Lifestyle Portal
  •   २० मंसिर २०७९, मंगलवार

हमजायगा देखि स्ट्याण्ड अप कमेडिसम्म NepGasm

९ माघ २०७५, बुधबार १७:३६

एक जमाना थियो जब नेपाली समाजमा हम जायगाको जोक्सहरु ब्यापक हिट हुन्थ्यो । हाँस्न अनि मजाक गर्न नेपाली समाजमा अपरिहार्य झैं हुन्थ्यो, कहिले दोहोरी, टुक्का त कहिले जुहारी अनि भजन किर्तन र नाटक गर्दै बिभिन्न मञ्च अनि बहानामा नेपाली समाजमा हाँसोका खित्काहरु छुट्ने गर्दथे । तराईका अल्लाहरुदल देखि उपल्लो भेकसम्मका ल्होसारका सामुहिक नाच अनि कुराकानीसम्म, यता पहाडका रोदि घरदेखि शहरका र्यापव्याटलसम्म, हामी समाजको चित्रण गर्न अनि हाँसो ल्याउनका लागि खप्पीस छौं । आज केहि यस्तै विशेष छ, लाईमाण्डुमा । हाम्रा अतिथी बनेर आएका नेपग्याज्मका सुपरहिट स्ट्याण्डअप कमेडियन डोरेश खतिवडा, लेखमणी त्रिताल र सरोड भण्डारी हाम्रो कार्यालयसम्म आएका छन् । एकलाख पचासहजार यूट्यूब सब्सक्राइबर भएको नेपग्याज्म अहिले नेपालमा सर्वाधिक रुचाइएको स्ट्याण्डअप कमेडिको साझा चौतारी सावित भएको छ ।

पहिलो प्रश्न तेस्र्याइयो, नेपग्याज्मको अर्थ के हो भन्ने बारे ?
सञ्चालक द्य शरद श्रेष्ठ र ज्ञानेन्द्र मिश्रका अनुसार नेपले नेपाललाई अनि ग्याज्मले चरमोत्कर्ष अर्थात अंग्रेजी शब्द अर्गेज्मको संगम जनाउने बताए । उता हाम्रो स्ट्याण्ड अप कमेडिका हस्तीहरु लेखमणी, सरोज र डोरेश बसिरहेका छन् । आआफ्नो पढाई संगसंगै पुरा गरेर उदायमान सेलिब्रेटीहरु लाई धेरै प्रश्न गर्न मन थियो । शुरु गरियो, न कुनै गीत या वाधवाधन अनि न कुनै अडियो मिक्सिंग या पोशाकपहिरन, कसरी स्टेज त्यो स्वादले तताउनुहुन्छ भनि प्रश्न गरियो । हामी त हरवखत हाम्रो कन्टेन्टको खोजिमा हुन्छौं, लेखमणीले कुरा उक्काए । खाँदा, सुत्दा, उठ्दा या घुम्दा पनि हामी हाम्रो मुद्धाहरु, जिवनशैली अनि पात्रहरु नियालीरहेका हुन्छौं । हामी दर्शकले बाँचेको जिवनलाई आफुसंग जोडेर एउटा औसत नेपालीका मुद्धा र कुराहरुलाई स्टेजमा पस्कन्छौं ।

दर्शकश्रोता जति अन्र्तक्रियात्मक र जिवन्त हुन्छन त्यती मजा आँउछ स्टेज उक्लेपछि, यता डोरमणीले बाले । उनीहरु स्टेजमा आफ्नो हैन बरु दर्शककै कथा हसाँउने तरिकाले सुनाउने जानेरहेछन् , मैले मनमनै सोचें । यता सरोज पनि थप्दै थिए कि हामीले कुनै पात्र, मुद्धा या कथा पस्किरहँदा आँफैमाथि पनि मज्जाले जोक गरिरहेका हुन्छौं, यो पनि यस विधाको रोमान्चक पाटो हो । यता हौसिएका सञ्चालक ज्ञानेन्द्र मिश्रले आजभोली प्रविधीले समान पहुँच सबैलाई दिएको भन्दैगर्दा अर्का सञ्चालक शरदले भनें यूट्यूबलाई पनि यो अवसर र चौतारीका लागि धन्यवाद दिन सम्म भ्याए । केहि वर्ष या दशक अघिसम्म मुलधारका मिडियाहरु जस्तै टिभी या रेडियोमा सबैको समान पहुँच नभएको अवस्थामा नयाँ विधा र नयाँ ट्यालेन्टहरुले अवसर पाउन हम्मे हम्मे भएकोमा अहिले परिवेश फरक भएको उनीहरुको भनाई थियो । शुरुवातको ११ महिनामा करिशन १ लाख पचास हजार सब्सक्राइबर अनि स्ट्याण्डअप कमेडिको एउटा क्रेजका साथ नेपग्याजम यस विधामा अग्रणी स्थानमा छ ।
फेरि कुरा मोडियो उता सरोज, डोरेश र लेखमणीलाई । कसरी शुरु भयो त यो यात्रा ?

स्कुले जिवनदेखि नै यि ३ जना हँसाउन अनि प्रशसन गर्न खप्पिस रहेछन् । यसरी कथा या घटना सुनाएर चियापसल या स्कुलमा सबैलाई हाँसोका खित्का सापट दिनुलाई स्ट्याण्ड अप कमेडि भनिने रहेछ, अहिले थाहा भयो भन्दै लेखमणी हाँस्दै थिए । यता सरोजले थपे हामी अरुले झैं अडिशन दिएर नेपग्याज्ममा प्रस्तुतिका आधारमा छानिएका, फरक यति हो पहिले चियापसल या स्कुल या कलेजमा हसाँइन्थ्यो र अहिले स्क्रीन र स्टेजमा ।

डोरेश जोड्छन कि अब त धेरै ले चिन्न पनि थाले, कतै जाँदा अब आफूलाई चिन्ने अनि सुनेका धेरै भेटिन थाले । चितवनको कार्यक्रममा पोर्न साइट व्याण्डको विषयमा बोल्न भूमिका बँध्दै गर्दा दर्शकदिर्घावाट एकजनाको आपत्ती आएको समयमा पछि आफ्नो समर्थनमा नै कार्यक्रमस्थल अघि नारावाजी शुरु भएको मा आफु अचम्ममा परेको उनीहरुले वताए । पछि गएर सबैकुरा साम्य भएको अनि दर्शकहरुको माया र सद्भावको आफूहरु सँधै गुनगान गाउने उनीहरु बताउदछन् । नेपालका बिभिन्न ठाँउहरुमा स्टेज उक्लिएका नेपग्याज्मका कमेडि हेभिवेटहरु अब छिटै अष्ट्रेलियासम्म पुग्दैछन् । यूट्यूबमा भिडियोहरुमा राम्रा नराम्रा सबै खाले कमेन्टहरु आउने भएतापनि धेरै जसो कमेन्टहरुमा दिनभरिको तनावपछि यहाँहरुको भिडियो हेरेपछि रमाइलो लाग्छ भन्ने कमेन्टहरु धेरै देखिएको उनीहरु बताँउदछन् । अहिलेको विश्वमा मान्छेहरुले मुक्तकण्ठले हाँस्न भूल्दै गएको परिवेशमा नेपग्याज्मले थप हसाउन अनि स्वस्थ समाज निर्माणमा उत्तरदायित्व वहन गर्ने बताए ।
अबको बिद्यालयहरुमा भोली के बन्न चाहन्छौ भनी बिधार्थीहरुलाई सोद्धा म स्ट्याण्ड अप कमेडियन बन्न चाहन्छु भन्ने पुस्ता पनि हुर्कने सम्मका कुरा यिनीहरु संग गरियो ।

बिगत् केहि समय यता Nepgasm र  Celebrity Management Nepal को संयुक्त अयोजना हुँदै आइरहेको नेपालकै प्रथम तथा उत्कृष्ट Stand-up comdey  शोको पाँचौ संस्करण यहि आउँदो माघ १२ गते हुने तय भएको छ। बिगतका चार संस्करणमा यस शोले निकै चर्चा कमाइसकेको छ । थ्यगतगदभ मार्फत् शुरु गरिएको यस शोले दर्शकसामू निकै राम्रो प्रभाव पार्न सफल भइसकेको छ। त्यसैलाइ निरन्तरता दिने क्रममा उक्त सो माघ बाह्र गते राष्ट्रिय सभागृह काठमाण्डौमा हुने भएको हो ।

सोमा निकै चर्चामा मा अएका लेखमणि त्रिताल , सरोज भण्डारी, डोरेश खतिवडा, उमेश् कुमार गौतम (U.K.G) र बिबेक उप्रेति गरि पाँच जना हाँस्य कलाकारको को बिषेश प्रस्तुति रहनेछ । यस शोको टिकट book my shows मार्फत् र Nepgasm को फेसबुक तथा इन्स्टाग्राम पेज मार्फत् डाइरेक्ट मेसेज गरेर बुक गर्न सकिन्छ भने डोर सेलमै पनि लिन सकिनेछ। यस शोको आयोजना Nepgasm र Celebrity Management Nepal को संयुक्त अयोजनामा भएको हो भने Grace international र Best deals nepal मुख्य प्रायोजक रहेका छन्। डिजिटल मेडिआ पार्टनर हाम्रो पात्रो रहेको छ। एप्लिकेशन पार्टनरको रुपमा Bodhi Hd  र  सोसल मिडियामा Trending Nepal र JokesNepal ले गरेको छन्।

ब्यवसाहिक रुपमानै स्ट्याण्ड अप कमेडियन भएर बाँच्ने स्थिती छ त भन्ने प्रश्नमा ३ जनाले नै अब यहि विधामा मज्जाले बाँच्ने अवस्था भएको बताए । अटोग्राफ कतिको दिनुभयो त भन्ने प्रश्नमा अब अटोग्राफको साथसाथै सेल्फी भने चाँही निकै दिएको उनीहरुको भनाई छ ।
थप कुराकानी र भेटघाटका साथै सयौं खित्का हाँसो हाँस्नका लागि नेपग्याज्मले यहि माघ १२ गते हामीसबैलाई राष्ट्रिय सभागृहमा निम्तो दिएको छ, ल है हाँस्न मनपराउनुहुन्छ भनें त्यस दिन त्यतै भेटौं ।

वर्षको एकहप्ताको मात्र गाईजात्राको प्रहसन अनि महजोडिका केहि कहिलेकाँहीको प्रहसनमा मात्र हसाँइने हाँसोको कन्जुस झैं भएको नेपाली मञ्चहरुमा अब स्ट्याण्ड अप कमेडिको मञ्चमा भरपुर हाँस्न पाइन्छ । न कुनै कमजोर मान्छे या अशक्त मान्छेको अशत्ततामाथिको उपहास न त कुनै नचाँहीदो बोली, ध्वनी या क्याँउक्याउ, केवल एउटा माइक अनि उस्को आवाज तर देखाइनेछ समाजको त्यो पर्दा जो सदैव नेपथ्यमा मात्र उभिएको छ । आउनुहोस माघ १२ मा संगै साथै भेटौं, सपरिवार बसौं अनि स्वस्थ हाँसो र लामो आयूको कामना छ उनीहरुको ।
सुयोग ढकाल
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौ – काठमाडौ क्षेत्र नम्बर १ का घण्टिबहाक उम्मेदवार पुकार बमलाइ भोट माग्न चलचित्र निर्देशक प्रदिप भट्टराई र निर्माता रविन्द्र

काठमाडौं – काठमाडौको क्षेत्र नम्बर ६ (ख) मा प्रमेश श्रेष्ठले उम्मेदवारी दिएका छन्। उनी विगत ८ वर्ष देखि वैकल्पिक राजनीतिमा

काठमाडौं– काठमाडौं क्षेत्र नम्बर ६ मा निर्देश सिलवालले उम्मेदवारी दिएका छन्। लामो समय देखि वैकल्पिक राजनीतिमा सक्रिय रहेका सिलवालले स्वतन्त्र

काठमाडौं – विवेकशील साझा पार्टीका युवा नेता समुन्द्र केसीले ललितपुर क्षेत्र नं. ३ (क) मा उम्मेदवारी दिएका छन्। ब्रिटिस कलेज,