Lifestyle Portal
  •   ८ श्रावण २०७८, शुक्रबार

सीसीपीको १०० वर्ष : संकटमा कम्युनिस्ट पार्टी, सोचमग्न सी जिनपिङ

१७ असार २०७८, बिहीबार ११:३७

चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टीले बिहीबार आफ्नो स्थापनाको १०० वर्षगाँठ मनाइरहेको छ । यसले आफ्नो स्थापनाको एक सय वर्षगाँठ मनाइरहँदा विगतको महिमा मात्र होइन कि सि जिन पिङ र पार्टीको भविष्यकोबारेमा पनि ठूलो संकट सिर्जना भएको छ ।

जुलाई १ मा राष्ट्रपति सी र उनको पार्टीका सदस्यहरुलाई चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टीको सुरुवातका दिनहरुमो स्मरण गराएका छन् । सन् १९३० मा चीनको यानन सहरमा गरिएका संघर्ष र माओ जेदोङको आफूलाई पार्टी नेताको रुपमा स्थापित गरेका दिनहरु पनि सम्झिन आग्रह गरेको छ ।

माओ र उनका पार्टी सदस्यहरु खाडल खनेर त्यसभित्र बस्ने गरेका थिए । उनीहरु बसेको ठाउँलाई अहिले पर्यटकीय स्थल बनाइएको छ । गुफाजस्तो कोठाहरू बेइजिङबाट टाढा रहेको महसुस गर्दछन् । आधुनिक राजधानी जहाँ राष्ट्रिय उत्सवहरू भइरहेको छ र शेन्जेन र अन्य उच्चटेक केन्द्रहरूको गगनचुम्बी भवनहरू जुन आजको चीनसँग सजिलैसँग सम्बन्धित छन् ।

यद्यपि आफ्नो शताब्दी वर्षको अवसरमा चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीले आफ्ने विगतलाई प्रयोग गरेर भविष्य सुनिश्चित गर्ने दिशामा लागि परेका छन् । माआले सञ्चालन गरेको शासनको शैलीमा शासन सञ्चालन गर्न सी जिनपिङ पनि लागि परेका छन् ।

पार्टीलाई चीनको विगत शताब्दीका सम्पूर्ण उपलब्धिहरुसंग जोड्दै, र यसका कुनै पनि असफलताहरुबाट सीले आफ्नो दर्शन, पार्टीको नेतृत्व गर्ने उनको अधिकार र पार्टीमा देशको शासन गर्ने अधिकारको समर्थन गर्ने कोशिश गरिरहेको स्ट्यान्फोर्ड विश्वविद्यालयको हूवर संस्थाको वरिष्ठ अनुसन्धानकर्ता एलिजाबेथ इकोनोमीले बताए ।

यस साताको उत्सव दुई भिन्न युगहरूमा केन्द्रित छ । पहिलो प्रारम्भिक संघर्ष र दोस्रो पछिल्लो समय प्राप्त उपलब्धीहरु । माओको शासनकालमा सन् १९५० देखि सन् १९७० सम्मको तीन दशकमा विनाशकारी सामाजिक र आर्थिक नीतिले लाखौं मानिसहरु मरेका थिए भने मुलुक गरिब भएको थियो ।

बोस्टन युनिभर्सिटीका चिनियाँ राजनीतिका प्राध्यापक जोसेफ फेवस्मिथले पार्टीले आफ्नो शासनको अधिकारलाई पुष्टि गर्न लामो समयदेखि यसको इतिहासको खोजी गरेको बताएका छन् ।

७० वर्षेदखि सञ्चालन भइरहेको एकल शासनले चीनमा भिन्न विचारलाई भने सधैं आक्रमण गरिरहेको छ । यस अवधिमा चीनलाई एकल रुपमा चलाइरहेको छ । माओको शासनकालमा अराजक वर्षहरूको माध्यमबाट, सोभियत संघको पतनको माध्यमबाट र बजार शैलीको सुधारलाई अप्रत्याशित रूपमा ग्रहण गरेर समयले निर्माण गरेको एक आर्थिक शक्तिगृह, लाखौं गरीबी मा रहेको मानिसहरुको नाममा शासन सञ्चालन भइरहेको छ ।

धेरै पश्चिमी नीति निर्माताहरू र विश्लेषकहरूले दक्षिण कोरिया र ताइवान जस्ता पूर्व तानाशाहीको नमुना अनुसरण गर्दै पूंजीवादले जनताको उत्थान हुने बित्तिकै चीनलाई प्रजातन्त्रमा परिणत गर्ने विश्वास गरेका छन् ।

कम्युनिष्ट पार्टीले भने प्रजातन्त्रविरुद्ध महत्वपूर्ण भूमिका खेल्नुपर्ने विषयमा विचार गरिरहेको छ । जसमा सन् १९८९ मो तियानमेन स्क्वायरमा भइरहेको विरोधमा गरेको हस्तक्षेप र एकल पार्टीको नेतृत्वमाथि खलल पुग्ने कुनै पनि गतिविधिलाई परास्त गर्न चीन लागि परेको छ । सन् २०१९ मा भएको हङकङमा भएको प्रजातन्त्र पक्षधर आन्दोलनलाई दबाउन कथित राष्ट्रिय सुरक्षा कानुन ल्याएको छ भने तीब्बतमा पनि कुनै विरोध प्रदर्शनलाई अनुमति दिएको छैन ।

चिनियाँ नेताहरुले सोभियत संघबाट पाठ सिकेका छन् । जहाँ बहुलवादको ढोका खोलेपछि कम्युनिष्टहरूले शक्ति गुमाएका थिए । त्यसकारण चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टी र सी जिनपिङले बहुलतालाई कुनै पनि रुपमा सक्रिय हुन नदिने रणनीति लिएका छन् । जसका कारण चीनले आफ्नो दमनकारी योजनालाई दोब्बर बनाएको छ । फरक विचार राख्नेहरुलाई गैरकानुनी हिरासतमा लिने र यातना दिने कामहरु गरिरहेको छ ।

राष्ट्रपति सीले आफ्नो र चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टीको भविष्यलाई संकटमा पर्न नदिन सैन्य स्रोतका साथै दमनकारी कानुनहरु ल्याएर मुलुकमा अधिनायकवादी शासनलाई निरन्तरता दिन लागि परेका छन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

राष्ट्रिय एकता अभियानले काठमाडौंमा जनता समाजवादी पार्टी नेपाल (जसपा) का सङ्घीय परिषद् अध्यक्ष तथा पूर्व प्रधानमन्त्री डा. बाबुराम भट्टराईविरुद्ध प्रदर्शन

ह्वाट्सएप (WhatsApp) प्रयोगकर्ताको सुरक्षा तथा गोपनीयतामाथी खतराको घण्टि बजिरहेको छ । संवाद तथा फोनिन एपहरुमध्ये प्रयोगकर्ताहरुले अत्याधिक रुचाएको इन्स्ट्यान्ट म्यासेन्जिङ

राष्ट्रिय एकता अभियानले जनता समाजवादी पार्टीका अध्यक्ष तथा पूर्व प्रधानमन्त्री डा. बाबुराम भट्टराईविरुद्ध प्रदर्शन गरेको छ। हिन्दुत्वविरोधी घृणा फैलाउने कार्य

नेपाली काँग्रेसको चौधौं महाधिवेशनको निर्धारित मिति नजिकिँदै गर्दा पार्टीको आगामी नीति र कार्यदिशाका बारेमा गम्भीर बहस हुनाको साटो आगामी नेतृत्वका