Lifestyle Portal
  •   १८ माघ २०७९, बुधबार

जमाल खशोग्गीको हत्याको लागि साउदी राजकुमारले स्वीकृति दिएका थिए

१५ फाल्गुन २०७७, शनिबार ११:३३

लोकप्रिय

काठमाडौं। अमेरिकी एक रिपोर्टमा साउदी राजकुमार मोहम्मद बिन सलमानले वाशिङटन पोस्टका साउदी पत्रकार जमाल खशोग्गीको हत्याको योजनालाई अनुमोदन गरेको दाबी गरेको छ। उक्त रिपोर्टले क्राउन प्रिन्सले खशोग्गीलाई साउदी अरबको लागि खतरा मान्दै आएको पनि बताएको छ।

टर्कीको इस्तानबुलस्थित संयुक्त अरब इमिरेट्स (युएई) को कन्सुलेटमा सन् २०१८ को अक्टोबर २ मा खशोग्गीको हत्या भएको थियो । यसले वली अहाद राजकुमार मोहम्मद बिन सलमानको भूमिकाबारे पनि प्रश्न उठायो। खशोग्गीको शव अहिलेसम्म बरामद भएको छैन ।

यदि अमेरिकाको जो बाइडेन प्रशासनले खशोग्गीको हत्या प्रकरणमा राजकुमार सलमानलाई दोषी ठहर गर्यो भने मध्यपूर्वको सबैभन्दा बलियो र धनी देशको सम्बन्ध अमेरिकासँग खराब हुने विश्वास गरिएको छ । राजा सलमानको उमेर ८५ वर्ष भएको छ र वास्तवमा शक्ति राजकुमार सलमानको हातमा छ। बाइडेनले राजा सलमानसँगको वार्तामा खशोग्गीको हत्या र राजकुमार सलमानको मुद्दाको बारेमा छलफल गरेको विश्वास गरिएको छ । तथापि, ह्वाइट हाउसले यसलाई सामान्य कुराकानी भनिरहेको छ।

इरान अमेरिका, साउदी अरेबिया, युएई र इजरायलका लागि सबैभन्दा ठूलो खतरा हो । अब यदि बाइडेन प्रशासनले साउदी सरकारलाई अपमान गर्छ भने यसको गम्भीर परिणाम भोग्नुपर्ने हुन सक्छ। मध्यपूर्वमा साउदी अरब बिना अमेरिका अघि बढ्न सक्दैन। किनकि यहाँ अमेरिकाका अनगिन्ती चासो र सैन्य अड्डाहरू छन्।

अमेरिकाले पनि सबै पक्षलाई विचार गरिरहेको छ र यसैकारण विदेश मन्त्री एन्टोनी ब्लिकेनले साउदी प्रशासनसँग बाइडेनभन्दा पहिले अन्तरक्रिया गरे। राजकुमार सलमानले अप्रत्यक्ष रुपमा साउदी सत्ता सम्हालेकाले अमेरिकाले उनीहरुविरुद्ध कुनै कदम चालेमा त्यसको गम्भीर परिणाम आउन सक्छ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

बकिङ्गम दरबारले एउटा विज्ञप्ति जारी गर्दै भनेको छ, “आज अपरान्ह बाल्मोरलमा महारानीको शान्तिपूर्ण निधन भएको छ । राजा र क्वीन