Lifestyle Portal
  •   ९ बैशाख २०७८, बिहीबार

विश्वभर जुम्ल्याहा शिशुको जन्म बढ्दो, किन बढिरहेको छ जुम्ल्याहा जन्म ?

२६ चैत्र २०७७, बिहीबार ०१:२८

काठमाडौं । विश्वमा जुम्ल्याहा शिशुको जन्म बढ्दै गएको अनुसन्धानकर्ताहरुले बताएका छन् । वर्षेनी विश्वमा १६ लाख जुम्ल्याहा शिशु जन्मने गरेका छन् । प्रत्येक ४२ जन्ममध्ये एक जन्म जुम्ल्याहा शिशुको हुने गरेको छ ।

महिलाहरुले पाको उमेरमा सन्तान जन्माउँदा र आइभीएफ प्रविधिबाट सन्तान जन्माउदा जुम्ल्याहा जन्म बढ्दै गएको अनुसन्धानकर्ताहरुको ठम्याई छ । महिलाहरु सन्तानभन्दा पहिला काम र आफ्नो भविष्यमा केन्द्रित हुँदा उनीहरुको प्रजनन शक्तिमा ह्रास आउने र पछि कृत्रिम गर्भाधान (आइभीएफ) प्रविधिलाई रोज्दा जुम्ल्याहा शिशु हुने सम्भवानालाई बढाएको तर्क उनीहरुको छ । तर एक शिशुको जन्म, जुम्ल्याहा शिशुको भन्दा कयौं गुणा सुरक्षित रहेको अनुसन्धानकर्ताहरुको भनाई छ ।

गर्भमा जुम्ल्याहा शिशु हुँदा आमा र बच्चाको स्वास्थ्य जोखिममा रहने भएकाले मृत्युदरको खतरा उत्तिकै रहेको अनुसन्धानमा भनिएको छ । अनुसन्धाकर्ताहरुले जुम्ल्याहा शिशुहरुको जन्मको अवस्थाबारे गरेको अध्ययनबाट मध्यम तथा कम आय भएका देशमा धेरैजसो जुम्ल्याहा शिशुलाई जोगाउन नसक्ने पाइयो ।

अफ्रिकाका शवशहारामा जन्म भएको एक वर्षभित्र धेरै आमावुवाले आफ्नो जुम्ल्याहा शिशुलाई गुमाउन परेको पनि पाइयो । त्यहाँ प्रतिवर्ष २ लाख जुम्ल्याहा शिशुको मृत्यु हुने गर्दछ । अहिले विश्वमा जुम्ल्याहा शिशुको जन्मको प्रवृति सन् १९८० यताकै उच्च बिन्दुमा रहेको छ । जुम्ल्याहा शिशुको जन्मदर एक तिहाइले बढेको छ ।

मानव प्रजनन सम्बन्धि जर्नलको रिपोर्टका अनुसार विश्वका सबै क्षेत्रमा जुम्ल्याहा शिशुको जन्म ३० वर्षयताकै उच्च छ । जुम्ल्याहा शिशुको जन्म एसियामा ३२ प्रतिशत र उत्तरी अमेरिकामा ७१ प्रतिशतले वृद्दि भएको छ ।

अनुसन्धानकर्ताहरुले सन् २०१० देखि २०१५ सम्म १६५ वटा देशमा जुम्ल्याहा शिशुबारे अध्ययन गरेका थिए । जुम्ल्याहा शिशुको जन्मदर प्रतिहजारमा हेर्दा सबैभन्दा धेरै यूरोप र उत्तरी अमेरिकामा छ । तर अफ्रिकामा ३० वर्षदेखि नै जुम्ल्याहा शिशुको जन्म अधिक दरमा अहिले पनि उस्तै छ ।

अक्सफोर्ड यूनिभर्सिटिका प्रोफेसर एवं एक अध्ययनकर्ता क्रिस्टियन मोन्डेनले अन्य देशमा भन्दा अफ्रिकामा जुम्ल्याहा शिशु जन्मने दर धेरै हुनुमा त्यहाँका मानिसमा अन्य मानिसको तुलनामा अण्डाको मात्रा धेरै हुनु हो । जुम्ल्याहा शिशु २ छुट्टा–छुट्टै अण्डाबाट हुन्छ ।

एकै पटक गर्भमा २ शिशु हुँदा समय अगावै जन्म हुने तथा शिशुको तौल र उचाई कम हुने जोखिम रहने मोन्डेनले बताउनुभयो । अफ्रिका र एसियामा गरि जुम्ल्याहा शिशुको जन्मको हिस्सा ८० प्रतिशत रहेको छ ।

बीबीसीबाट ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

जर्मनी। जर्मनीमा कोरोना भाइरस संक्रमणले डरलाग्दो रुप लिएपछि बुधबार संसदले कोरोना सम्बन्धी नयाँ स्वास्थ्य नियम पारित गरेको छ। करिब दुइ

काठमाडौं। चीनमा एक २८ वर्षीय युवक भाइरल भइरहेका छन्। वास्तवमा झङ कुनवेइ नामका यी व्यक्तिले एउटा लेख लेखेका छन् जसमा

एजेन्सी । अमेरिकी अंतरिक्ष एजेन्सि नासाले मंगल ग्रहमा एउटा सानाे हेलिकाेप्टरकाे सफल उड़ान गरेकाे छ । इनजेनिटी नामकाे उक्त ड्रोन

दार्चुलाको महाकाली नदीमा भारतले एकतर्फी रूपमा बनाइरहेको पर्खालको दुवै देशका नापी अधिकृतले स्थलगत अध्ययन गरेका छन् । प्रतिनिधि सभाको बैठकमा