Lifestyle Portal
  •   १३ माघ २०७७, मंगलवार

बन्द कलेजहरु कहिले खुल्छन् ? पोष्ट कोभिड एजुकेशन कता जाँदैछ ?

२० पुष २०७७, सोमबार २१:४३

काठमाडौं ।  बन्द कलेजहरु कहिले खुल्नेछन् ? बिधार्थीहरु आफ्नो करियरको खोजीमा कहिलेवाट शिक्षणसंस्थाहरुमा आवागमन गर्न थाल्नेछन् ? यो प्रश्नको जवाफ अन्यौलमा नै छ ।
कोभिडले मान्छेलाई मात्र संक्रमण गरेन कि हाम्रो शिक्षण संस्था र संरचनालाई पनि असर गरेको छ । अबको पढाई कस्ते हुने ? कसरी हुने र कुन तवरले हुने भन्ने विषयमा बहस जरुरी छ ।

कलेज र स्कुल बन्द भएर घरै बसेका बिधार्थीहरुलाई प्रविधीको प्रयोगले अनलाईन कक्षाहरु सञ्चालन गर्दै, अनलाइन मक जाँचहरु अनि अनलाइनमा नै पाठ्यक्रमका अन्य कुराहरु समावेश गरेर ई लर्निगं मार्फत अध्ययन अध्यापन गराँईदै आएको छ । यरी अनलाइन लर्निगंहरु कलेज स्वयम र अन्य बिभिन्न अनलाइन थलोहरुवाट प्रदान गरिन्छ । पोष्ट कोभिड शिक्षामा ईलर्निगंको महत्व र यस्मा बिधार्थीहरुको रुची बढेको कुरा त स्पष्ट नै छ ।

यसै क्रममा नेपालको सबैभन्दा ठूलो अनलाइन लर्निगं परिवार स्याटसमले कोभिड पछि अनलाइन भिडियो कक्षाहरु गर्ने अर्को सर्वाधिक रुचाइएको प्लाटफर्म नयाँ कितावसंग सम्झौता गरेको छ । सर्वाधिक धेरै नेपाली बिधार्थीहरु पढ्ने यि दुई अनलाइन थलोहरुले कोभिड पछिको अवस्थामा नेपाली बिधार्थीहरुको अनलाइन पढ्ने आवश्यक्ता र चाहनालाई पूरा गर्न यस संझौता गरेको बताए ।

पछिल्ला केहि वर्षहरु यता एमबिबिएस, इन्जिनियरिगं, नर्सिगं लाइसेन्स, व्रिज कोर्स र प्लस २ साइन्सका सबै पाठ्यक्रमहरु अनलाइन मार्फत अध्ययन अध्यापन गराइरहेको स्याटसम र कोभिड पछि बिभिन्न कोर्सहरु जस्तै केम्याट, सियूम्याट लगायत अन्य कोर्सहरु अनि किताबहरु पनि अनलाइन उपलव्ध गराउने थलो नयाँ किताबले यस संझौता गरेका हुन् । नयाँ किताबले आगामी दिनमा भिडियो लेक्चरहरु मार्फत कोर्सहरुको अध्यापन प्रतिष्ठित शिक्षकहरुद्धारा गर्ने र स्याटसमले यी कोर्सहरुको टेस्टिगं प्लायटफर्मको काम गर्ने र लेक्चर नोट्सहरु लगायत प्राक्टीस टेस्टहरु उपलव्ध गराउने बताइएको छ ।

नेपालभरिका बिभिन्न कलेज, इन्सटिट्यूट र मेडिकल कलेजहरुले स्याटसमलाई आफ्नो अध्यापन संरचनामा समावेश गरिसकेका छन् भनें नयाँ किताबले पनि बिभिन्न कलेजहरुसंग साझेदारीमा काम गर्न थालिसकेको छ । हेरौं यि दुई नेपालका लोकप्रीय ई लर्निगं प्लाटफर्महरुको यस साझेदारीले एक औसत नेपाली बिधार्थीलाई के फाइदा पुग्नेछ ?

कोभिड पछिको शिक्षालाई सहज र सुलभ बनाउन यि दुई प्लायफर्महरुको साझेदारीले बिधार्थीहरुलाई थप उर्जा दियोस् । शुभकामना ।

 

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी। अमेरिकी फार्मा कम्पनी मडेर्नाले विकास गरेको कोरोना भाइरसविरुद्धको खोपले कोरोना भाइरसको नयाँ स्वरुपविरुद्ध पनि प्रभावकारी काम गर्ने दावी गरिएको

हामी साधन भएर पनि साधनविहीन छौं। हातमा सीप छ तर सृजना गर्दैनौं। पूँजी छ, लगानी गर्दैनौं। एउटा सफल औद्योगिक राष्ट्र

काठमाडौं। नेपाल प्रहरीको उपरीक्षक (एसपी)मा बढुवाका लागि १६ जनाको नाम सिफारिस गरिएको छ। प्रहरी प्रधान कार्यालय नक्सालका अनुसार बढुवा समितिको

सरकारले नेपाल–चीन सीमाका बारेमा स्पष्ट जानकारी समेत सार्वजनीक नगरेपछि ‘राष्ट्रिय एकता अभियान’ धर्ना बसेको हो । राष्ट्रिय एकता अभियानले सीमा क्षेत्रका