Lifestyle Portal
  •   ४ जेष्ठ २०७९, बुधबार

गॉजाको अमेरिकी इतिहासको बारेमा १० रोचक तथ्यहरू

१५ माघ २०७८, शनिबार १८:४४

काठमाडौं – हेम्प स्पटलाइटमा पाइला चाल्दा, धेरै मानिसहरूले यो वास्तवमा के हो र किन यस्तो हानिकारक र उपयोगी बोट वरिपरि यति धेरै द्वन्द्व छ भन्ने बारे महत्त्वपूर्ण प्रश्नहरू सोध्छन् ~ क्यानाबिस नाउ

यदि तपाईं हेम्पको बारेमा आफ्नो ज्ञान बढाउन खोज्दै हुनुहुन्छ भने, यी तथ्यहरू मध्ये केही हेर्नुहोस् र तिनीहरूलाई फैलाउनुहोस्।

1. गॉजा खेती 10,000 वर्ष भन्दा पुरानो हो
विगतमा थुप्रै सभ्यताहरूले गॉजा बढाएका छन् र खाद्यान्नबाट फाइबर सम्मका धेरै वस्तुहरूको लागि गॉजा बोटको प्रयोग गरेका छन्। हेम्पको पुरातन प्रयोग चीन, इजिप्ट, रूस, ग्रीस र इटाली लगायत धेरै देशहरूमा पत्ता लगाइएको छ।

२. गॉजा खेती नगर्नु अवैध हुन्थ्यो
अमेरिकी इतिहासमा एक समय थियो जब किसानहरूलाई गॉजाखेती नगरिएमा वास्तवमा जरिवाना वा जेल सजाय हुन्थ्यो। किनभने यो भर्जिनियामा यस्तो बहुमूल्य बाली थियो, जेम्सटाउन कालोनीको सभाले 1619 मा प्रत्येक किसानलाई भारतीय हेम्पसीड खेती गर्न अनिवार्य बनाउँदै कानून पारित गरेको थियो।

3. सरकारले प्रतिबन्ध लगाउनु अघि हेम्पलाई एक अरब डलर बालीको रूपमा स्वागत गरिएको थियो
1938 मा लेखिएको एउटा लेखमा, “लोकप्रिय मेकानिक्स” ले हेम्पलाई नयाँ नगद बाली घोषणा गरेको थियो। यसलाई विश्वको मानक फाइबरको रूपमा लिइयो जुन बढ्न सजिलो थियो र आयातित सामग्री र निर्मित उत्पादनहरू प्रतिस्थापन गर्न तयार थियो।

4. हेम्पले अस्वस्थ माटोलाई पुनर्स्थापित गर्न सक्छ
यसको वनस्पति गुणहरूको लागि धन्यवाद, गॉजाले वास्तवमा माटोलाई पोषक तत्व र नाइट्रोजनको साथ फोहोरलाई कायाकल्प गरेर सुरु गरेको भन्दा राम्रोसँग छोड्न सक्छ। यसले फाइटोरेमेडिएसन भनिने प्रक्रिया मार्फत जमिनबाट विषाक्त पदार्थ, भारी धातुहरू र अन्य प्रदूषकहरूलाई सफा गर्न मद्दत गर्छ।

5. हेम्प तेल तपाईंको लागि राम्रो छ
खराब कोलेस्ट्रोलको स्तर कम गर्न, फ्री रेडिकलहरूलाई बेअसर गर्न र स्नायु प्रणालीको कार्य सुधार गर्न खोज्ने मानिसहरूको लागि, हेम्पको तेलमा पाइने पोषक तत्वहरूको प्रशस्तताले मद्दत गर्न सक्छ। यो म्याग्नेसियम, क्याल्सियम, भिटामिन ई र क्यारोटिन सहित एन्टिअक्सिडेन्ट, भिटामिन र खनिजहरूले भरिएको छ। जब यो तेलको कुरा आउँछ, गॉजाको तेलमा पनि उच्च स्तरको बहुअनस्याचुरेटेड फ्याट (स्वस्थ फ्याट) ८०% हुन्छ, जसमा फ्ल्याक्स सीडको तेल दोस्रोमा आउँछ।

6. धेरै प्रारम्भिक कलाकारहरूले गॉजाका कला बनाए
शब्द “क्यानभास” शब्द cannapaceus बाट आएको हो, एक ल्याटिन विशेषण जसको शाब्दिक अर्थ “हेम्पबाट बनेको” हो। शताब्दीयौंदेखि, चित्रकारहरूले रेनेसाँका कलाकारहरूबाट भ्यान गग र रेम्ब्रान्ड जस्ता 17 औं शताब्दीका मास्टरहरूसम्म हेम्प क्यानभासहरू प्रयोग गरे।

7. यी एक्काइस राज्यहरूले कानुनी रूपमा हेम्प उब्जाउन सक्छन्-
कृषि रिपोर्टहरू अनुसार क्यालिफोर्निया, कोलोराडो, डेलावेयर, हवाई, इलिनोइस, इन्डियाना, केन्टकी, मेन, मिशिगन, मिसौरी, मोन्टाना, नेब्रास्का, न्यूयोर्क, नर्थ डकोटा, ओरेगन, साउथ क्यारोलिना, टेनेसी, युटा, भर्मन्ट, वाशिंगटन र वेस्ट भर्जिनिया।

8. गॉजाबाट विमानहरू बनाउन सकिन्छ
यस वर्षको सुरुमाहेमपर्थका संस्थापक, डेरेक केसेकले घोषणा गरे , उनले लगभग पूर्ण रूपमा हेम्पबाट बनेको पहिलो हवाईजहाज उत्पादन गर्ने घोषणा गरे जुन हेम्पमा आधारित बायोडिजेलमा चल्नेछ। यद्यपि परियोजनाले उडान लिन बाँकी छ, धेरैले यसको सफल कार्यान्वयनले भविष्यको लागि के अर्थ राख्न सक्छ भन्ने बारे उच्च आशा राखेका छन्।

9. संयुक्त राज्य अमेरिकाको स्वतन्त्रता घोषणा हेम्प पेपरमा ड्राफ्ट गरिएको थियो
1700 को उत्तरार्धमा कागजको बहुमत हेम्प र सनको संयोजनबाट बनाइएको थियो र साथसाथै पुन: प्रयोग गरिएको कपडा फाइबरको सत्यताको प्रयोगबाट बनाइएको थियो। राष्ट्रिय अभिलेखालयमा राखिएको अन्तिम दस्तावेजलाई त्यतिबेला पनि अन्य महत्त्वपूर्ण ऐतिहासिक दस्तावेजका रूपमा लिइएको थियो र आज पनि हुनेछ। अन्तिम उत्पादन स्वीकृत भएपछि (जुन हेम्प पेपरमा भएको थियो) त्यसपछि यसलाई भेल्लमको छालाले बनेको राम्रो भेल्लम चर्मपत्रमा हस्तान्तरण गरियो जुन सहस्राब्दी भन्दा बढीको लागि कुनै पनि महत्त्वपूर्ण कागजातको लागि अभ्यास थियो।

10. गॉजा 25,000 भन्दा बढी उत्पादनहरूमा प्रयोग गरिन्छ
हेम्प लुकाइएको जस्तो लाग्न सक्छ, बहुमुखी फाइबर वास्तवमा जर्जियो अरमानीद्वारा बनाईएको सूट देखि BMW द्वाराभित्रि कारका पार्ट्स सबैमा प्रयोग गरिन्छ। गॉजा दैनिक वस्तुहरू जस्तै धागो, कागज, गलैँचा, सौन्दर्य प्रसाधन, पोषण पूरक र शरीर हेरचाह उत्पादनहरूमा पनि फेला पार्न सकिन्छ। (भिम उपाध्यायको सामाजिक सन्जालबाट)

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

मैले २०४७ सालपछि भोट नै हालेकी छैन । किनभने हाम्रो नेपालमा बहुदल भित्रिएपछि मुलुकमा थप व्यक्तिवाद मात्रै मौलाएको देखेपछि मलाई

काठमाण्डौ (मंगलबार ११ः२० बजे) । देशको राजधानी काठमाण्डौ महानगरपालिकाको मेयर पदका लागि स्वतन्त्रतर्फबाट उम्मेदवारी दिएका बालेन शाहले जारी मतगणनाको ताजा

काठमाडौं: भारतीय प्रधानमन्त्री नरेंद्र मोदी (Indian PM Modi) बैशाख पुर्णिमाका दिन भगवान गौतम बुद्धको जन्मभूमी लुम्बिनीको संक्षिप्त यात्राका लागि नेपाल

A day before visit to Lumbini (the birth place of gautam buddha), Indin Prime Minister Narendra Modi on Sunday said