दुई हप्ता अगाडि भारतको संक्रमण दरमा अहिलेको नेपाल


नेपालका लगभग सबै अस्पतालहरुमा आइसीयू, भेन्टीलेटर र शैयाहरुको कमी भइसकेको अवस्था छ । भारतको अवस्था अत्यन्त नाजुक भइसकेको छ अनि छिमेकी देश नेपालको अवस्था पनि त्यसवाट अछुतो रहने कुरा नै भएन ।

जन हप्कीन्स विश्वविधालयको डाटालाई साभार गर्न चाह्यौं । अप्रिलको मध्य ताका नेपालको संक्रमण दर ५० भन्दा कम देखिन्छ । केहि हप्ताअघि भारतको संक्रमण दर पनि त्यसै विन्दुवाट गुज्रेको देखिन्छ । तर अप्रिलको अन्त हुन लाग्दा नेपालको संक्रमणदर सोझो रुपमा माथि चढेको स्पष्ट देखिन्छ । नेपालको संक्रमणको रेखा अब सोझै माथि चढेको स्पष्ट छ । यसको अर्थ हो बढ्दो संक्रमण दर । भारत अहिले २५० भन्दा माथिको विन्दुमा पुग्दा नेपालको संक्रमण दर भनें ११ देखि १५० को बिच तिर देखिन्छ ।

यस तथ्याकंले स्पष्ट देखाँउदछ, नेपालको संक्रमण दर जोखिममा छ । अर्कोतर्फ पछिल्लो वर्षवाट सरकारी र निजी स्वास्थ संयन्त्रहरुले कोभिड उपचारका लागि खासै कदम चाल्न नसक्दा नेपालको पनि स्वास्थ सेवा धराशायी हुने स्पष्ट छ ।


Loading comments...