रोमियो एण्ड जुलिएट (मायाको अमर कथा)


रोमियो र जुलिएटको कथा निकै रोमाञ्चक र धेरै रुचाईको कथा हो । मायाको कुराहरुमा रोमियो र जुलिएटको कथालाई सबैले सम्झने गर्छौ । यो कथा इटालियन कथामा आधारित छ, जसलाई एउटा कवितामा समेत रुपान्तरण गरिएको छ । १५६२ मा ब्रुके ले ट्रेजिकल हिस्ट्री अफ रोमियो एण्ड जुलिएटको नाम बाट कबिता बनाएका थिए, जसलाई सन् १५६७ मा विलियम पेंटरले कथाको रुप दिएका हुन् । शेक्सपियरले यसमा धेरै प्रभावशाली चरित्रको निर्माण गरेका थिए, जसमा मुख्य रुपमा मरक्युटो र पेरिसलाई समावेश गरिएको थियो । भन्ने गरिन्छ की यो कथा शेक्सपियरले सन् १५९१ र १५९५को बिचमा लेखेका थिए र यो नाटकको किताबलाई १५९७ मा प्रकाशित गरे ।

पहिले लेखिएको पुस्तकमा शब्दहरुको प्रयोग खासै राम्रो थिएन, तर पछिल्लो संस्करणमा उत्कृष्ट शब्दहरु सहित प्रकाशन गरिएको थियो । शेक्सपियरले आफ्ना कविताको प्रयोग नाटक तथा हास्यँ व्यङ्गबाट प्रस्तुत गर्दथे, शेक्सपियरको नाटकीय कलादेखि धेरै मानिसहरु शुरुवाती अवस्था देखि नै प्रभावित थिए । उनले नाटकमा अलग अलग पात्रको लागि अलग अलग कविताको निर्माण गर्दथे । रोमियो और जुलिएटको नाटकमा शेक्सयिरको निपुणता देख्न सकिन्छ ।

रोमियो और जुलिएटको प्रेम कथालाई विभिन्न चलचित्र तथा गितहरुमा प्रयोग भएको छ । १८ औ शताब्दीमा डेविड गेरिकले यो कथाका कयौ दृश्यहरुमा परिवर्तन गरे, उनले नाटकबाट अभद्र दृश्य पनि निकाले साथै रोमियो एड जुलिएटका द्धन्दका दृश्यहरु हटाएर सुखद अन्त्य गरे । १९ औ शताब्दीमा यस नाटकमा धेरै शब्दहरुको परिवर्तन गरियो र नाटकलाई यर्थाथ बनाउने कोशिस भयो । यसपश्चात २० र २१ औ शताब्दीमा यसको आधारमा फिल्म रोमियो एंड जुलिएट पनि बन्न पुग्यो ।

विश्व प्रसिद्ध कथा रोमियो एंड जुलिएटको कथालाई सारांशमा बुझौ
रोमियो एंड जुलिएट एउटा पार्टिको समयमा मायामा पर्छन् । त्यस बखतमा रोमियो र जुलिएटको परिवार सम्बन्ध राम्रो हुदैन । पारिवारिक सम्बन्ध राम्रो नहुदाँ पनि उनिहरुको साँचो प्रेमका कारण उनीहरु परिवारसँग डराउदैन्न् । उनीहरुलाई यो बिषयको पुरा जानकारी हुन्छ कि उनीहरुको परिवारले उनीहरुको विवाह हुन दिदैन्न् तर पनि बिना कुनै डर फ्रिअर लौरेसको सहायतामा लुकी लुकी विवाह गर्दछन् ।
दुखको कुरा,

उनीहरुको विवाहको पहिला रोमियोले जुलिएटको भाई डुएलको हत्या गर्छ र बिहान रोमियोले जुलिएटलाई आफुलाई छोड्न अनुरोध गर्दछ, किनकी यदि अर्को पटक त्यस शहरमा आउँदा मृत्यु निश्चित थियो । जुलिएटको माता पिताले जुलिएटलाई पेरिससँग विवाहको लागि अनुरोध गर्छन तर उसको अभिभावकलाई रोमियोसँगको विवाह भयो भनेर थाहा हुदैन ।

जलिएटले आफनो मृत्युको नाटक गरेर रोमियोसँग भाग्ने योजना बनाएकी हुन्छ, यो योजनामा फ्रिअर औरेसले समेत साथ दिन्छ । फ्रिअर लौरेंसको पुर्व निर्धारित योजना अनुसार जुलिएटलाई निन्द्राको औषधी सेवन गरेको हुन्छ, जसले गर्दा सबैलाई उसको मृत्यु भएको जस्तो लागोस र उसलाई मकबरमा राख्न सकियोस । जब रोमियो आइपुग्छ, त्यस बखत उसलाई यो योजनाको बारेमा थाहा हुदैन । जुलिएटको त्यो अवस्था देखेर निकै रुन्छ र उसको मृत्यु भएपछि आफु जिउनुको अर्थ नरहेको सोच्दै आत्महत्या गर्छ । जब निन्द्राको औषधिले छाड्छ, जुलिएट गहिरो निन्द्राबाट उठ्दा रोमियोलाई मृत अवस्थामा देखि जुलिएटले पनि आत्महत्या गर्छ र दुवैको अन्त्य हुन्छ ।


Loading comments...