Lifestyle Portal
  •   ९ माघ २०७९, सोमबार

इनर-मंगोलियामा चिनियाँ ज्यादती, धम्की दिएर भाषामाथि प्रतिबन्ध

२६ भाद्र २०७७, शुक्रबार ०९:३०

लोकप्रिय

मंगोलीया, २६ भाद्र, २०७७ । इनर-मंगोलियामा स्थानीय भाषाको शिक्षणमा लगाइएको प्रतिबन्धको विरोधमा हप्तौंसम्म बृहत प्रदर्शन गर्दै आफ्ना बालबालिकालाई विद्यालय नपठाउने घोषणा गरेका अभिभावहरुलाई जागिरबाट निकाल्‍ने धम्की दिएपछि विद्यार्थीहरु स्कूल फर्किएका छन् ।

मंगवलियन भाषा विद्यालयहरूमा इतिहास, राजनीति र साहित्य पढाउन बेइजिङको स्ट्यान्डर्ड चिनियाँ भाषा प्रयोग गर्न बाध्य पारिएपछि आफ्नो भाषाको अपमान गरेको र आफ्नो भाषामाथि हस्तक्षेप गरेको भन्दै गत महिनाको अन्ततिर जातीय मंगोल समुदायले व्यापक प्रतिरोधसहित प्रदर्शनहरु गरेका थिए ।

एक बृहत घाँसे मैदानको अन्त्य भएपछि सुरु हुने मरुभूमि र जंगलको बीचमा रहेको मंगोलियाको चीनसँगको २८८० माइलको सीमा क्षेत्र तोङ्गलियो नै विरोध प्रदर्शनको केन्द्र बनेको थियो ।

आन्तरिक मंगोलियाका गभर्नर बु सियाओलिनले गत हप्ता तोङ्गलिओ स्कूलमा पुगेर शिक्षकहरुलाई राज्यले जारी गरेका पाठ्य पुस्तकहरु नै लागु गर्न निर्देशन दिएका थिए । उनले यो नै “प्रमुख राजनीतिक काम” भएको र जुन अहिले र भविष्यमा फाइदाजनक हुने बताएका थिए ।

नयाँ शैक्षिक सत्र सुरु हुनुभन्दा एक हप्ता बाँकी रहेकोसमयमा चीनले भाषासम्बन्धी नीति अगस्तको अन्त्यमा घोषणा गरेको थियो । तत्कालै मंगोलका अभिभावक, शिक्षक र विद्यार्थीहरूले विरोध प्रदर्शन र विद्यालय बहिष्कारको व्यवस्था गरेका थिए ।

स्थानीय अधिकारीहरूले हातहतियारसहित प्रहरी परिचालन गरी विरोध प्रदर्शनलाई नियन्त्रणमा लिनुका साथै विद्यार्थीका आमाबाबुलाई बच्चाहरूलाई कक्षामा पठाउनको लागि तीव्र दबाब दिए ।

सेप्टेम्बर २ सम्ममा होरकिन जिल्ला पुलिसले प्रदर्शनमा सहभागी १२९ जना लाई वान्टेडको सूचीमा राखेको थियो ।

प्रदर्शनमा स्पष्ट रूपमा सुरक्षा क्यामेराले खिचेको ग्रेनाइट फोटोहरु उपलब्ध गराउनेलाई र प्रदर्शनकारीबारे सुराँकी लगाउनेलाई एक हजार आरएमबीको नगद पुरस्कार प्रदान गरियो र क्लिपबोर्डसहितका पुलिस अफिसरहरूले टोल गेटहरूमा तोङ्गलियोबाट बाहिर निस्किनेहरुमाथि निगरानी बढायो ।

बयान नूर शहरमा पाठ्यपुस्तकहरूको बारेमा “नक्कली समाचार” फैलाउन र विरोधलाई जारि राख्‍न मेसेजिंग एप विच्याट प्रयोग गरेको आरोपमा चारजनालाई पक्राउ गर्‍यो ।

गत साताको अन्त्यमा, तोङ्‌गलियाको पश्चिमी क्षेत्रमा एउटा सरकारी कामदारहरूलाई उनीहरूका बच्चाहरूले सोमबार स्कूलमा भाग लिनुपर्ने बताएका थिए । यदि तिनीहरूले त्यसो गरेनन् भने, आमाबुवाहरूको पारिश्रमिक नदिने र भित्री मंगोलियाई बासिन्दाहरूद्वारा साझा गरिएको अर्डरको छवि अनुसार पार्टीको भ्रष्टाचारविरुद्ध अनुसन्धान गर्ने धम्की दिएका थिए ।

मंगोलियाको सिमाना तोङ्गलियाको उत्तर-पश्चिममा पर्ने जिलिन गोल लिगको सोनिद वाम ब्यानरको सरकारले घोषणा गर्‍यो कि अधिकारीहरूको तलब रोक्का गरिएको छ भने दुईजनालाई बर्खास्त गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौँ, १९ पुस :  काठमाडौँ महानगरपालिकाको पुरानो बसपार्कमा निर्माणाधीन काठमाडौँ भ्यूटावर अर्काे वर्ष सञ्चालनमा आउने भएको छ । जलेश्वर स्वच्छन्द

एजेन्सी न्युयोर्क, १९ पुस अमेरिकी अन्तरिक्ष निकाय नासाले भर्खरै नयाँ कक्ष सुरु गर्दा सूर्यको अनौठो र सुन्दर तस्बिर सेयर गरेको

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल