Lifestyle Portal
  •   ९ कार्तिक २०७८, मंगलवार

बाढीले दुई महिनादेखि अवरुद्ध मनाङको विद्युत मर्मत कार्य सुरु

११ भाद्र २०७८, शुक्रबार ००:०६

लमजुङ । बाढी पहिरोले क्षति पुर्‍याएको मनाङको विद्युतीय संरचनाको मर्मतको कार्य सुरु भएको छ ।

१ असारमा आएको बाढीले क्षति पुर्‍याएपछि दुई महिनादेखि विद्युतविहीन बनेको मनाङको राष्ट्रिय प्रसारण लाइनको मर्मत सुरु गरिएको विद्युत प्राधिकरण मनाङ वितरण केन्द्रका प्रमुख मिलन सुवेदीले जानकारी दिए । उनका अनुसार बाढीले ३३ केभी प्रसारण लाइनसहित स्यार्कु–चामे ११ केभी र भित्री भागमा ४०० भोल्टका पोल तथा तारमा क्षति पुर्‍याएको थियो ।

बाढी पहिराले ३३ केभी लाइनको ८.४ किलोमिटर लामो लाइनका ११६ वटा पोल र ५.६ किलोमिटर लामो लाइनको ११ केभी लाइनका ८८ वटा पोलमा क्षति पुर्‍याएको छ । अहिले ४ सय भोल्ट र ११ केभी लाइनको मर्मतको काम भइरहेको सुवेदीले बताए । उनका अनुसार ३३ केभी लाइनको मर्मत भई एक हप्ताभित्र सुचारु हुनेछ । बेंसीशहरदेखि तालसम्मको बाटो खुलेसँगै पोल, तार र अन्य निर्माण सामग्री व्यवस्थापन गरी निर्माणस्थलसम्म ढुवानीको प्रक्रिया थालिएको छ ।

लाइनमा प्रयोग हुने इन्सुलेटरलगायत अन्य सामग्री भारतबाट ल्याउनुपर्ने भएकाले प्रक्रिया सुरु गरिएको छ । लाइन मर्मत कार्य सुरु भइसकेकाले अबको एक महिनामा सम्पन्न भई जिल्लामा विद्युत् आपूर्ति गरी बिजुली बल्ने पनि वितरण प्रमुख सुवेदीको भनाई छ । नासो गाउँपालिका–१ तालगाउँबाट मर्मत सुरु गरेर स्याक्र्यु चामे हुँदै भ्राताङसम्म लाइन मर्मत गरिने प्राधिकरणले जनाएको छ ।

बाढी पहिरोका कारण विद्युत लाइन अवरुद्ध भएपछि चामेका सरकारी कार्यालयमा सौर्य ऊर्जा प्रणाली जडान गरिएको छ । सौर्य ऊर्जा प्रविधिबाट सरकारी कार्यालयमा विद्युतीय भुक्तानी सेवा, सूचना प्रविधि र कम्प्युटर प्रणालीमा आधारित सरकारी सेवा प्रवाह गरिएको छ ।

बाढी पहिरोले प्रसारण लाइनमा एक करोड ७० लाख रुपैयाँ बराबरको क्षति पुगेको छ । सदरमुकाम चामेदेखि भ्राताङसम्म ०७७ माघमा पहिलोपटक राष्ट्रिय प्रसारण लाइनको विद्युत् पुगेको थियो । लमजुङको मस्याङ्दी–५ घेर्मुस्थित राधी साना जलविद्युत् आयोजनामा निर्मित सवस्टेसनबाट २९ किलोमिटर तार टाँगेर ३३ केभी विद्युत् प्रसारण लाइन चामेको स्यार्कुस्थित सवस्टेसनमा जडान गरिएको थियो ।

:: न्यूजकारखाना

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

हाल नेपालको मध्य भाग आसपास अवस्थित न्यून चापिय क्षेत्रको सामान्य प्रभाव रहेको छ। देशभर आंशिक देखि सामान्य बदली रही बागमती

भारत सरकारको सहयोगमा निर्माण भएको जयनगर–कुर्था सीमापार रेलमार्ग भारतले एक समारोहबीच आज नेपाल सरकारलाई हस्तान्तरण गरेको छ । उक्त समारोहमा

हाल भारतको बिहार र उत्तर प्रदेश आसपास रहेका न्यून चापिय प्रणालीहरु र पश्चिमी वायु प्रणालीको संयुक्त प्रभाव नेपालमा रहेको छ

हाल बंगालको खाडिमा र मध्य भारतमा रहेका (उत्तरतिर सर्दै गरेको) न्यून चापिय प्रणालीहरु र पश्चिमी वायु प्रणालीको संयुक्त प्रभाव नेपालमा