Lifestyle Portal
  •   ४ चैत्र २०७९, शनिबार

नेपाल–बंगलादेश दुई मैत्रीपूर्ण शृंखला : फिनिसिङमै नेपाल कमजोर

२८ भाद्र २०७८, सोमबार २३:१९

लोकप्रिय

रमेश सुवेदी/काठमाण्डौ । मुख्य स्ट्राइकर सावित्रा भण्डारी (साम्बा) को अनुपस्थितिमा नेपाली महिला राष्ट्रिय फुटबल टोलीले बंगलादेशसँग दुई मैत्रीपूर्ण खेल खेल्यो ।

घरेलु मैदानमा भएको खेलमा नेपालले आशालाग्दो प्रदर्शन गर्न सकेन । दुवै खेलमा नेपालले कमजोर प्रदर्शन गर्यो । भ्रमणकारी टोली बंगलादेशले भने सुधारिएको खेल प्रदर्शन गर्यो ।

दशरथ रंगशालामा २४ भदौमा भएको पहिलो खेलमा नेपाल २–१ गोल अन्तरले विजयी भयो । आइतबारको खेलमा पहिलो खेलको तुलनामा झनै कमजोर प्रदर्शन गर्दै बंगलादेशसँग गोलरहित बराबरीमा रोकियो ।

नेपालले दुई मैत्रीपूर्ण खेल आगामी एएफसी महिला एसिया कप २०२२ छनोटको तयारीस्वरूप खेलेको थियो ।

उज्वेकिस्तानमा आयोजना हुने समूह ‘एफ’ को खेलमा नेपालले २ असोजमा फिलिपिन्स र ५ असोजमा हङकङसँग खेल्नेछ ।

यदि समूहको शीर्षस्थानमा रहे नेपालले अर्को वर्ष भारतमा हुने महिला एसिया कपमा स्थान बनाउनेछ ।

फिलिपिन्स र हङकङ दुवै फिफा वरीयतामा नेपालभन्दा बलिया टोली हुन् । फिलिपिन्स ६८औं स्थानमा छ भने हङकङ ७६औं स्थानमा । नेपाल भने १०१औं स्थानमा छ ।

वरीयता नै हेर्ने हो भने दुवै टोली नेपालभन्दा निकै माथिल्लास्तरका प्रतिद्वन्द्वी हुन् । तर नेपाल भने वरीयता एक गणना मात्रै भएको जनाउन चाहन्छ ।

यद्यपि एएफसी महिला एसिया कप छनोटअघिको तयारी हेर्ने हो भने नेपालका लागि छनोट खेल निकै कठिन छ ।

दुवै खेललाई नियाल्ने हो भने नेपाली टोली फिनिसिङमा नमिठो गरी चुकेको देख्न सकिन्थ्यो । मिडफिल्डरले आफ्नो भूमिका निभाउन सकेको देखिएन।

यसअघि बंगलादेशविरुद्ध खुलेर निर्धक्क खेल्ने नेपाल दुई मैत्रीपूर्ण खेलमा निकै दबाब झेल्न पुग्यो ।

मुख्य स्ट्राइकर सावित्रा भण्डारीको टोलीमा प्रष्ट अभाव देखियो । एन्टोरियल क्रुसियल लिगामेन्ट (एसिएल) च्यातिएपछि सावित्राको घुँडाको शल्यक्रिया गरिएको छ । कतार अस्पेटार अस्पतालमा शल्यक्रियापछि हाल रिह्याब गरिरहेकी सावित्राबिना नेपाली टोली रंगशालामा कुनै पनि समय जम्न सकेन ।

यसअघि मुख्य प्रशिक्षक ग्यारी फिलिप्स र कप्तान रेणुका नगरकोटेले अग्रपंक्तिमा सावित्राको अभाव नहुने र नयाँ खेलाडीले सावित्राको अभाव हुन नदिने बताएका थिए । तर मैदानमा त्यो देखिएन । बंगलोदशसँग खेल्नुअघिसम्म अट्याकमा कसलाई भूमिका दिने द्विविधामा रहेका ग्यारीले पहिलो मैत्रीपूर्णमा १६ वर्षकी प्रीति राईलाई मौका दिएका थिए ।

सेन्टर स्ट्राइकरमा प्रीति रहँदा दायाँबायाँबाट विमला चौधरी र सविता राना मगरले प्रीतिलाई साथ दिएका थिए । राष्ट्रिय टोलीबाट डेब्यु गरिरहेका साविता र प्रीतिले ग्यारीको निर्णयलाई न्याय पनि गरे । उनीहरुकै गोलमा नेपालले पहिलो मैत्रीपूर्ण २–१ गोल अन्तरले जित्यो ।

पहिलो मैत्रीपूर्ण खेलमा सविता, विमला र प्रीतिको अट्याकबाट सन्तुष्ट नरहेका ग्यारीले दोस्रो मैत्रीपूर्णमा सुरुवातमै सवितालाई बाहिर राखे भने प्रीतिलाई मिडफिल्डरमा झारे ।

यस्तै अवस्थामा अघिल्लो दिन बेन्चबाट डेब्यु गरेकी यू–१९ टोलीकी स्ट्राइकर रश्मि घिसिङले एक्लो स्ट्राइकरको जिम्मेवारी पाइन् । रश्मिलाई दायाँबाट विमला चौधरी र बायाँबाट अनिता बस्नेतले साथ दिए ।

दोस्रो मैत्रीपूर्णमा झनै यो तीन जोडीको अट्याक लाइन चल्नै सकेन । मैदानभित्रै खेलाडीले आफ्नो भूमिका बिर्सिएझै देखिएको थियो ।

दोस्रो मैत्रीपूर्ण खेलमा सरु लिम्बूले १०औं मिनेटमा बनाएको एक अवसरबाहेक नेपालको तर्फबाट अन्य त्यस्ता कुनै पनि प्रहार भएनन् । खेलको नवौं मिनेटमा डिफेन्डर अमृता जैशीले अगाडि बढेर डिबक्स बाहिरबाट हानेको सशक्त प्रहार बंगलादेशकी गोलरक्षकले मुस्किलले नियन्त्रण लिइन् ।

अन्य समय भने बंगलादेशले नेपालविरुद्ध नै दबाब बनायो । दुवै मैत्रीपूर्ण खेलमा बंगलादेशले नेपालको डिफेन्स लाइन ब्यस्त बनायो ।

दुवै खेलमा राइट ब्याक पूजा राना तथा सेन्टर ब्याक अमृता जैशी र गीता रानाले प्रभाव जमाए । उनीहरूले कुनै पनि समय विपक्षीलाई मौका दिएनन् ।

आइतबारको खेलमा पूजाले डिबक्सभित्र र बाहिर दुई राम्रा ट्याकल जितिन् । यस्तै गीताले गोलरक्षक अन्जना राना मगरले फुत्काएको बललाई बंगलादेशकी श्रीमतोले सिक्स यार्ड बक्सबाट खोली पोष्टमा बल प्रहार नगर्दै खोस्न भ्याइन् । आइतबारको खेलमा डिफेन्स लाइनमा कुनै समस्या रहेन । गोलरक्षक अन्जनाको ७औं मिनेटको गल्ती छाड्ने हो भने उनले औसत प्रदर्शन गरिन् । पहिलो खेलमा गोलरक्षक एन्जिला तुम्बाप्पो सुब्बाले कुनै दबाब नै झेल्नुपरेन ।

मिडलाइनमा दुवै खेलमा सरु लिम्बू र कप्तान रेणुकाले राम्रो खेल देखाए । पहिलो मैत्रीपूर्णमा डेब्यु गोल गरेकी प्रीतिले मिडलाइनमा झरेर खेल्दा आफै कता कता हराएको जस्तो देखिन्थिन् । दोस्रो हाफमा मैदान छिरेका सविता, अनिता केसी र डेब्यु गरेकी रजनी थोकरले पनि खासै केही गर्न सकेनन् । लेफ्ट विंगरबाट सेन्टर मिडमा झरेकी मन्जलीकुमारी योञ्जनले पहिलो मैत्रीपूर्णमा आफ्नो भूमिका नै बिर्सेझै गरिन् । दोस्रो खेलमा मन्जली बेन्चमा परिन् ।

प्रशिक्षक ग्यारीले सावित्राको अभावमा दुई मैत्रीपूर्णमा प्रीति, सविता, विमला, अनिता केसी, रश्मि, अनिता बस्नेतलाई अट्याकको भूमिका दिएका थिए । तर कुनै पनि खेलाडीले सावित्राको स्थान लिन सक्ने अवस्था देखिएन । यस्तो अवस्थामा नेपाली टिम सोमबार उज्वेकिस्तान प्रस्थान गर्दैछ । नेपालले बलिया दुई मुलुकविरुद्ध खेल खेल्नुपर्नेछ । यो खेलमा पनि सावित्रा हुने छैनन् । यस्तो अवस्थामा नेपाली टोलीलाई फिनिसिङकै समस्या पुनः दोहोरिने निश्चित छ ।

तर प्रशिक्षक ग्यारीलाई भने उज्वेकिस्तान भ्रमणसम्म टोलीको समस्या हल हुने र खेलाडीको फिटनेस दिनहुँ बढिरहेको बताउँछन् । उनी फिफा वरीयता एक अंक मात्रै भएको बताउँदै छनोटका लागि खेल्ने बताउँछन् । ‘फिफा वरीयता केही पनि होइन । हङकङ र फिलिपिन्स माथिका टोली हुन् । हामीले केही महत्वपूर्ण खेलाडी गुमाएका छौं । यी दुई खेलले धेरै फाइदा हुनेछ । यो स्लो प्रोसेस हो । खेलाडीका लागि अहिलेको सिस्टम नयाँ हो । फिटनेस दिनहुँ बढिरेहको छ,’ अष्टे«लियन नागरिक फिलिप्स भन्छन् ।

कप्तान रेणुका नगरकोटे भने पुराना खेलाडी नहुनु र नयाँ खेलाडीसँग तालमेल नमिलेकाले समस्या भएको बताउँदै उज्वेकिस्तानमा तालमेल मिलाएर राम्रो गर्ने बताउँछिन् । ‘सोचे जस्तो खेल भएन । गोल गर्नमा समस्या भयो । तर तालमेल पनि मिलिरहेको छैन । त्यसलाई उज्वेकिस्तानमा सुधार्नेछौं । र, आशा छ त्यहाँसम्म हामी राम्रो टोली तयार गर्न सफल हुनेछौं,’ कप्तान नगरकोटेले भनिन् । न्यूजकारखाना

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

भारतकी राष्ट्रपति श्रीमती द्रौपदी मुर्मु र राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेल बीच टेलिफोन संवाद भएको छ। हाल केरला भ्रमणमा रहनुभएकी भारतीय राष्ट्रपति

वीरगञ्ज र यस वरपरका क्षेत्रको आर्थिक विकासको लागि केही लेख्न मन लागेको छ। यस लेखमार्फत मैले लेख्न खोजेको वा भन्न

भारतीय चर्चित अभिनेता तथा निर्देशक सतीश कौशिकले ६६ वर्षको उमेरमा अन्तिम् सास लिएका छन्। समकालिन मित्र तथा कलाकार अनुपम खेरले

केही दिन पहिले (२०२७९, फागुन ५) उद्योग मन्त्रालयले एउटा महत्वपूर्ण निर्णय सार्वजनिक गरेको थियो। उक्त निर्णयले सरकार मातहतका निकाय तथा