UPDATE भारत : दुर्घटनाग्रस्त एअर इन्डिया एक्सप्रेस विमानको ‘ब्ल्याक बक्स’ भेटियो


दुबइबाट भारतका लागि उडान भरेको एअर इन्डिया एक्सप्रेसको (बोइङ ७३७) फ्लाइट नंम्बर IX1344 केरला कोझिकोडस्थित कारीपुर अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थालमा शुक्रबार साँझ ७ बजेर ४१ मिनेटमा अवतरणको क्रममा रनवेमा चिप्लिदा दुर्घटनामा परेको उक्त विमानको आज ब्ल्याक बक्स भेटिएको छ । 

दुर्घटनाग्रस्त विमानको ‘ब्ल्याक बक्स’ फेला परेको पुष्टि भारतका उड्डययनमन्त्री हरदिप सिंह पुरीले गरेका हुन् । भारतीय नागरिक उड्ययन मन्त्री हरदिप सिंह पुरी भन्छन्, “जाँचको रिपोर्ट सार्वजनिक गर्नेछौं ।” तर दुर्घटनाको कारण अझै स्पष्ट नभएको मन्त्री पुरीले बताएका छन् ।

शनिवार दुर्घटनास्थलको भ्रमण गरेका मन्त्री पुरीले उडानका विवरणहरू रहने फ्लाइट डेटा रेकर्डर र विमानचालकबीच हुने सम्वाद रेकर्ड हुने ‘ककपिट भ्वाइस रेकर्डर’ फेला परेको जनाउँदै अनुसन्धानका लागि यो महत्त्वपूर्ण हुने बताएका छन् ।

कारीपुर अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थाल भारी वर्षाका कारण पानी जमेको रनवेमा अवतरणका क्रममा उक्त विमान दुई टुक्रा हुनेगरी दुर्घटनाग्रस्त भएको थियो । वर्षाका कारण विमानचालकहरूले थालेको अवतरणको पहिलो प्रयास स्थगित गरेका थिए । दोस्रो पटक गरिएको अवतरणको प्रयासमा दुर्घटना हुनपुग्यो ।

अपरान्हसम्म दुई पाइलट सहित १८ जनाको मृत्यु भएको पुष्टि भइसकेको छ । सौभाग्य कस्तो भने यती ठूलो विमान दुर्घटना हुँदा समेत १९० जना यात्रु सवार उक्त विमान आगलागी हुनबाट जोगिएको थियो । विमान दुर्घटनाको यति भयानक उदाहरणमा दशककै भयावह घटना मानिएको छ । मृत्युको सङ्ख्या न्यून भएको यस घटनालाई भारतीय उड्डययन अधिकारीहरुलेले ‘चमत्कार’ को संज्ञा दिएका छन् ।

हाल १५० जना घाइते यात्रुहरु स्थानीय विभिन्न अस्पतालहरुमा उपचाररत छन् भने मृतकमध्ये एक जनामा कोरोनाभाइरस पुष्टि भएसँगै घाइते सबैलाई सावधानी अपनाई अनिवार्य क्वारेन्टिनमा बस्न आग्रह गरिएको छ ।

नोभल कोरोनाभाइरसको महामारी फैलिएपछि दुबइमा अलपत्र भएका भारतीय नागरिकहरूलाई इन्डिया एक्सप्रेसको उक्त विमानमार्फत देश फर्काइएको थियो ।

भारतीय नागरिक उड्डयनमन्त्री हरदीप सिंह पुरीले ट्वीट गर्दै उक्त विमान “ठूलो वर्षाकै क्रममा धावनमार्गमा ठोक्किएको, त्यसपछि ३५ फिट भिरालो खोंचमा चिप्लिंदा विमान दुई टुक्रा भएको” उल्लेख गरेका छन् । उनले उक्त दुर्घटनाबारे भारतको विमान दुर्घटनासम्बन्धी अनुसन्धान गर्ने निकाय एएआईबीले जाँचबुझ गर्ने बताए ।


सबै तस्वीरहरुः Twitter/HardeepSPuri


Loading comments...