विश्वको ५ अनौंठो कानून, कतै जीन्स लगाउन प्रतिबन्ध त कतै जगीङ गर्न प्रतिबन्ध


काठमाडाैं । कानुन एक समाज देश राष्ट्रको एक महत्त्वपूर्ण अङ्ग को। जहाँ कानुनमाथि कोही पनि रहन सक्दैन। कानून राम्रोसँग समाज चलाउनेे हो भने, यो धेरै महत्त्वपूर्ण कुरा हो। यदि उचित व्यवस्थापन र व्यवस्था छैन भने, प्राकृतिक हिसाबले यसले झन् धेरै समस्या खडा गर्दछ। तर, के तपाईंले कहिल्यै सोच्नुभएको छ। यदि कुनै समाजले आफ्नो समाजमा भएको समस्या हटाउन कुनै कानुन लागू गरेको छ, र त्यस कानूनले झन् धेरै समस्या समाजमा निम्त्याउँछ भने के हुन्छ? विश्वमा यस्ता धेरै देशहरू छन्। जहाँको कानूनले तपाईंलाई चकित पार्छ। आउनुहोस् संसारको केहि अनौंठो कानूनको बारेमा जानौं ।

१.”च्युइंम खानमा प्रतिबन्ध ”
सायद ! तपाँइहरूले धुम्रपान,मदिरा, सुर्तीजन्य पान-मसला, लगायत अन्य पदार्थ खान पिउन प्रतिबन्ध लगाएको बारेमा प्राय: सुन्नुएकाे नै  होला तर के तपाईंले कहिल्यै च्युइंग गम प्रतिबन्ध गरेको कुरा सुन्नुभएको छ?

२००४ देखि, सिंगापुरमा च्युइंगम प्रतिबन्धित छ। सरकारले लागु गरेको यो कानूनका पछाडि  एउटा तर्क छ । त्यहाँ सफा राख्नमा एक ठुलो समस्या छ। यो मात्र होईन, तपाईं यस देशमा बाहिरबाट च्युइंगम ल्याउन पनि पाउनु हुन्न। यदि तपाईंसँग च्युइंंगम छ भने, यो तपाईंबाट एयरपोर्टमा लिइन्छ।

२.”जगीङ गर्न प्रतिबन्ध”
बुरुंडी पूर्वी अफ्रीकाको एक देश हो। जहाँ तपाईं जागिंग गर्न मनाहि छ। स्वास्थ्यको लागि जगीङ फाइदाजनक हुन सक्छ तर तपाईं यो देशमा जगीङ गर्न पाइदैन ।

वास्तवमा २००४ मा, त्यहाका राष्ट्रपतिले जगीङमा प्रतिबन्ध लगाएका थिए ।  मानिसहरूले  असामाजिक गतिविधिको लागि जगीङ मद्दत लिन्छन्।

३.”इंङल्यान्ड संसदमा, मृत्यु अवैधानिक छ”
इङल्यान्डको कानुन अनुसार त्यहाँ कोही पनि संसदमा मर्दैन। यो कानुन त्यहाँ सो कानुन २००७ को सबै भन्दा बेतुकको कानुन भनिन्थ्यो ।

४.”बच्चाहरूको नाम आफू खुःसी राख्न नपाईने”
बच्चा तपाइकै हो तर तपार्इ आफुले चाहेर उनीहरुको नाम राख्न पाउनु हून्न । बच्चाको नाम के राख्ने भनेर सरकार आफै निर्णय गर्छ । यस्तो अनौठो कानुन भएको देश हो डेनमार्क ।  त्यहाँको सरकारले ७ हजार नामको सूचि दिएको छ त्यहिबाट छानेर छोराछोरीको नाम राख्नु पर्छ ।

५.”निलो जीन्स लगाउन प्रतिबन्ध”
तपाईं उत्तर कोरियाली तानाशाह किम जोंगको तानाशाहीको बारेमा  त सुन्नु भएकाे । किम जोंगले  आफ्नो देशमा अनौंठो कानून बनाएका छन् । उनले बनाएकाे कानुन अनुसार उत्तर कोरियामा निलो जीन्समा प्रतिबन्ध लगाइएको छ। उत्तर कोरियामा पश्चिमी संस्कृतिको प्रभावबाट बचाउन यसाे गरीएकाे बताएकाे छ ।


Loading comments...