प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउबा र भारतीय समकक्षी मोदीबीच भेट


ग्लासगो । राजनीतिक संकटका बिच अध्यादेश मार्फत् प्रधानमन्त्री भइसकेपछि पहिलोपटक शेरबहादुर देउबा र भारतीय समकक्षी प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीबीच भेटघाट भएको छ । भारतीय प्रधानमन्त्री मोदीले ट्वीटरमार्फत भेटबारे सार्वजनिक गर्नुभएको छ ।

ट्वीटमा लेखिएको छः प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवासँग भारत-नेपाल मित्रताका धेरै पक्षहरूमा फलदायी छलफल भयो । विश्वव्यापी महामारी विरुद्ध लड्न र दिगो विकास प्रवर्द्धनसँग सम्बन्धित विषयहरू हाम्रो द्विपक्षीय मित्रताका महत्वपूर्ण आयामहरू हुन् ।

भेटबारे भारतीय विदेश सचिव हर्ष श्रृंगलाले मेडिया ब्रिफिङ गर्दै, नेपालका प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउबाले भारतीय मोदी भूकम्प पछिको पुनर्निर्माण तथा राहतका लागि भारत सरकारले नेपालका लागि जुन गति र प्राथमिकतामा राखेर सहयोग प्रदान गरेकोमा धन्यवाद व्यक्त गर्नुभएको थियो । उक्त सहयोगमा गोर्खा जिल्लामा ५० हजार घरहरुको निर्माण पनि सामेल छ ।

नयाँ प्रधानमन्त्री चयनका लागि सर्वोच्चको परमादेश पछि गत २०७८, श्रावण ४ गते विश्वासको मतका लागि नेपाली काँग्रेसका सभापती देउबाले कुल २७५ भोट मध्यबाट १६५ बहुमत भोट प्राप्त गर्नुभएको थियो । मतदान प्रक्रियामा कुल २४९ सांसदहरु सहभागी भएका थिए । जसमध्येका १६५ भोट प्रधानमन्त्री देउबाको पक्षमा खसेको थियो । जसबाहेक केवल ८३ भोट उनको विरुद्ध खसेको थियो । प्रधानमन्त्री देउबाले जनताको संसदबाट जनादेश स्वरुप विश्वासको मत प्राप्त गरेसँगै छिमेकी देश भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले आधिकारीक ट्वीट ह्याण्डलमार्फत नवनियुक्त प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउबालाई बधाई ज्ञापन गर्नुभएको थियो ।

ग्लासगोमा सम्पन्न मेडिया ब्रिफिङका क्रममा भारतीय विदेश सचिव श्रृंगलाले अगाडी थप्नुभयो, “कैंयन विद्यालय तथा अस्पतालहरु र कैंयन सांस्कृतिक पुरातात्वीक महत्वका स्थलहरुको पुनर्स्थापनामा भारतले सहयोग गरेको छ । ति संरचना तथा पूर्वाधारहरु २०७२, बैशाख १२ मा आएको महाविनाशकारी भूकम्पबाट क्षतिग्रस्त भएको थियो । सीमापारी पेट्रोलियम पाइपलाइनको स्थापना भएको छ जसले भारत तथा नेपालकोबिच अरु पाइपलाइन परियोजनाहरुको उपयोगितालाई पनि जोडेको छ ।”

मेडिया ब्रीफिङ गर्दै प्रधानमन्त्री देउबाले, “वैश्वीक स्वास्थ्य संकट कोभिड-१९ सँग लड्न नेपाललाई समयमैं खोप उपलब्ध गराएकोमा भारतीय समकक्षी प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीप्रति आभार तथा धन्यवाद व्यक्त गर्दछु, जसमा केही समय अघि नेपाललाई थप दस लाख खोपको डोज पनि सामेल छ । “छिटो भन्दा छिटो, समय मिलेसम्म” नेपाल भ्रमणका लागि प्रधानमन्त्री मोदीलाई म हार्दिक निमन्त्रणा गर्न चाहन्छु ।”

दुबै नेताहरुबिच कोभिड-१९ महामारीका विरुद्ध भईरहेका प्रयासहरुका, जलवायु परिवर्तनका मुद्दा तथा द्विपक्षीय सहयोगलाई थप बलियो बनाउने तरीकाहरुबारे छलफल भएको थियो । दुवै नेताहरुले महामारीका क्रममा भारत तथा नेपालकाबीच उत्कृष्ट सहयोग तथा सहकार्यको समेत चर्चा भएको थियो ।

भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी ५ दिने सम्मेलनबाट आजै भारत फर्किसक्नुभएको छ ।


Loading comments...