Lifestyle Portal
  •   २४ श्रावण २०७९, मंगलवार

हल्ट प्राइज अर्थात विद्यार्थीको नोबेल पुरस्कार पूर्वाञ्चल विश्वविद्यालयमा

१० भाद्र २०७७, बुधबार ००:४५

अस्मिता सिग्देल डेपुटी इभेन्ट म्यानेजर ‘हल्ट’ । रचनात्मक सोचलाई सामाजिक उद्यमशीलतामा परिणत गर्ने विश्वभरिका विद्यार्थीहरुको महाकुम्भ हल्ट प्राइजको तयारी तिब्र गतिमा भैरहेको छ । विद्यार्थीमा रहेका नविनतम सोच र अनुसन्धान वर्तमान विश्वको लागि अपरिहार्य छ, नविन सोचले जीवन बदली वर्तमान समाजलाई गतिशिल बनाइराख्नुपर्छ र समस्या संगै अवसर पनि समान हुन्छ भन्ने अवधारणा बोकेका विश्वभरका युवाहरुको हल्ट प्राइज अर्थात नोबेल पुरस्कार प्रतियोगिता सुरु भएको छ ।

‘विलक्लिन्टन फाउन्डेसन’द्वारा सन् २००९ देखि सुरु भएको उक्त प्रतियोगितामा विश्वका १५० भन्दा बढि देशहरुका विभिन्न विश्वविद्यालयका विद्यार्थीहरुको सहभागिता हुनेछ । विश्वभरका दुई हजारभन्दा बढी विश्वविद्यालयका विद्यार्थीले भाग लिने उक्त कार्यक्रम हल्ट फाउन्डेसन, हल्ट इन्टरनेश्नल बिजनेस स्कुल र संयुक्त राष्ट्रसङ्घले संयुक्त रुपमा आयोजना गर्ने छन् ।

प्रत्येक वर्ष, हल्ट प्राइज प्रतिस्पर्धा ठूलो बजार चुनौतीको साथ ठूलो बजार अवसरको साथ जोडिएको हुन्छ । जुन विश्वका युवा शक्ति अर्थात् विद्यार्थीलाई विश्वमा विद्यमान समस्याहरुलाई अवसरको रुपमा बदल्ने सोच लेराउनु यसको उदेश्य हो । यो वर्ष अर्थात सन २०२१ का लागि “फुड फर गुड” विषय छनौट गरिएको छ । दिइएको विषयमा आधारित भएर समस्या र त्यसको समाधान प्रस्तुत गर्ने उत्कृष्ट टिमले १० लाख अमेरिकी डलर पुरस्कार राशि हात पार्नेछन । यो कार्यक्रम को मुख्य उद्धेश्य भनेको विद्यार्थीहरुका नवीनतम विचारहरु, जसले लाखौं मानिसलाई प्रत्यक्ष प्रभाव पार्न सक्छ, त्यस्ता प्रकारका विचारलाई विश्वव्यापी रुपमा प्रतिस्पर्धी बनाई उत्कृष्ट विचारलाई सामाजिक उद्यमशीलताको वातावरण सिर्जना गर्ने हो ।

सामाजिक उद्यमशीलताको वकालत प्रमुख रुपमा गर्ने यस प्रतिस्पर्धाले विद्यार्थीहरुलाई सामाजिक रुपमा उद्यमशीलताको विकास गरी समाजलाई प्रत्यक्ष रुपमा टेवा पुर्याउन यो कार्यक्रम एकदम महत्वपूर्ण रहेको छ । ‘हल्ट प्राइज फाउन्डेसन’द्वारा आयोजित आइडिया कम्पिटिसनको अमेरिकामा हुने उक्त फाइनल राउण्डमा सहभागी हुन भने विभिन्न राउन्डमा छनौट हुँदै जानुपर्ने नियमहरु छन् ।

विश्वका १२० बढी देशमा हुने यस प्रतियोगिता नेपालमा पनि हुने र त्यसका लागि विश्वविद्यालयहरुमा आन्तरिक प्रतिस्पर्धा पनि हुनेछ। त्यसका लागि अहिले प्रारम्भको कार्यहरु भइरहेका छन् । यस वर्षको हल्ट प्राईज प्रतिस्पर्धामा नेपालका तर्फबाट पूर्वाञ्चल विश्वविद्यालयका विद्यार्थीहरू सहभागी हुने पक्का भएको छ । आयोजक टिमको गठनको कार्य पनि सुरु भैसकेको जानकारी हल्ट प्राइज पूर्वाञ्चल विश्वविद्यालयका निर्देशक वशिम अन्शारीले जानकारी गराए ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

पर्वको बहानामा अराजकता फैलाएको भन्दै ‘विश्व हिन्दू परिषद् नेपाल’द्वारा जिल्ला प्रशासन कार्यालय पर्साका प्रमुख जिल्ला अधिकारीलाई ध्यानाकर्षण गराएको छ ।

बलिउड सिनेमाका ५ तारे समिक्षक तरन आदर्शले आफ्नो आधिकारीक फेसबुक अकाउन्टबाट यहि साता एउटा पोष्ट सार्वजनिक गरे जुन पोष्टमा नवपुस्ताका

हाम्रा बजारहरूमा पच्चीस पैसा, पचास पैसा, एक रुपियाँका सिक्का देखिन छाडेको वर्षौं भयो। यसैगरी एक र दुईका कागजी नोट बजारमा

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा तनहुँ जिल्लाको घिरिङ गाँउपालिकामा अवस्थित श्री दिपक माध्यमिक विद्यालयको नवनिर्मित भवनको उद्घाटन भएको छ । भारतीय