Lifestyle Portal
  •   ३० आश्विन २०७८, शनिबार

ब्ल्याक र ह्वाइट फंगसको आतंकबीच एल्लोको चर्चा, अघिल्ला दुईभन्दा घातक

११ जेष्ठ २०७८, मंगलवार ०३:४८

लोकप्रिय

काठमाडौं । कोरोना संक्रमणको दोस्रो लहरकाबीच ब्ल्याक र ह्वाइट फंगस अहिले भारतमा भय र आतंकको कारण मात्र बनेको छैन्, यसमाथि नियन्त्रण चिन्ता अनि चुनौतिको विषयसमेत बन्न पुगेको छ ।

ब्ल्याक र ह्वाइट फंगसले पिरोलिरहेका बेला अहिले एलो फंगसका रोगी नेपालसँग सिमा जोडिएको भारतको उत्तर प्रदेश राज्यको गाजियाबादमा देखा परेको बताइएको छ । गाजियाबादका ईएनटि विशेषज्ञ डा.बीपी त्यागीले यो एलो फंगस ब्ल्याक र ह्वाइट फंगस को तुलनामा कैयौं गुना बढि खतरनाक भएको दाबि गरेका छन् ।

डा.त्यागीका अनुसार ह्वाइट फंगसले मानिसको लंग (फोक्सो) लाई दुश्प्रभावित गर्छ भने ब्ल्याक फंगसले ब्रेन (मस्तिष्क) मा हमला गर्छ । अहिले देखा परेको एलो फंगस यस अघि मानिसमा कहिल्यै नदेखिएको पनि बताइँदैछ । यद्यपि केहि जानवरमा उक्त फंगस पाईएको चिकित्सकहरु बताउँछन् ।

येलो फंगसको लक्षण
एलो फंगसको लक्षण नाक बग्नु र टाउको दुख्नु नै हो तर यो फंगसले कुनै पनि घाउ निको हुन दिँदैन् । त्यसैले यसलाई बढि खतरनाक मानिदैछ । डा. बीपी त्यागीले एक भारतीय संचार माध्यमलाई बताए अनुसार उनी कहाँ पुगेका एक बिरामीमा ब्ल्याक र ह्वाइट फंगसका साथ येलो फंगस पनि देखिएको छ । आफ्नो तीस वर्ष लामो करियरमा मानव शरिरमा पहिलो पटक एलो फंगस देखेको ती चिकित्सकको दाबी छ ।

के हो एलो फंगस ?
यो फंगसको नाम म्यूकरसेप्टिकल्स हो जुन अहिलेसम्म मानव शरिरमा पाईएको थिएन । भनिन्छ यो फंगसले आक्रमण गरे पछि लगातार नाक बग्छ र त्यहाँ घाउ बन्छ । यस्तो स्थितिमा उक्त घाउ सफा गरे पनि घाउ भरिदैन बरु त्यस बाट सिगान, र्याल अनि रगत निस्कन थाल्छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

माल्दिभ्सको राष्ट्रिय फुटबल स्टेडियममा सम्पन्न साफ च्याम्पियनसीपको १३ संस्करणको उपाधीमाथी भारतले कब्जा गरेको छ । यससँगै भारतले ८औं पटक यस

भारतले ४९ तथा ५० मिनेटको समयान्तरमा गरेको दुई गोल लगत्तै नेपालका तर्फबाट चारजना खेलाडीलाई परिवर्तन गरिएको छ । नेपालका तर्फबाट

पहिलो हाफको ४९ मिनेटमा भारतका कफ्तान सुनिल क्षेत्रीले पहिलो गोल गरे भने लगत्तै मिड फिल्डर सुनिल सिंह वाङजेमले ५० औं

माल्दिभ्सको राष्ट्रिय फुटबल स्टेडियममा साफ च्याम्पियनसीपको जारी १३ संस्करणको उपाधीका लागि नेपाल तथा भारतको फाईनल खेलको पहिलो हाफ गोलरहित बराबरीमा