Lifestyle Portal
  •   ५ चैत्र २०७९, आईतवार

खुसी रहन दैनिक यी कार्यहरु गर्नुहोस

२० कार्तिक २०७५, मंगलवार ०३:४४

लोकप्रिय

स्वस्थ्य जिवन जिउनका लागि खानपानको साथ साथै दैनिक क्रियाकलापमा पनि ध्यान दिनु आवस्यक छ ।

शान्त वातावरणमा रहनुस
शान्त वातावरण मानिसलाइ निकै महत्वपुर्ण मानिन्छ । तपाइ दैनिक आधा घण्टा देखी एक घण्र्टा वगैचामा पनि जान सक्नुहुन्छ । शान्त वातावरणले मानिसको तनाब कम गर्न मद्दत गर्दछ, यस्तो स्थानमा रहनाले मस्तिस्क सक्रिय बनाउन सहयोग गर्नुको साथ साथै स्मरण शक्ति पनि बढाउने कार्य गर्दछ ।

शारिरीक ब्यायाम
शारिरीक ब्यायाम निकै महत्वपुर्ण छ भन्ने कुरा जान्दा जान्दै पनि हामी थोरैले मात्र निरन्तर ब्यायाम गर्र्दछौँ । ब्यायामले मानीसलाइ तन्दुरुस्त, फुर्तिलो, हँसीलो, निन्द्रा भोग जगाउनुको साथ साथै शरिर आर्कषक बनाउन पनि मद्दत गर्दछ ।

परिवार र साथिहरु संग समय विताउनुहोस
मानिस एक समाजिक प्राणी हो, मानिस समाजमै हुर्कन्छ र समाजमै आफ्नो जिवन ब्यतित गर्दछ । परिवार र साथीहरु एक महत्वपुर्ण सम्पत्तिहरु हुन उनिहरुले तपाइँलाइ आवस्यक सहयोग प्रदान गर्ने गर्दछन । एक्लै बस्नाले हृदयघात, मधुमेह र मानसीक तनाव बढाउने कार्य गर्दछ ।

ध्यान गर्नुहोस
ध्यान गर्नाले खुसीमा बृद्धी, मानव जिवनको अर्थ, सामाजिक सत्भाव तथा इमोसन सन्तुलन र डिप्रेसनको कमी गर्ने काम गर्दछ । ध्यान गर्ने मानिसले अरुको कुरा महसुस गर्न सक्दछ ।

भरपुर सुत्नुहोस
मानव जिवनमा निन्द्रा निकै आवस्यक कुरा मध्ये एक हो । एक बयस्क मानिसले दिनमा ८ घण्टा सुत्नु आवस्यक छ । अनिन्द्राले शारिरिक सिथिलता बढाउनुको साथै रोग प्रतिरक्षा प्रणालीमा पनि कमी गर्दछ । निन्द्रा नपुग्नाले मानिसको कार्य क्षमतामा हस हुन्छ, निर्णय क्षमतामा कमि गर्दछ ।

प्रतिबद्धता गर्नुस
सामान्य ज्ञानहरुको बारेमा जानकरी लिनुहोस । कुनै विषय प्रति जिज्ञासु बन्नुस र पुर्ण ज्ञान प्राप्त नभए सम्म लागिरहनुस । यस्ले मानिसलाइ सक्षम र सवल बनाउन सहयोग गर्दछ । कुनै काम गर्नका लागि अठोट गर्नुहोस र पुर्ण गर्नुहोस ।

हाँस्नुहोस

हाँस्नु शारिरको लागि निकै राम्रो मानिन्छ । हाँस्नाले वा खुसी हुनाले शारिरिक सक्षमता बृद्धी हुनुको साथै हृदयघातको सम्भावना पनि कमि गर्दछ । हाँसीलो मानिसको आयु पनि लामो हुन्छ भन्ने विस्वास पनि गरिन्छ । हाँस्नुलाइ भिटामीन जस्तै महत्पुर्ण पनि मानिएको छ ।

आशावादी रहनुस
आशावादी मानिस स्वस्थ्य, खुसी हुनको साथै लामो जिवन जिउन सक्छ । आसावादी हुनाले मानसिक तनाव कम हुनुको साथै सकारात्मक सोचाइको पनि विकास हुन्छ ।

सहयोग लिने दिने गर्नुहोस
सहयोग गर्नाले आत्म सन्तुष्टी प्राप्त हुन्छ । कसैले आँफुलाइ सहयोग गरेको अवस्थामा धन्यवाद दिन नविर्सनुहोस जस्ले सम्बन्धमा मजवुद बनाउँदछ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

नेपालका लागि भारतीय राजदूत नवीन श्रीवास्तवले भारत सरकारको आर्थिक सहयोगमा काठमाडौंस्थित मदन भण्डारी स्मृति कलेजका लागि निर्मित कलेज भवनको आज

काठमाडौं– सडकपेटी नै कब्जा गरेर सञ्चालन गरिएका वर्कसपलाई काठमाडौं महानगरपालिकाले कारबाही गरेको छ। बुधबार महानगरले बिजुली बजारको आर्क ब्रिजबाट देब्रेतर्फ

मिति २०७९।११।०१ गते अं.१६;५० बजेको समयमा काठमाण्डौ जिल्ला काठमाण्डौ महानगरपालिका वडा नं.१६ माछापोखरी चोक स्थितमा नेपाल यातायात स्वतन्त्र मजदुर संगठन,

कैलालीको भजनीका करन विकका छोरा कक्षा ९ मा पढ्नुहुन्छ । उहाँका छोरा आजभोलि किताबभन्दा बढी समय मोबाइलमा भुल्न थालेपछि करनलाई