Lifestyle Portal
  •   २१ असार २०७९, मंगलवार

भारतीय विदेश मन्त्रालय लेख्छः यसमा कुनै शंका छैन “गौतम बुद्ध लुम्बिनीमा जन्मिएका हुन, जुन नेपालमा पर्छ”

२५ श्रावण २०७७, आईतवार २२:३८

दिल्ली, २५ साउन, २०७७ । भारतीय विदेशमन्त्री एस जयशंकरले एक बयानका क्रममा भगवान गौतम बुद्धलाई भारतीय भनि गरेको टिप्पणीका विषयमा परराष्ट्र मन्त्रालयले कडा आपत्ति जनाएको छ । परराष्ट्र मन्त्रालयद्वारा जारी प्रतिक्रियामा एैतिहासिक तथा पौराणिक तथ्यहरुबाट प्रमाणित हुन्छ शाक्यमुनी गौतमबुद्ध नेपाली हुन र उनको जन्म नेपालस्थित लुम्बिनीमा भएको थियो ।

भारतीय विदेश मन्त्रालयको आधिकारीक धारणा सार्वजनिक
भारतीय विदेश मन्त्रालयले नेपालले जनाएकाो आपत्तिमा आधिकारीक धारणा सार्वजनिक गरेको छ । भारतीय विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता अनुराग श्रीवास्तवले भारतीय विदेशमन्त्रीले बुद्धमाथी गरेको टिप्पणी तथा उक्त टिप्पणीमाथी नेपालको प्रतिक्रियामाथी मेडियाहरुको जिज्ञासाको जवाफ दिंदै लेखिएको छ, “८ अगष्ट, २०२० भारतीय उद्योग परिसंघ (सीआईआई CII) को कार्यक्रममा भारतीय विदेशमन्त्री एस जयशंकरले दिएको टिप्पणीले हामी भारतीयको साझा बौद्ध विरासतलाई सन्दर्भित गरेका थिए । यसमा कुनै शंका छैन “गौतम बुद्ध लुम्बिनीमा जन्मिएका हुन, जुन नेपालमा पर्छ” ।”

के थियो नेपाल सरकार, परराष्ट्र मन्त्रालयको प्रतिक्रियामा?

के थियो भारतीय विदेशमन्त्री एस जयशंकरको विवादित टिप्पणीमा?
८ अगष्ट, २०२० भारतीय उद्योग परिसंघ (सीआईआई CII) को कार्यक्रममा भारतीय विदेशमन्त्री एस जयशंकरले शिखर सम्मेलनलाई सम्बोधित गर्दै भनेका थिए कि महात्मा गान्धी तथा भगवान बुद्ध दुई यस्तो भारतीय महापुरुष हुन जसलाई दुनियाले सम्झिने गर्दछ ।

नेपालको संसदमा भारतीय प्रधानमन्त्रीको बुद्ध सम्बन्धमा बोलिएको भिडियो जसमा उनले भनेका थिएः
आज म पशुपतीनाथको चरणमा आएर उभिएको छु । यो त्यो भूमी हो जहाँ सीताजी यहाँ खेल्ने गर्थिन र आज पनि हामी राजा जनकलाई सम्झिन्छौं । नेपाल त्यो भूमी हो जसले विश्वलाई अच्म्म पारिदिने भगवान बुद्धलाई जन्म दियो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

नइ प्रकाशनको प्रतिष्ठा, गरिमा र महिमाको उचाइ अभिवृद्धिका लागि विशिष्ट योगदान पुर्याएबापत देशदेशान्तरका महानुभावलाई ‘नइ रजत महोत्सव पदक’ अर्पण गर्ने

असार १९, वीरगंज । विश्व हिन्दू परिषद् नेपाल, पर्सा निकट युवाहरुद्वारा पर्सा जिल्लाको वीरगञ्ज महानगरपालिकामा विरोध प्रदर्शन गरिएको छ ।

भारत सरकारको अनुदान सहयोग अन्तर्गत नेपालका विविध हितग्राही संस्थाहरुलाई ७५ वटा एम्बुलेन्स र १७ वटा विद्यालय बस उपहार प्रदान गरिएको

नेपालका लागि नवनियुक्त भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले आज राष्ट्रपति भवन, शितल निवासमा आयोजित एक समारोहमा सम्माननीय राष्ट्रपति श्रीमती विद्यादेवी भण्डारी