Lifestyle Portal
  •   १८ माघ २०७९, बुधबार

७५ प्रतिशत कोभिड भ्याक्सिन १० देशको कब्जामा, १ सय ३० देशले एक डोज पनि पाएनन्

६ फाल्गुन २०७७, बिहीबार २२:०८

लोकप्रिय

काठमाडौं। कोरोना महामारी रोक्नको लागि विश्वका धेरै देशहरुमा खोप अभियान चलिरहेको छ । जुन देशमा भ्याक्सिन उत्पादन भएको छैन ती देशले अर्को देशबाट आयात गरेर भ्याक्सिन अभियान चलाइरहेका छन् । तर, संयुक्त राष्ट्रसंघले भने भ्याक्सिनको यो वितरण सही तरिकाले नभएको ठहर गरेको छ । संयुक्त राष्ट्रसंघका महासचिव एन्टोनियो गुटेर्रेसले भ्याक्सिनको अनुचित वितरणको आलोचना गरेका छन् ।

अल जजीराका अनुसार गुटेर्रेसले अहिलेसम्म चलेको खोप अभियानमा कूल दिइएको खोपमध्ये ७५ प्रतिशत खोप केवल १० देशमा दिइएको बताएका छन् । संयुक्त राष्ट्रसंघको उच्चस्तरीय बैठकमा महासचिव गुटेर्रेसले १ सय ३० देशले भ्याक्सिनको एक डोज पनि नपाएको बताए । उनले भने ‘यो संवेदनशील समयमा पूरै विश्वको अगाडि भ्याक्सिनको समान वितरण सबैभन्दा ठूलो नैतिक परीक्षा हो ।’

गुटेर्रेसले निष्पक्ष तरिकाले भ्याक्सिन वितरण सुनिश्चित गर्नको लागि तत्काल विश्वव्यापी खोप अभियान ल्याउनुपर्ने आवश्यकता औंल्याए । यसमा वैज्ञानिक, भ्याक्सिन निर्माताहरु र फण्ड दिने संघ संस्था वा व्यक्तिहरुलाई सहभागी बनाउनुपर्ने सल्लाह दिएका छन् ताकि छिटोभन्दा छिटो हरेक देशका सबै मानिसहरुलाई भ्याक्सिन लगाउन सकियोस् । गुटेर्रेसले यसको लागि विश्वका प्रमुख आर्थिक शक्तिहरुले आकस्मिक टास्क फोर्स बनाउनुपर्ने बताए जसमा औषधि कम्पनीहरु, उद्योगहरु र भ्याक्सिन बनाउने कर्मचारीहरुलाई एकसाथ ल्याउन सकियोस् ।

स्वास्थ्य विशेषज्ञहरुका अनुसार विश्वका कैयौं क्षेत्रमा अहिले भ्याक्सिनको काम सुरु पनि हुन सकेको छैन र त्यहाँ भाइरस म्युटेट भइरहेको छ । यसरी भाइरस म्युटेट हुँदै जाँदा यो भाइरसबाट छुटकारा पाउनु सम्भव नभएको विशेषज्ञ बताउँछन् । रिपोर्टका अनुसार बेलायतका विदेश सचिव डोमिनिक राबले संयुक्त राष्ट्रसंघसँग केही क्षेत्रमा युद्धबिरामको लागि स्क प्रस्ता स्वीकार गर्न आग्रह गरेका छन् ।

यमन, दक्षिण सुडान, सोमालिया, इथियोपिया जस्ता देशहरुमा संघर्ष र अस्थिरताका कारण मानिसहरुले भ्याक्सिन नपाउने खतरा छ । अर्कोतर्फ कैयौं विशेषज्ञहरुले विश्व स्वास्थ्य संगठनको कोभ्याक्स कार्यक्रमको पनि आलोचना गरेका छन् । विशेषज्ञहरुका अनुसार विश्व स्वास्थ्य संगठन गरिब देशहरुलाई भ्याक्सिन उपलब्ध गराउने आफ्नो लक्ष्यबाट अल्मलिएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

बकिङ्गम दरबारले एउटा विज्ञप्ति जारी गर्दै भनेको छ, “आज अपरान्ह बाल्मोरलमा महारानीको शान्तिपूर्ण निधन भएको छ । राजा र क्वीन