Lifestyle Portal
  •   ३१ श्रावण २०७९, मंगलवार

कोभ्याक्सले नेपाललाई साढे २२ लाख डोज खोप उपलब्ध गराउने

२३ माघ २०७७, शुक्रबार ०६:०३

काठमाडौं । कोभ्याक्सले नेपाललाई कोरोनाविरुद्धको साढे २२ लाख डोज खोप उपलब्ध गराउने भएको छ । कोभ्याक्सले भारतको सीरम इन्स्टिच्युटले उत्पादन गरेको कोभिशिल्ड खोप २२ लाख ५६ हजार डोज उपलब्ध गराउने भएको हो ।

अक्सफोर्ड विश्वविद्यालय र एस्ट्राजेनेकाले विकास गरेको कोरोनाविरुद्धको कोभिशिल्ड खोप भारतको सीरम इन्स्टिच्युटले उत्पादन गरिरहेको छ । यसअघि नेपाललाई भारतले सोही खोपको १० लाख डोज अनुदानमा उपलब्ध गराएको थियो ।

सन् २०२० को अप्रिलमा विश्व स्वास्थ्य संगठन, युरोपियन कमिसन र फ्रान्सले स्थापना गरेको एक्सेस टु कोभिड–१९ टुल्सको एउटा अंग कोभ्याक्स हो । गाभी, भ्याक्सिन अलायन्स र कोअलिशन फर एपिडेमिक प्रिपेर्डनेस इनोभेटर्सले संयोजन गर्ने कोभ्याक्सले खोप विकासका लागि अनुसन्धान र उत्पादनलाई सहयोग गर्छ ।

यसले सबै देशलाई समान खोप वितरण गर्ने र सन् २०२१ को अन्त्यसम्म दुई अर्ब मात्रा खोप वितरण गर्ने लक्ष्य लिएको छ । कोभ्याक्स सुविधाअन्तर्गत ७८ देशले खोप किन्ने छन् भने गाभी–कोभ्याक्स–एएमसीअन्तर्गत ९२ वटा कम आय भएका देशले विकास अनुदान वा निजी क्षेत्रको सहयोगमा खोप प्राप्त गर्नेछन् ।

नेपालले एएमसीअन्तर्गत सुविधा पाउन लागेको हो । नेपाललाई कोभ्याक्सले फेब्रुअरी अन्तिमसम्ममा साढे २२ लाख डोज खोप उपलब्ध गराउने बताइएको छ । कोभ्याक्सले बुधवार प्रकाशित गरेको अन्तरिम अनुमानित विवरण अनुसार दक्षिण एशियाका अन्य देशहरूले पाउने पनि खोप प्राप्त गर्ने भएका छन् ।

कोभ्याक्सअन्तर्गत भारतले नौ करोड ७१ लाख ६४ हजार डोज खोप उपलब्ध गराउने जनाएको छ । कोभ्याक्सले पाकिस्तानलाई एक करोड ७१ लाख ६० हजार डोज खोप र बंगलादेशलाई एक करोड २७ लाख ९२ हजार डोज खोप उपलब्ध गराउने भएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारतीय राजदूतावास, काठमाडौंले यही श्रावण ३० गते भारतको ७६ औं स्वतन्त्रता दिवस मनायो । यो कार्यक्रम भारत स्वतन्त्रताको ७५ वर्षको

राष्ट्रपतिले नागरिकता विधेयक संसद्‌मा फिर्ता पठाउनुभएको छ । नागरिकता विधेयक फिर्ता पठाएपछि अब नागरिकता विधेयक को योजना कस्तो हुन्छ र

काठमाडौं । हिमालयन टेलीभिजनका प्रधानसम्पादक पत्रकार राजेन्द्र बानियाँले देशका सञ्चारमाध्यमहरु युवाहरुको आवाज बन्नुपर्ने बताउनु भएको छ । अन्तराष्ट्रिय युवा दिवसको

काठमाडौं । राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष सम्मननीय गणेश प्रसाद तिमल्सिनाले देशको राजनीतिमा युवाको हस्तक्षेपकारी भुमिका भएमात्र परिवर्तन सम्भव हुने बताउनुभएको छ