Lifestyle Portal
  •   ११ मंसिर २०७९, आईतवार

अब कोरोनासँग हातेमालो गर्नैपर्छ ! (अर्ग्यानिक निबन्ध)

१ बैशाख २०७८, बुधबार ०८:५७

लोकप्रिय

गएको एक वर्ष हामी विश्वभरिकै मनुवाहरूले कोरोनासँग डराउँदै वितायौँ । हामी सबैलाई भ्याक्सिन निस्केपछि त जनजीवन सामान्य हुन्छ भन्ने ठूलो अपेक्षा थियो । तर भ्याक्सिनै पनि ‘हात्ती आयो हात्ती आयो फुस्सा’ भए जस्तो छ । किनभने अहिले फेरि विश्वभरि नै कोरोना कोभिडको नयाँ स्वरूपको आतङ्क शुरु भएको छ । भ्याक्सिन नलाएका मात्रै होइन भ्याक्सिन लाएकालाई पनि कोरोना पोजेटिभ देखिनुले जनजीवन त्रस्त छ ।

लेखकः इन्दिरा प्रसाई

गत वर्ष कोरोनाका कारणले लकडाउनको मारमा परेको आर्थिक, सामाजिक, शैक्षिक गतिविधिका कारण समग्र समाजमनोविज्ञान तहस नहस भएको छ । बालबालिका र युवापुस्ताको वृद्धि र वृत्तिको विकास नै रोकिएको छ ।

अहिले फेरि लकडाउन हुन्छ भन्ने हल्लाले अर्को आतङ्क थपिएको छ । कोरोना किन र के कारण आएको छ भन्ने कुरासँग सरोकारै नराखी लकडाउनले मात्रै समस्या समाधान कसरी गर्छ र ?

हुँने खाने वर्गलाई त लकडाउनको खासै असर पनि नपर्ला तर हुँदा खाने वर्गका लागि लकडाउनले थप विपत्ति शिवाय के ल्याउला र ?

मेरो यो लेखको आसय लकडाउनको पालना नगर्ने र सबै कोरोना लागेर भष्मिभूत हुनुपर्ने भन्ने कदापि होइन । तर यत्ति हो, लकडाउनले कोरोना लाग्नबाट बचाउँदैन र लकडाउनै मात्रै कोरोना समस्याको समाधान होइन भन्ने चाहिँ पक्कै हो।

विदेशीको नक्कल गरेर लकडाउन गर्न उद्यत सरकारले विदेशीकै नक्कल गरेरै भए पनि जनराहतका लागि के गरेको छ ?

हामी जनताले पनि बुझ्छौँ, विकशित राष्ट्रको जस्तो सहुलियत दिन हाम्रो कङ्गालीको हवाला दिने सरकारले सक्तैन । तर सरकारले छिमेकी राष्ट्र भारतकै जत्तिको भए पनि राहत दिन सक्नु पर्थ्यो नि । तर दिइँदैन । कम से कम कोरोना अवधीभर जनताले तिरेको करको सम्मान गरिएको भए पनि हुन्थ्यो । तर सरकारी उच्च ओहदाधारीहरूका लागि जनताले तिरेकै करबाट विशिष्ट सेवा र सुविधा लिइँने प्रक्रिया बन्द भएको छैन । अनि कोरोनाका मारमा परेका जनताका लागि कुनै किसिमको सहुलियतको व्यवस्था गरिएको छैन ।

संसारकै तन्नम मुलुकहरूमध्ये पनि शिर्षस्थमा पर्ने हाम्रो मुलुकमा संसारकै धनीमा गनिने जनताको नामावलीको पनि कमी छैन । गरिव देशका धनी जनता भनेर हनस्यास्पद पहिचान बनाउनेको सङ्ख्या पनि उल्लेख्य छ । हिँजोका दिनमा चप्पलको लोती फेर्न पनि धौधौ हुनहरूको शान शौकतका कुरा गर्नु पनि अब अौचित्यहीन जस्तो भइसकेको छ । जनता सोझा र चेतनाहीन हुनुको फाइदा टाउकेहरूले उठाउनु उठाइरहेका छन् । कोरोनाको आतङ्कले संसार आतङ्कित हुँदा पनि जनधनको रक्षाको साटो हाम्रो देशको सरकार कुर्सी जोगाउने उद्यममा लागेकै छ । अर्काथरी टाउकेहरू कसरी कुर्सी पाउने भन्ने दाउमै छन् । जनज्यानको भन्दा आआफ्नो कुर्सीकै ध्यानमा नेता लागेका छन् । कार्यकर्ता वा टाठा बाठालाई पनि जे गरि भए पनि जसो गरि भए पनि दाम कमाउने होडबाजी नै छ ।

ओठमा त सबैलाई थाहा छ, संसारको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कुरा भनेको मानवजीवन हो । जीवन रहे न अरू सबै कुरा रहने हो । तर जीवन बचाउने उद्यमका रूपमा सरकारले जानेको एउटै कुरा छ : ‘लकडाउन’ । लकडाउन गर्दा कसलाई के नकारात्मक प्रभाव पर्छ भन्ने कुराको हिसाबै नगरि यो सरकारलाई लकडाउन गर्न लाज लाग्दैन ?

यो त सरकार र सुविधाको कुरा पर्यो । यसबारे अहिले थप चर्चा नगरेकै जाति । ‘बुझ्नेलाई यो कुरो गहिरो छ, नबुझ्नेलाई घर छेउमा पहिरो छ’ भन्याजस्तै हो ।

अब हामी आम जनताका कुरा गरौँ ।
प्राणीले यस धरामा जन्मनासाथ स्विकार गर्नै पर्ने सत्य मृत्यु नै हो । त्यसैले कोरोना नलागेरै पनि मानिसको जीवन कुनै पनि बेला मृत हुनसक्ने कुरा शाश्वत छ । मृत्युसँग डराउने हो भने त हामीले होस सम्हाल्ना साथै देखि डराउनु पर्ने हुन्छ । तसर्थ हामीलाई केवल कोरोनाले नै मृत्युमा पुर्याउने होइन भन्ने कुरा सबैमा हेक्का रहनु पर्छ । बरू कोरोनासँग सावधान हुने ध्येयमा हामीले हाम्रो लथालिङ्गे जीवनशैलीलाई व्यवस्थित गर्न सक्यौँ भने हामी स्वस्थ्य हुने र संभावित मृत्युलाई नै पनि अलि पछि धकेल्नसमेत पक्कै सकिन्छ ।

त्यसैले हामी सधैँ ‘कोरोना कोरोना’ गर्दै डराएर बस्नु हुँदैन ।

म त भन्छु यस कोरोनालाई अब हामी सँगसँगै हिँड्ने साथी बनाउनु पर्छ । कोरोनासँग अब हामीले हातेमालो गर्नै पर्छ ।

हामी सबैलाई थाहा भएकै कुरा हो, सपेराले गोमन सर्प खेलाएर पेट पाल्छन् । सर्कसवालाले बाघभालु नचाएर पेट पाल्छन् । विशाल हात्तीलाई सानो माउतेले तालीम दिएर आफ्नो अन्तर्गतमा राख्छन् । त्यसरी नै कोरोनालाई पनि हामी हरेक मानिसले आफ्नो अन्तर्गतमा राख्नु पर्छ । राख्न सकिन्छ पनि ।
कसरी ?

१. आआफ्नो जीवनशैली व्यवस्थित गरौँ । सही समयमा सही खानपीन गरौँ । आफ्नो प्राणशक्ति वृद्धि हुने किसिमको आचार व्यवहारमा लागौँ ।
२. आआफ्ना घर परिसर र व्यक्तिगत सरसफाईमा विशेष ध्यान दिऊँ ।
३. प्रत्येक परिवारका हरेक सदस्यले न्युनतम दिनमा एक कप हाम्रै भान्साघरमै भएका जडीबुटीको काँढापानी पकाएर खाने बानी बसालौँ र राति सुत्नु अघि तातो पानीको वाफ अनिवार्य लिने बानी बसालौँ ।
४. प्रत्येकले सकेसम्म प्रकृतिको संरक्षण गरौँ र प्राकृतिक जीवनशैली अपनाअौँ ।(किनभने संसारभरि नै स्वच्छ हावापानी वा हरियाली भएको वा प्राकृतिक विनास नभएका ठाउँहरूमा कोरोनाको पहुँच वा आतङ्क खासै देखिएको छैन । प्रकृतिको विनास नै कोरोनाको उत्पत्तिको कारक हो कि भन्ने प्रवल संभावना प्रमाणित हुने तरखरमा छ । )

• सरकार !
लकडाउनको हल्ला फिँजाउनुको साटो जनतालाई सहज जीवन यापन गर्नका लागि आवश्यक पर्ने कुराहरूमा सहुलियत दे !
•जनताका आधारभूत आवश्यकताका बस्तुहरूमा बढ्दो महङ्गी नियन्त्रण गर ।
• बस्तुमा मिलावट वा प्रदुषणको जाँच तीब्र पारेर खाद्य सामाग्रीमा मिलावट गर्नेलाई कठोर सजायको व्यवस्था गर ।
• आफ्नो मोजमज्जामा कटौती गरेर निमुखा जनतालाई प्राण धान्न मद्धत दे !

सबैलाई नयाँ वर्ष २०७८ को मङ्गलकारी शुभकामना !

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौ – काठमाडौ क्षेत्र नम्बर १ का घण्टिबहाक उम्मेदवार पुकार बमलाइ भोट माग्न चलचित्र निर्देशक प्रदिप भट्टराई र निर्माता रविन्द्र

नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले आज आयोजित एक समारोहबीच निर्वाचन आयोगका प्रमुख निर्वाचन आयुक्त दिनेश कुमार थपलियालाई भारत सरकारको

नेपालका लागि भारतीय राजदूत महामहिम नवीन श्रीवास्तवले आज आयोजित एक समारोहबीच नेपालका माननीय अर्थमन्त्री जनार्दन शर्मालाई भारत सरकारको तर्फबाट २००

त्रिमूर्ति निकेतनका संस्थापक तथा अध्यक्ष इन्दिरा प्रसाईको अध्यक्षतामा २०७१ साल वैशाख ३० गते बसेको निकेतनको साधारणसभाले नेपाली साहित्यका महारथी डा.सत्यमोहन