Lifestyle Portal
  •   ३० श्रावण २०७९, सोमबार

साउदी अरबमा महिलाले गाडी चलाउन पाउनुपर्छ भन्ने महिला अभियानकर्तालाई पाँच वर्ष जेल

१४ पुष २०७७, मंगलवार ०९:४१

साउदी अरबकी चर्चित महिला कार्यकर्ता लुजैन हथलौललाई पाँच वर्ष जेल सजाय सुनाइएको छ ।

लुजैन अल हथलौल साउदी अरबमा महिलाले पनि गाडी चलाउन पाउनु पर्छ भनेर आवाज उठाउने महिला अभियानकर्तामध्ये एक हुन् । उनलाई त्यहाँको प्रहरीले यसअघि नै पक्राउ गरिसकेको थियो । ३१ वर्षकी हथलौल दुई वर्षभन्दा बढी समय अहिले जेलमा जीवन बिताइरहेकी छिन् ।

सन् २०१८ मा हथलौल तथा उनीसँगका केही महिला अभियन्ताहरुलाई साउदी अरबमा दुश्मनसँग सम्पर्क राखेको भन्दै हिरासतमा लिइएको थियो । अन्तर्राष्ट्रिय मानवअधिकारवादी संस्थाहरुले बारम्बार उनको रिहाइको माग गर्दै आवाज उठाएका छन् । तर, साउदी अरबमा बनाइएको एक विशेष आपराधिक न्यायालयले हथलौलले राष्ट्रिय सुरक्षालाई नोक्सान पुर्याएको र विदेशी अजेन्डालाई अगाडि बढाएको भन्दै दोषी करार गरेको हो । यो न्यायालय त्यहाँ आपराधिक विषयमा न्याय दिनका लागि बनाइएको हो ।

अदालतले आफ्नो आदेशमा पाँच वर्ष आठ महिनाको जेल सजाय सुनाएको छ । अब दुई वर्षभन्दा बढी हिरासतमा रहेकाले हथलौललाई यो समय माफी गर्न चाहिँ सकिने साउदी अरबका मिडियाहरुले उल्लेख गरेका छन् ।

अर्कोतिर, उनको परिवारले यी आरोपहरुलाई अस्वीकार गरेका छन् । बरु परिवारले त उनलाई हिरासतमा पनि विभिन्न यातना दिइएको आरोप लगाएको छ । तर, परिवारको यो आरोपलाई अदालतले खारेज गरिदिएको छ ।

सन् २०१८ मा साउदी अरबमा महिलाले गाडी चलाउन पाउने अधिकार पाएको केही साताअघि मात्र हथलौललाई त्यहाँको प्रहरीले हिरासतमा लिएको थियो । त्यहाँका अधिकारीहरुले यही विषयमा आवाज उठाएकाले मात्र हथलौललाई हिरासतमा नलिइएको बारम्बार बताउँदै आएका छन् ।

हथलौललाई सबैभन्दा पहिले साउदी अरबको प्रहरीले १ डिसेम्बर २०१४ मा गाडी चलाएको आरोपमा पक्राउ गरेको थियो । समाचार एजेन्सी एएफपीका अनुसार गाडी चलाएर साउदीको सीमामा पुगेकी उनलाई त्यहाँबाट नै प्रहरीले गिरफ्तार गरेको थियो । यसको विरोधमा त्यहाँ पत्रकार मायसा अल अमौदीले पनि गाडी चलाएकी थिइन् । पछि उनलाई पनि साउदी सरकारले पक्राउ गरेको थियो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारतीय राजदूतावास, काठमाडौंले यही श्रावण ३० गते भारतको ७६ औं स्वतन्त्रता दिवस मनायो । यो कार्यक्रम भारत स्वतन्त्रताको ७५ वर्षको

राष्ट्रपतिले नागरिकता विधेयक संसद्‌मा फिर्ता पठाउनुभएको छ । नागरिकता विधेयक फिर्ता पठाएपछि अब नागरिकता विधेयक को योजना कस्तो हुन्छ र

काठमाडौं । राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष सम्मननीय गणेश प्रसाद तिमल्सिनाले देशको राजनीतिमा युवाको हस्तक्षेपकारी भुमिका भएमात्र परिवर्तन सम्भव हुने बताउनुभएको छ

पर्वको बहानामा अराजकता फैलाएको भन्दै ‘विश्व हिन्दू परिषद् नेपाल’द्वारा जिल्ला प्रशासन कार्यालय पर्साका प्रमुख जिल्ला अधिकारीलाई ध्यानाकर्षण गराएको छ ।