Lifestyle Portal
  •   ४ बैशाख २०७८, शनिबार

जानीराखौ यौन सम्पर्कबाट हुने फाइदाहरु

१० पुष २०७५, मंगलवार १९:००

यो हामी सबैलाई थाहा छ कि यौन सम्पर्क केबल आनन्द र सम्बन्धलाई बलियो मात्र बनाउने नभई, यो हाम्रो स्वास्थ्यको लागि समेत निकै फाइदाजनक हुन्छ । हरेको व्यक्तिको स्वास्थ्यकोलागी यौन सम्पर्क एक महत्वपुर्ण पक्ष मानिन्छ । तरपनि हाम्रो समाजमा यौन सम्बन्धि कुरा गर्न लाज मानिन्छ । खास कुरा यो हो कि नियमित सेक्स राम्रो स्वास्थ्यको साँचो हो । सेक्सवाट ब्लड प्रेशर कम हुन्छ र कोलस्ट्रोलमा पनि सुधार आउँछ । यौन सम्बन्धबाट कसरी स्वास्थ्यको लागि फाइदा पुग्छ रु यो जान्नको लागि तपाईलाई आश्चर्य पनि लाग्न सक्छ । यौन सम्पर्क सम्पुर्ण जीवन र सम्बन्धलाई मजबुद बनाउने धेरै फाइदाजनक हुन्छ ।

यौन सम्पर्कबाट हुने फाइदाहरु

  • यौन सम्पर्कले कम रक्त चापको अवस्थामा मस्तिष्कको तनाव कम गर्दछ । नियमित यौन सम्पर्कले तपाईको शरीरलाई तनावको सामना गर्नको लागि तयार राख्दछ र तपाईको रक्तचाप लाई पनि नियमित गर्दछ ।
  • यौन सम्पर्कले तपाईलाई व्यायाम जस्तै लाभदायक छ, किनकि यौन सम्पर्कको समयमा शरीरका सबै मांशपेशि हुने तन्कने र खुम्चिने हुन्छ । यौन सम्बन्धले तपाई शरीरमा रहेको अतिरिक्त क्यालोरी नष्ट गर्न समेत मद्त गर्दछ ।
  • यौन सम्पर्कले रक्तसंचारमा समेत सुधारता ल्याउछ र कोलेस्टोलको मात्रालाई ठिक राख्दछ ।यौन सम्पर्कको समयमा मुटुको गति तेज हुन्छ र ज्यादा मात्रामा रगतलाई पम्प गर्छ, जसकारणले रक्त संचार छिटो हुन्छ । हप्तामा एक पटक यौन सम्पर्क गर्नाले तपाईलाई ह्दयघातको खतारा कम हुन्छ ।
  • यौन सम्पर्कले तपाईलाई तंदुरुस्त राख्दछ र तपाईको आत्मविश्वासको स्तर पनि बढ्ने गर्दछ । विभिन्न अध्ययन हरुले यो प्रमाणित भएको छन कि विवाहित एक अर्कामा विश्वासिलो जोडिले सन्तृष्ट जिवन बिताएका छन् । आपसी विश्वास र घनिष्ठताले तपाईको भावनात्मक सुरक्षाको महसुस गराउदछ । मायाले भरिएका क्षणहरुले गर्दा आफनो साथीको लागि माया बढ्छ जसले गर्दा आत्म सम्मानमा समेत वृद्धि हुन्छ ।
  • तपाईलार्य माया गर्ने जोडिको निकटता र प्राप्त हुने चरमसुख बढ्ने कारणले लभ हार्मोन आँक्सिीटोसिन को स्तर बढछ जसले आपसी सम्बन्ध र नाता बलियो हुन्छ । राम्रो यौन सम्बन्धले सम्बन्धलाई धेरै समयसम्म मजबुद बनाउछ ।
  • यौन सम्पर्कले तपाईको प्रतिरक्षा प्रणालीलाई समेत मजबुद बनाई संक्रमण तथा रोगबाट बचाई राख्न समेत मद्दत गर्दछ । हप्तामा एक वा दुई पटक यौन सम्र्पक गर्ने व्यत्तिलाई सामान्य रुघा,खोकी तथा अन्य संक्रमणबाट सुरक्षित हुन्छन् ।
  • यौन सम्पर्कले आँकसीटोसिन हर्मेनको स्तरलाई वृद्धि गर्दछ, जसको कारणले ह्याप्पी हार्मोनको बिकास हुन्छ । ह्याप्पी हार्मोन वा एडाँर्फिन्सकले दुखाई कम गर्दछ, जसले टाउको दुखाई, जोर्निको दुखाई समेत कम गर्दछ । यौन सम्पर्कले राम्रो निन्द्रा समेत दिलाउदछ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

सन् २०१९ को अन्तिमदेखि फैलिन सुरु भएको कोरोनाभाइरस (कोभिड–१९) ले विश्व आक्रान्त बनेको छ । यसबाट संक्रमित २९ लाख ८४

काठमाडौं । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले विशेषज्ञ चिकित्सहरुलाई निजी अभ्यास नगर्ने व्यवस्था कडाइका साथ लागू गर्न माताहतका निकायलाई पत्राचार गरेको

काठमाडौं। नेपालमा पछिल्ला दिनहरुमा कोरोनाको संक्रमण तिब्र रुपमा बढेपछि सरकारले देशका १४ जिल्लालाई उच्च जोखिममा राखेको छ। स्वास्थ्य तथा जनसंख्या

काठमाडौं । स्वास्थ्य मन्त्रालयका अनुसार पछिल्ला समय बालबालिका तथा युवा संक्रमण कोभिड संक्रमण बढ्दै गएको छ भने ज्यान गुमाउने पनि