन्धलाई बलियो बनाऊ’ – कोरोनाको बहानामा भत्ता काटिएकोमा आपत्ति

६ श्रावण २०७७, मंगलवार ११:३६

लोकप्रिय

काठमाडौं । ‘सयुक्तं भूपू सैनिक एवम प्रहरी कल्याणकारी महासंघ’ले कोरोना महामारीलाई देखाउँदै आफ्नो भत्ता काटिएकोमा आपत्ति जनाएको छ ।

त्यसैगरी नेपाल-भारतको मैत्री सम्बन्ध सदियौं पुरानो भएकोले दुई मुलुकबीचको नाता दुई छिमेकी देशको आधारमा मात्र नभएर धार्मिक, सांस्कृतिक तथा पारम्परिक सभ्यता र भौगोलिक समान्ता र निर्भरता माथि आधारित भएको जनाएको छ ।

महासंघले एक विज्ञप्ति जारी गर्दै भनेको छ, “हाम्रो सम्बन्ध जनस्तरसँग जोडिएको छ । हामी भारतीय भूपू सैनिकहरुको लागि दुबै देश महत्वपूर्ण छन् । त्यसकारण यो सदियौं पुरानो सम्बन्धलाई अझै बलियो बनाउन नेपाल सरकारसँग अनुरोध गर्न चाहान्छौं । कोभिड-१९ महामारीकै समयमा पुरानो सीमा विवादलाई लिएर दुई देश बिच जो तिक्तता देखा परेको छ यसले यस महासंघमा आबद्ध १ लाख ५० हजार भूपू सैनिक तथा ५० हजार सेवारत भारतीय सैनिक र उनका परिवारहरु निकै चिन्तित रहेको अवगत गराउन चाहान्छौं ।”

दुवै देशबीच मित्रता कायम गरी अमनचयन र विकास देख्‍न चाहेको बताइएको छ । विज्ञप्तिमा थप भनिएको छ, “कालापानी, लिम्पियाधुरा सीमा विवाद धेरै पहिला समाधान हुनुपर्ने किनकि सुगौली सन्धि सम्पन्न भएको पनि २०० वर्ष भन्दा धेरै भइसक्यो । जे होस अझैपनि दुई पक्षीय वार्ताबाट यो विवादलाई समाधान गर्न हाम्रो महासंघले सरकारसँग अनुरोध गर्दछ ।”

उत्तरी छिमेकी राष्ट्र चीनले पनि नेपालको भूमि कब्जा गरेको भन्‍ने आएकोले चीनसँग पनि यो विषयलाई उठाएर हाम्रो धर्ती नेपाललाई हस्तान्तरण गर्ने वातावरण दुई पक्षीय वार्ताबाटै बनाउन आवश्यक भएको महासंघले जनाएको छ ।

भत्ता काटिएकोमा आपत्ति
भारतीय र ब्रिटिश भूपू सैनिकहरुलाई लक्षित गरी तीनीहरुलाई सामाजिक सुरक्षाबाट वन्चित गरिएकोमा महासंघले घोर आपत्ती जनाउँदै सरकारले भन्ने गरेको समृद्ध नेपाल सुखी नेपालीको ठिक विपरीत दिशा तिर लागेको र न्यून आय आर्जन हुनेको स्तर उन्नति हुने खाले कुनै योजना नल्याएको आरोप लगाएको छ ।

विज्ञप्तिमा भनिएको , “बरु जनप्रतिनिधि र तिनै तहका पदाधिकारीहरुको सेवा सुविधा घुमाउरो पाराले वृद्धि गरी गरिब जनताको घाँटी रेटेको र यस्तै दलाल र भ्रष्ट प्रवृत्तिमा अंकुश नलगाए यो महासंघ मुखदर्शक बनेर नबस्‍ने र सरकारलाई आफ्नो निर्णयमा पुन: विचार गरि यथास्थितिमै सामाजिक सुरक्षा भत्ताको नीति कायम राख्‍न हार्दिक अनुरोध गर्दछौं ।”

यसो नभए पूर्व सैनिकहरु सडकमा देखिने अवस्था श्रीजना हुने चेतावनीसमेत दिइएको छ । विज्ञप्तिमा भनिएको छ, “हामी पूर्व सैनिकहरुलाई सरकारले निवृत्तभरण दिन परेको छैन । त्यो जुन देशको सेवा गर्‍यो त्यहि देशले दिरहेको छ । हाम्रो निवृत्तभरणमार्फत देशमा एक दिनमा करिब २० करोडको रकम भित्रिएको छ । सेवाको समयमा हाम्रो बेतन पनि देशमा भित्रिने ग

र्‍यो । हामीले विदेशको सेवा गरेपनि आफ्नो देशको अर्थव्यवस्थामा बल पुऱ्याउने योगदान गर्दै आइरहेको छौं । आज देशले वृद्ध अवस्थामा पाउने सामाजिक सुरक्षा भत्ता जो कि निम्‍न मात्र छ, बाट हामीलाई वन्चित गराउँदा हामीले समाजिक भत्ता भन्दा पनि समाजिक सम्मानबाट नै वञ्चित भएको महसुस गरिरहेका छौं ।”

विज्ञप्तीको पुरा पाठ:

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौँ, १९ पुस :  काठमाडौँ महानगरपालिकाको पुरानो बसपार्कमा निर्माणाधीन काठमाडौँ भ्यूटावर अर्काे वर्ष सञ्चालनमा आउने भएको छ । जलेश्वर स्वच्छन्द

एजेन्सी न्युयोर्क, १९ पुस अमेरिकी अन्तरिक्ष निकाय नासाले भर्खरै नयाँ कक्ष सुरु गर्दा सूर्यको अनौठो र सुन्दर तस्बिर सेयर गरेको

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कैलालीको भजनीका करन विकका छोरा कक्षा ९ मा पढ्नुहुन्छ । उहाँका छोरा आजभोलि किताबभन्दा बढी समय मोबाइलमा भुल्न थालेपछि करनलाई