नेपालका लागि बेलायतका पूर्व राजदुत रिचर्ड मोरिसको मृत शरीर ४ महिनापछि भेटियो


भारत, १६ भाद्र, २०७७ । ५२ वर्षिय मोरिस मे ६ बाट नै हेमीस्फायर अल्टनमा अन्ति पटक दौडदैं गरेको देखिएपछि हराएका थिए, सन् २०१९ सम्म करिब ४ वर्ष मोरिस बेलायतका नेपालका लागि राजदुत भएक थिए । लाइभमाण्डुले मोरिस बेपत्ता भएको दिनदेखि हरेक अपडेटहरु फलो गरिरहेको थियो, आज दुःखका साथ मोरिसको शरीर मृत अवस्थामा भेटिएको खबल राख्दै प्रिय राजदुत मोरिसलाई भावबिवहल श्रद्धाञ्जलीका साथ अलविदा भन्न चाहन्छौं ।

गत मे ६, २०२० का दिन स्थानीय समयअनुसार १ बजेर ३० मिनट बिहान मर्नीङ वाकमा निस्केका रिचर्ड त्यससपश्चात देखा परेका थिएनन, उनको अवस्था अज्ञात रहेको थियो ।

एलीस हल्ट जङ्गलमा मोरिसको मृत शरीर भेटिएको हो र अधिकारीहरुले उक्त शरीरलाई अनि मृत्यू प्रकरणलाई शंकास्पद रुपमा हेरेको बेलायती मेडियाहरुले लेखेक छन् ।

आधिकारिक पहिचान नगरिएपछि औपचारीक रुपमा ५२ वर्षिय मोरिसको परिवारलाई जानकारी गराइसकिएको छ, हुन त फर्नहाम नजिकैको एलिस हल्ट जङ्गलमा प्रहरीहरुले यसअघि पनि मोरिसको खोजि नगरेका हैनन तर कुनै सुराक पत्ता लागेको भने थिएन । यस जङ्गल आसपासमा मोरिस दैनिक दौडन जान्थे, आज उनी हराएको ४ महिनापछि साबिककै ठाँउमा उनको मृत शरीर पाइनु पक्कै पनि शंकास्पद केहि छ भन्ने तर्कहरु पनि उठिरहेका छन् । अधिकारीहरु ९ स्क्वायर किमी वरपर जमिनमा , पानीमा अनि जङ्गलमा मोरिसको केहि सुराक पाइन्छ कि भनेर थप खोज गरिरहेको बताइन्छ । अरु धावकहरुले पनि मोरिसलाई देखेको हुनसक्छ भनी प्रहरी हरेक ठाँउका सिसिटिभी फुटेज लगायतका मान्छेहरुलाई समेत पुछताछ गरेको हो यद्धपी मोरिसको कुनै खबर नपाएपछि गत जुलाईबाट नै प्रहरीले प्रत्यक्ष रोकेको थियो । ३ बालबच्चाका बुवा मोसि नेपालबाट फर्केपछि फिजीमा ब्रिटिश हाई कमिशनका हाई कमिश्नरका रुपमा कार्यरत थिए, बेलायतको परराष्ट्र कार्यलयले समेत यिनलाई अत्यन्त महत्वपूर्ण र सर्वप्रिय साथी भनी सम्वोधन गरेको थियो ।

बेलायतको परराष्ट्र बिभाग अनि कमनवेल्थ अफिसमा ३० वर्ष भन्दा धेरै कार्य गरेका मोरिस सिड्नीका लागि बेलायतका कन्सुल, बेलायतका तर्फवाट मेक्सिको सिटीको दुतावासका राजदुत लगायत थुप्रै रणनैतिक भूमिकामा थिए । टप डिप्लोम्याटका रुपमा गणना हुने मोरिस विश्व भूराजनिति अनि शितयूद्धका अव्यक्त रणनितिहरुमा अत्यन्त गम्भिर र संवेदनशील देशहरुमा कार्य गरिसकेका व्यक्ति थिए । नेपालमा पनि यिनको शादिनता, उदारता र नेपालप्रतिको मायाका प्रिय बनेंका थिए, मोरिसको मृत्यूका हरेश शंकाहरु दुर हुन्, यिनले न्याय पाउन अनि परमात्माले यिनलाई आफूमा समाहित गरुन ।


नेपालका लागि बेलायतका पूर्व राजदूत बेपत्ताबारे सार्वजनिक सामाग्रीहरु

१) नेपालका लागि बेलायतका पूर्वराजदुत रिचर्ड मोरिस बेपत्ता

२) बेलायतमैं बेपत्ता नेपालका लागि पूर्व बेलायती राजदूतको खोजीकार्य जारी

३) नेपालका लागि बेलायतका पूर्व राजदूत मोरिसको खोजि तिव्र, स्थानीयस्तरमा ड्याश क्याम फुटेजहरुको संकलन

४) अपडेटः पूर्व राजदूत रिचर्ड मोरिस खोजिका लागि मोर्निङवाकमा निस्किएका अन्यसँग बयान संकलन


Loading comments...