Lifestyle Portal
  •   २६ बैशाख २०७८, आईतवार
reduce fat

तौल घटाउने खानेकुराहरु

२ पुष २०७५, सोमबार १७:२०

धेरै जनाको गुनासो छ कि मेरो मोटोपना केही गर्दा पनि घटेन, लौ न के खाने हो या नखाने हो भन्ने प्रश्न पनि धेरैको रहन्छ । बास्तविकता त के हो भनें हाम्रै घर खेतमा उब्जने अनि सहजै किन्न पाउने केही यस्ता सरल खानेकुराहरु छन् जसले हामीलाई तौल घटाउन सहयोग गर्दछन् ।

आउनुहोस हामीले धेरै कम सुनेका तर महत्वपूर्ण न्यूट्रियन्टका कुरा गरौं जसको कारणले हामीलाई तौल घटाउन सहयोग हुन्छ र यी तत्वहरु कुन कुन खाने कुरामा पाइन्छ बारे पनि चर्चा गरौं न ।

१. क्रोमियम
यस तत्वका कारणले आहार सन्तुलित हुने मात्र नभई रगतमा सुगरको मात्रा पनि कम र सन्तुलनमा राख्दछ । यसले भोक लाग्ने क्रम कम गराउने अनि खानकी पनि प्राकृतिक रुपमै कम गराँउछ । यो क्रोमियम ब्रोकाउली, जौ, ओट, टमाटर र हरियो केराउमा पाइन्छ । मरिचको धुलोमा पनि यो क्रोमियम धेरै पाइन्छ, यसरी क्रोमियमको सन्तुलित सेवन गरेमा आहार घट्ने र साथै तौल पनि घट्ने गर्दछ । तर माथि उल्लेखित कुराहरु चाहिएको मात्रा भन्दा धेरै खाने भनें नगर्नुहोला है ।

२. आर्गिनिन
खानामा प्रोटीन मार्फत पाउने २० वटा एमीनो एसिडमा यो आर्गिनिन पनि पर्दछ । पर्याप्त आर्गिनिन नभएको डाइटले तौल बढाउने अनि घटाउन समय लगाउने गर्दछ ।
यसले हाम्रो शरीरमा भएको अत्याधिक बोसो घटाउने अनि मेटाबोलीज्म प्रक्रियालाई थप सुद्धृढ बनाउने गर्दछ । यस तत्वको कम भएमा कपाल झर्ने, छालामा दागहरु आउने र घाउहरु ढिलो निको हुने गर्दछ । यस तत्व फर्सिको बिँया, कुखुराको मासु, केराउ, स्प्रीनुला जस्ता कुरामा पाइन्छ । यसको पर्याप्त सेवनले थकानको महसुस कम गराँउछ ।

३. म्याग्नेसियम
यो मीनरल अत्यन्त धेरै माग अनि चर्चामा भएको मीनरल हो । यसका कारण्लो शरीरमा भएको बोसो पगाल्ने क्रमलाई थप क्रियाशीलता दिने गर्दछ । यसको कमी भएमा दिर्घकालिन शरीर दुखाई, आँखामा दाग, कब्जियत लगायतका कुराहरु हुने गर्दछन् ।
हाडेबदाम, ओखर लगायतका कुराहरुमा यि तत्व प्रचुर मात्रामा पाइन्छ । फर्सिका दाना, सूर्यमुखि फुलका दाना, माछा लगायतका कुरामा यो तत्व पाइन्छ ।

४. कोलिन
यो पानीमा घुल्न सक्ने भिटामिन हो । यसका कारणले तौल घटाउन सहज र सरल हुन्छ । यस भिटामिनको कमी भएमा लिभरमा बोसो जम्ने समस्या हुन्छ । यसको कमीले मांश्पेशीमा पनि समस्या आँउछ । अण्डा, पर्सिका बियाँ, साल्मन माछा, ब्रोकोली र कोभीमा यी कुराहरु पाइन्छ ।

५. लीउसीन
यो एउटा जरुरी एमिनो एसिड हो । यसले प्रोटीनलाई थप केन्द्रिकृत गर्न सहयोग गर्दछ । यस तत्वका कारणले तौल कम गर्न सहयोग गर्दछ । चीज, सोया, माछा र डेरी उत्पादनमा यो तत्व प्रश्स्त पाइन्छ । यस तत्वले कलेजोको स्वास्थ पनि सुदृढ गराँउदछ ।

ल है माथि उल्लेखित तत्वहरुले तौल घटाउने मार्गमा अघि बढ्न सकिनेछ । सुस्वास्थ र दिर्घायूको शुभकामना ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

सुयोग ढकाल । सिरम इन्स्टिट्यूट भारतले बनाएको कोभिशिल्ड, चीनको सिनोभ्याक्स, रुसको स्पुतनिक अनि अमेरिकन लगानीको कम्पनी पिफाइजर, मोडर्ना लगायतका थुप्रै

काठमाडाैं। संसद्को विशेष अधिवेशनअघि स्वाब संकलन गरिएका १२ सय ३५ मध्ये १६० जनामा कोरोना भाइरस (कोभिड-१९) संक्रमण पुष्टि भएको छ।

काठमाडौं । अक्सिजन ग्यासको अभाव भएको भन्दै काठमाडौँका चार अस्पतालले कोरोना संक्रमित बिरामीलाई भर्ना गर्न नसकिने जनाएको छ । मेडिकेयर

काठमाडौं । चीनबाट अत्यावश्यक स्वास्थ्य सामग्री लिन राष्ट्रिय ध्वजावाहक नेपाल वायुसेवा निगम (नेपाल एयरलाइन्स) को वाइड बडी ए३३० जहाज यही