Lifestyle Portal
  •   २० मंसिर २०७९, मंगलवार

यस्तो छ बलात्कारी पादरी र ननको मुद्धाको भित्री कथा

२७ माघ २०७५, आईतवार १७:३०

भारतको क्याथोलीक चर्चहरु भित्रको बलात्कारका मुद्धाले अहिले भारतमा ठूलै हलचल निमत्याएको छ । छिमेकी राष्ट्र नेपाल पनि बिदेशी धर्म र संस्कारको यो दौडमा निकै अघि पुगिसकेको छ, कतै हाम्रा नेपालको चर्चका भित्ताहरु भित्र पनि यस्तै धेरै घटनाहरु घटेका या घट्ने त छैनन ? भगवानका प्रतिमुर्ति बनेर आशनमा बस्ने धर्मगुरुहरु अहिलेको समयमा निकै बिवादमा तानिँदै गएका छन् । आँखा चिम्लेर मान्छे पछ्याउने या बिचार अनि ब्यशहारलाई आत्मसाथ गर्ने लगायत धर्मका धेरै आयामहरु आज प्रश्नको चौघेरो भित्र आएका छन् ।
आज भारतकै केसमा केन्द्रित हुन चाह्यौं ।

भारतको कोचीमा बिशोप फ्रान्सको मुलकल आफ्नो चर्चका सदस्य डार्लीका छोराको प्रथम कम्यूनियन वर्षगाँठ भव्य कार्यक्रमका बिच आयोजना गर्ने तरखरमा थिए । कम्यूनियन भनेंको ईसाई धर्ममा होली वाइन र रोटी खुवाएर रोटीलाई जिससको हाड र मासु अनि वाइनलाई रगतको प्रतिबिम्ब मानी जिससको आस्था आत्मसाथ गर्ने औपचारीक कार्यक्रम हो ।

डार्लीले यस कार्यक्रममा एकजना नन (अर्थात चर्चकी सेविका जसलाई सामान्य भाषामा सिस्टर पनि भन्दछौं जो अबिवाहित र सेवामा आजिवन समर्पित मानिन्छन ) लाई आँखाभरि आँशु लिएर रोएको देखिन् । डार्लीले त्यो आँशुलाई खुशीको आँशु र भक्तिको प्रतिक मानिन तर पछि त्यस आँशु पछाडिको रहस्य सबै छताछुल्ल भयो ।

यस धर्ममा एउटा शब्द छ, समोन अर्थात एकजना धार्मिक अगुवाले आफ्ना सदस्यहरुलाई र अनुयायीलाई जिससको आदेश प्रतिनिधित्व गर्दे आज्ञा दिन सक्दछन्, आदेश दिन सक्दछन् । यसै गरि त्यहाँका बिशोप अर्थात बिशिष्ट पादरी मुलाकलले ति ननलाई आफ्नो क्वाटरमा बोलाएर अर्थात समोन गरेर प्रभुको आदेश पालन गर्नुपर्ने आदेशका साथ बलात्कार गरेका रहेछन । डार्ली जसले आफ्नो छोराको कम्यूनियन त्यो चर्चमा बिनम्रता र सहृदय गरेकि थिइन उनले ननको दिदिबाट पादरीमथिको यो आरोप सुनेपछि छाँगावाट खसे झैं भइन् । अहिले चर्चभित्रका यस्ता हजारौं विश्वब्यापी घटनाहरु सुनेर विश्व समुदाय उदेकमा छ । शताव्दीदेखि कतिजना समोन गरिए अनि चर्चका भित्ताले के के भक्ति र प्रताडना देखे, लेखाजोखा कसैसंग छैन ।

भारतको यहि चर्चको केसमा पनि वर्षौदेखि अन्य ननहरुसंग आफ्नो पीडा पोख्दा सम्म पनि अरु ननहरु पादरीको भक्तिलाई प्रश्न गर्ने साहस र मतमा नआएको पीडित ननकी दिदि बताँउदछिन् । एकवर्षमा ति नन ५४ वर्षका बिशोपबाट १३ पटक समोन भइन, १३ पटक बलात्कृत भइन । यता डार्ली पनि पहिले पादरीलाई भगवानको स्वरुपमा हेर्ने तर अहिले आएर आफूलाई कम्यूनियनमाथि नै शंका लाग्न थालेको बताँउदछिन् । यस हिसाबमा मैले मेरो सानो छोरालाई धर्म र चर्चका बारेमा के सिकाउने ? उन्को प्रश्न छ ।

विश्वव्यापी धर्मको आकलन गरौं जहाँ अमेरिका र यूरोपहरुमा चर्चभित्र मान्छेहरुको उपस्थिती र आस्था दिनानुदिन घट्दो देखिन्छ । यस अवस्थामा धर्मावलम्बीको सख्याँ बढाउन भ्याक्टीकनले बिकासोन्मुख देशहरुमा धर्मपरिवर्तनलाई आधार बनाएर धर्मावलम्बीको सख्याँ बढाइरहेको देखिन्छ । नेपालमा पनि निकै परियोजनाहरु धर्मको बिस्तारका लागि ४० सौं वर्षअघिबाट शुरु भएको देखिन्छ । प्रजातन्त्र, स्वास्थ, सरसफाई, एचआईभी लगायत बिभिन्न नाममा आएका रकमले गरिबी र सिमान्तकृत वृतभित्र रहेका मान्छेलाई धर्मको उपहार दिइरहेको छ ।

पछिल्लो समय होलीवाइन काण्डमा सिद्धहस्त राजनितिज्ञ र सरकारनै मुछिएपछि नेपाली सत्ता र प्रतिपक्षहरुको पनि धर्मको ब्यापारमा भएको चाख र फाइदाको राम्रै लख काटिएको छ । भारतमा नै भर्खरै केरलाको पथनामटिठा भन्ने ठाँउबाट ४ जना पादरीहरु पक्राउ परेका छन् । उनीहरुको यौनअपराध पुष्टि नै भइसकेको छ । हामी धर्मको बिरोध गर्दैनौं तर धर्मको नाममा हुने अपराध र प्रताडनाको बिरोधमा कडा उभिन्छौं । विश्वभर अब प्रश्न उडिरहेको छ कि के अबच र्चहरुको संरचना परिवर्तन गर्ने हो त ?

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

दिनाकर दहाल – कुनै पनि साहित्य, रचना वा कलालाई तत्कालिन परिवेश अथवा देश, काल र परिस्थितिको नजरमा हेरिनु जायज हुन्छ

दिवाकर भट्ट- भनिन्छ कुनै पनि देशलाई विकास गर्नुछ भने त्यस देशको शिक्षा प्रणाली र विद्यालयहरुको सही व्वस्थापन र तालमेल हुनुपर्दछ।देशका

देशको सङ्घीय राजधानी क्षेत्र रहेको काठमाण्डौ महानगरपालिका भित्र सार्वजनिक शौचालयको व्यवस्था नरहेको बहस भइरहेका बेला यस सम्बन्धी महानगरपालिकासँग यथार्थ सूचना

पृष्ठभूमि सन् २०१५ सेप्टेम्बर २५ मा सम्पन्न संयुक्त राष्ट्रसंघको महासभामा सहभागी विश्वका १९३ राष्ट्रका राष्ट्र तथा सरकार प्रमुखले सन् २०३०