Lifestyle Portal
  •   १४ जेष्ठ २०७९, शनिबार

चिनियाँ अतिक्रण अझै रोकिएन, दोलखाको सीमा पिलर पनि गायब

८ जेष्ठ २०७८, शनिबार ००:५३

काठमाडौं । चीनले नेपालसँगको सीमा अतिक्रमणलाई अझै रोकेको छैन । लामो समयदेखि ऐतिहासिक रूपमा मैत्रीपूर्ण सम्बन्ध भएका दुई देशहरुबीच अहिले सीमा विवादमा अल्झिएका छन् भने विश्वको ध्यान पनि नेपाल र चीनबीचको सीमा विवादतर्फ तानिएको छ ।

घटनाहरूको एक श्रृंखलाबद्ध रिपोर्टमा, नेपाल दोलखाको गाउँस्थित भिगुमा चिनियाँ सेना सीमा क्षेत्रबाट नेपाली भूभागमा प्रवेश गरेको पाइन्छ । यस सीमा अतिक्रमणबारे नेपालको परराष्ट्र मन्त्रालयलाई पनि जानकारी गराइएको छ ।

त्यसैगरि नेपालको पिलर नम्बर ६० पनि वास्तविक क्षेत्रबाट गायब भएको छ । सम्भवतः नजिकै नदीमा बगाइएको हुनसक्ने बताइएको छ । उक्त सीमास्तम्भ नजिकै दुई चिनियाँ झण्डा गाडिएका छन् । नेपाल र चीनबीच सन् १९६१ मा भएको सीमा सन्धिअनुसारको सीमा नियन्त्रण प्रणालीद्वारा नियन्त्रण गरिएका छन् । तर, सन् १९६१ को सीमा सन्धिअनुसार नेपाल र चीन बीचको सीमा रेखामा मुख्यतया ७६ स्थायी सीमा स्तम्भ निर्माण गरिएको थियो । तर, चीनले उक्त यथास्थितिलाई परिवर्तन गर्ने प्रयास गरिरहेको छ ।

गत वर्ष सेप्टेम्बरमा, चीनले नेपालको हुम्लाको सीमा क्षेत्रमा अतिक्रमण गर्दै ११ वटा चिनियाँ संरचनाहरु निमार्ण गरिएका छन् । नेपालले उक्त क्षेत्र आफ्नो भएको दाबी गरेको भए पनि चीनले पनि नेपालको कुनै पनि भूमि अतिक्रमण नगरेको बताइरहेको छ । यसरी चीनले निरन्तर सीमा अतिक्रमण गरेको भन्दै गत वर्ष चिनियाँ दूतावासबाहिर बृहत् प्रदर्शन गरिएको थियो ।

चीनले हुम्लामा सीमा अतिक्रमण गरेको भन्दै चर्को नाराबाजीहरु भएपछि सरकारले अनुगमन टोली बनायो भने गायब भएका पिलरमध्ये पिलर नम्बर ११ फेला परेको थियो । यस विवादित क्षेत्रको स्थानीय नगरपालिकाको अध्यक्षले आफ्नो नियन्त्रणमा रहेको सीमा क्षेत्र दावी गरेको भए पनि चीनले भने बेवास्ता गरेको छ । यी घटनाक्रमपछि काठमाडौंस्थित दूतावासमा चिनियाँ भूमि र नेपालको राष्ट्रिय सार्वभौमिकताको अवहेलना गरेको भन्दै विरोध प्रदर्शन गरिएको थियो ।

सीमाविद् तथा कूटनीतिज्ञहरुले चीन सरकारसँग वार्ता गरेर समस्या समाधान गर्न सरकारलाई आग्रह गरेका थिए । सरकारले भने यस विषयमा कुनै पहल गरेको थिएन । चीनको विस्तारवादी डिजाइनहरू जोसँगै सीमा रेखा साझा गर्नेसँग असन्तुष्ट भएका छन् । नेपालमा सीमा स्तम्भको विस्थापन कुनै पृथक घटना होइन । नेपालको कृषि मन्त्रालयको सर्वेक्षण अनुसार चीनले गोर्खा, दोलाखा, हुम्ला, दार्चुला, सिन्धुपाल्चोक, रसुवा र संखुवासभा लगायतका कतिपय सीमावर्ती जिल्लाहरूमा अवैध रूपमा अतिक्रमण गरेको छ ।

चीनले नेपालमात्र नभएर भारतसँग पनि सीमा विवादलाई कायमै राखेको छ । त्यसैगरि जापान, मलेसिया, फिलिपिन्स, भियतनालगायतका मुलुकमा पनि चीनले अतिक्रमण गरेको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा मुस्ताङ जिल्लाको लोमाङथाङ गाँउपालिका–३ छोनहुपस्थित श्री पाल एवं नाम्ग्याल गुम्बा विद्यालयको स्तरोन्नतरी भएको भवनको उद्घाटन भएको

भारत सरकारको अनुदान सहयोगमा कास्की जिल्लाको पोखरा महानगरपालिका–१३ ढाँडबेसीमा अवस्थित श्री आर्वा विजय माध्यमिक विद्यालयका लागि निर्मित विद्यालय भवनको उद्घाटन

काठमाडौं । लुम्बिनी, भैरहवास्थित ‘गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल’मा अवतरण गरेको ‘जजिरा एयरलाइन्स – Jazira Airlines’को विमानमा चरा ठोक्किएको छ । हिजो

तपाईंको भान्सा झन महंगो हुने भएको छ भने सवारी इन्धनमा समेत महंगीको अर्को थप मूल्य बढेर आएको छ । नेपाल