Lifestyle Portal
  •   ३१ श्रावण २०७९, मंगलवार

श्रीलंकाको सभापतित्वमा बिमस्टेकको तयारी बैठक सम्पन्न

१७ भाद्र २०७७, बुधबार २२:००

काठमाण्डौ, १८ भाद्र, २०७७ । बिमस्टेक अर्थात बंगालको खाडी छेउका देशहरुको बहूपक्षीय प्राविधीक एवं आर्थिक् समन्वयको संगठनको दक्षिण एसियाली मानचित्रमा थप महत्व बढाउन अनि अवसरहरुको प्रयोग गर्न पछिल्लो समयमा दक्षिण एसियाली देशहरुले सक्रियता देखाउन थालेका छन् । यसै सन्दर्भमा बिमस्टेक सक्रियाका लागि ठोस कार्यविधि लगायतका कार्यहरु अघि बढाउन तथा आगामी नीति तथा कार्ययोजनाहरुमा तयारीका लागि अनलाइनमार्फत छलफल समेत थालेको छ ।

सार्कको क्षेत्रिय प्रभावमा भारत र पाकिस्तानको बैमनस्यता सबैभन्दा ठूलो समस्या भएपछि बंगलादेशको पहलमा बिमस्टेकको बिस्तार भयो र बंगालको खाडी नजिकका भारतीय उपमहाद्वीपका देशहरु यसमा संलग्न भए । बिमस्टेकको सचिवालय बंगलादेश ढाकामा छ र अहिले नेपालका तर्फबाट बिमस्टेकमा डाक्टर डमरु बल्लभ पौडेलले सचिवालय ढाकामा आधारित भएर कार्य गरिरहनु भएको छ ।

पछिल्लो समयमा भारत र श्रीलंकाबिच घट्दो दूरीले समेत बिमस्टेकको संभावनालाई थप मजवुत बनाएको पाइन्छ, यसैसाथ भारतले आफ्नो तर्फबाट बिमस्टेकको २१ औं उच्चस्तरीय आधिकारीक बैठक एसओपीका लागि विदेश मन्त्रालयका पूर्वीय बिभागका सचिव अनुराग श्रीवास्तवलाई नियूक्त गरेको छ । यस एसओपी श्रीलंकाको नेतृत्वमा हुनेछ भने यस भेलाले बिमस्टेकको आगामी मन्त्रीस्तरीय बैठक र सम्मेलन समेतको पनि स्थान र मिति निर्धारण गर्नेछ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारतीय राजदूतावास, काठमाडौंले यही श्रावण ३० गते भारतको ७६ औं स्वतन्त्रता दिवस मनायो । यो कार्यक्रम भारत स्वतन्त्रताको ७५ वर्षको

राष्ट्रपतिले नागरिकता विधेयक संसद्‌मा फिर्ता पठाउनुभएको छ । नागरिकता विधेयक फिर्ता पठाएपछि अब नागरिकता विधेयक को योजना कस्तो हुन्छ र

काठमाडौं । राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष सम्मननीय गणेश प्रसाद तिमल्सिनाले देशको राजनीतिमा युवाको हस्तक्षेपकारी भुमिका भएमात्र परिवर्तन सम्भव हुने बताउनुभएको छ

पर्वको बहानामा अराजकता फैलाएको भन्दै ‘विश्व हिन्दू परिषद् नेपाल’द्वारा जिल्ला प्रशासन कार्यालय पर्साका प्रमुख जिल्ला अधिकारीलाई ध्यानाकर्षण गराएको छ ।