‘ग्राण्डमास्टर’ तुलसी गुरुङलाई ‘प्रबल जनसेवा श्री’


काठमाण्डौ, ४ असोज, २०७७ । प्रवासमा रहेरपनि दशकौंदेखि मातृभूमिको सेवामा समर्पित तुलसी कुमार गुरुङलाई नेपाल सरकारले प्रबल जनसेवा श्री (चतुर्थ)ले विभूषित गरेको छ । पाँचौं संविधान दिवसको अवसरमा राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले उक्त पदकले विभूषित गर्नुभएको हो । पूर्व ब्रिट्रिस गोर्खा सैनिक गुरुङ, हङकङ तेक्वान्दो राष्ट्रिय टोलीको प्रमुख प्रशिक्षक समेत रहिसकेका छन् । तेक्वान्दोका ८ डान (ग्राण्डमास्टर) वहाँ यो स्थान हासिल गर्ने पहिलो नेपाली हुनुहुन्छ । तीन दसकभन्दा बढी समयदेखि निरन्तर सामाजिक सेवामा समेत सकृय उनी वि विल राईज फाउण्डेसनका संस्थापक पनि हुनुहुन्छ । भूकम्पपछि नेपालमा स्थापित यो संस्था विभिन्न समाजसेवासम्बन्धी गतिविधिहरुमा सकृय छ । सरकारको सम्मानले अत्यन्तै खुशी तुल्याएको बताउँदै उनले भविष्यमा अझ उर्जा तथा जिम्मेवारीका साथ देशको सेवामा सकृय रहन हौसला मिलेको बताउनुभयो ।

सन् १९७८ देखि १८ वर्ष सेनामा बिताएका वहाँ फिजिकल ट्रेनर (वारन्ट अफिसर) हुनुहुन्थ्यो । ब्रिट्रिस गोर्खाली सेनामा उक्त पद हासिल गर्ने आफु पहिलो नेपाली भएको समेत गुरुङको दाबी छ । विश्व तेक्वान्दो महासंघका अन्तर्राष्ट्रिय मास्टर प्रशिक्षक र रेफ्री वहाँ सन् १९९३ मा अमेरिकामा आयोजित विश्व तेक्वान्दो च्याम्पिएनसिप र १९९५ थाइलैण्डमा आयोजित इष्ट एसियन गेम्समा अफिसियल रेफ्री पनि हुनुहुन्थ्यो । सेनाबाट अवकाश लिइसकेपछि पनि हाल वहाँ निरन्तर तेक्वान्दोमै सकृय हुनुहुन्छ । सन् २००१ मा गुरुङले ‘हङकङ नेप्लिज् तेक्वान्दो एसोसिएसन’ खडा गर्नुभएको थियो । त्यसयता वहाँको प्रशिक्षकत्वमा तीनहजार बढीले ब्ल्याक बेल्ट लिइसकेका छन् ।

गण्डकी प्रदेश अन्तर्गतको विकट वार्चोक गाउँमा जन्मेका वहाँले सन् १९८४ मा काठमाण्डौमा आयोजित पहिलो दक्षिण एसियाली खेलकुद (साग) मा फ्रि स्टाइल १०० मिटर रिलेतर्फ काँस्य पदक जित्नुभएको थियो । वि.सं. २०३८ मा काठमाडौंमा आयोजित पहिलो राष्ट्रिय खेलकुद प्रतियोगितामा पौडीतर्फ दुई स्वर्ण र एक रजत पदक जित्नुभएको थियो । २०४० मा पोखरामा आयोजित दोस्रो राष्ट्रिय खेलकुद प्रतियोगितामा मार्सल आटर्स तर्फ स्वर्ण पदक सहित उत्कृष्ट फाइटरको उपाधि हासिल गर्नुभएको थियो ।

नेपाल सरकारले संविधान दिवसका अवसरमा ४५३ जनालाई मानपदवी, ११४ जनालाई अलंकार र २७ जनालाई पदकबाट सम्मान गरेको हो ।


‘ग्राण्डमास्टर’ तुलसी कुमार गुरुङबारे अन्य सामाग्री

अप्ठेरोका सारथी ‘तुलसी’ जसले विदेशको कमाई जन्मभूमिलाई अर्पण गरे


Loading comments...