Lifestyle Portal
  •   ९ माघ २०७९, सोमबार

श्रीलंकाको सभापतित्वमा बिमस्टेकको तयारी बैठक सम्पन्न

१७ भाद्र २०७७, बुधबार २२:००

लोकप्रिय

काठमाण्डौ, १८ भाद्र, २०७७ । बिमस्टेक अर्थात बंगालको खाडी छेउका देशहरुको बहूपक्षीय प्राविधीक एवं आर्थिक् समन्वयको संगठनको दक्षिण एसियाली मानचित्रमा थप महत्व बढाउन अनि अवसरहरुको प्रयोग गर्न पछिल्लो समयमा दक्षिण एसियाली देशहरुले सक्रियता देखाउन थालेका छन् । यसै सन्दर्भमा बिमस्टेक सक्रियाका लागि ठोस कार्यविधि लगायतका कार्यहरु अघि बढाउन तथा आगामी नीति तथा कार्ययोजनाहरुमा तयारीका लागि अनलाइनमार्फत छलफल समेत थालेको छ ।

सार्कको क्षेत्रिय प्रभावमा भारत र पाकिस्तानको बैमनस्यता सबैभन्दा ठूलो समस्या भएपछि बंगलादेशको पहलमा बिमस्टेकको बिस्तार भयो र बंगालको खाडी नजिकका भारतीय उपमहाद्वीपका देशहरु यसमा संलग्न भए । बिमस्टेकको सचिवालय बंगलादेश ढाकामा छ र अहिले नेपालका तर्फबाट बिमस्टेकमा डाक्टर डमरु बल्लभ पौडेलले सचिवालय ढाकामा आधारित भएर कार्य गरिरहनु भएको छ ।

पछिल्लो समयमा भारत र श्रीलंकाबिच घट्दो दूरीले समेत बिमस्टेकको संभावनालाई थप मजवुत बनाएको पाइन्छ, यसैसाथ भारतले आफ्नो तर्फबाट बिमस्टेकको २१ औं उच्चस्तरीय आधिकारीक बैठक एसओपीका लागि विदेश मन्त्रालयका पूर्वीय बिभागका सचिव अनुराग श्रीवास्तवलाई नियूक्त गरेको छ । यस एसओपी श्रीलंकाको नेतृत्वमा हुनेछ भने यस भेलाले बिमस्टेकको आगामी मन्त्रीस्तरीय बैठक र सम्मेलन समेतको पनि स्थान र मिति निर्धारण गर्नेछ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौँ, १९ पुस :  काठमाडौँ महानगरपालिकाको पुरानो बसपार्कमा निर्माणाधीन काठमाडौँ भ्यूटावर अर्काे वर्ष सञ्चालनमा आउने भएको छ । जलेश्वर स्वच्छन्द

एजेन्सी न्युयोर्क, १९ पुस अमेरिकी अन्तरिक्ष निकाय नासाले भर्खरै नयाँ कक्ष सुरु गर्दा सूर्यको अनौठो र सुन्दर तस्बिर सेयर गरेको

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल