Lifestyle Portal
  •   १८ मंसिर २०७९, आईतवार
manish khanal

राजधानी : कल्पना र वास्तविकता

७ फाल्गुन २०७५, मंगलवार १८:००

लोकप्रिय

म बिहान सबेरै उठ्छु । आफूलाई स्वस्थ राख्नका लागि चराको चिरिविर सँगै नजिकैको खुला हरियो चौरमा व्यायाम गर्न जान्छु । अर्गानिक विषादीयुक्त खाना खाएर म कलेजका लागि निस्कन्छु । मेरो फ्ल्याट देखि थोरै परको दूरीमा मेट्रो रेलको स्टेशन छ । रेलमा सहज रूपमा यात्रा गर्दैगर्दा बाहिर नियाल्छु, सफा हराभरा फराकिलो बाटोमा निर्वाद रुपमा ठुला सफा इलेक्ट्रिक बसहरू चलिरहेकाछन् , साइकल यात्री र पैदलयात्रीलाई सहज मार्गहरू छन् , फोहोर तथा धूलो नियन्त्रणका लागि उचित व्यवस्था गरिएको छ, नदीहरू स्वच्छ कलकल बगिरहेका छन् र ऐतिहासिक सम्पदाको उचित संरक्षण गर्दै पर्यटन प्रवर्द्धनमा ध्यान दिइएको छ । सहरको मनोरम दृश्यको अवलोकन गर्दै म कलेजसम्मको यात्रा दिनहुँ तय गर्छु ।

यसरी मिठो कल्पनामा रमाउने सोच राख्दा राख्दै म झसङ्ग हुन्छु र वास्तविकता तर्फ मोडिन बाध्य हुन्छु । सुन्दर सफा स्वच्छ काठमाडौं सहर हामी सबैको रहर हुँदाहुँदै पनि हाम्रो वास्तविकता अलि तीतो छ । समयको माग अनुसार काठमाडौं परिवर्तन हुन सकेको छैन । पहिले सुन्दर सफा हराभरा मन्दिर मन्दिरको सहरको रूपमा रहेको काठमाण्डौं अहिले कुरुप हुन पुगेको छ ।

म बिहानै सबेरै उठ्छु तर बाहिर एकाबिहानै गाडीका अनावश्यक आवाज र अपर्याप्त खुला ठाउँमा व्यायामका लागि गार्हो मान्दै निस्कन्छु । विषादी मिश्रित भएपनि बाध्य भएर बजारमा उपलब्ध खाना खाएर कलेजका लागि निस्कन्छु । मेरो फ्ल्याट देखि थोरै पर बस स्टेशन छ । कोचिएर खादिएर भएपनि बसको ढोकामा उभिएरै भएपनि यात्रा गर्छु । यात्रामा बाहिर नियाल्दा धूलो धुवाँ , साँघुरा सडक , ट्राफिक अस्तव्यतता , प्रदूषित नदी र जीर्ण सांस्कृतिक सम्पदाहरु नियाल्दै कलेजसम्मको यात्रा दिनहुँ तय गर्छु ।
धूलो ,धुवाँ , ट्राफिक जाम , हिलो, मैलो , खाल्डाखुल्डी जस्ता विभिन्न समस्याहरू हाम्रो लागि सामान्य बनिसकेको छन् । देशको राजधानी भनेपछि कम्तिमा मैले माथि कल्पना गरेको जस्तै सामान्य धुलो धुँवा तथा प्रदूषण नियन्त्रण , यातायातको सहज पहुँच , सम्पदाहरूको उचित संरक्षण लगायत विभिन्न कार्यहरू हुनुपर्ने हो । बढ्दो जनसंख्या तथा अव्यवस्थित शहरीकरण दिनानुदिन चुनौती बन्दै गइरहेको छ ।
काठमाडौं सुधारका लागि महानगर तथा सरकारका विभिन्न योजना तर्जुमा तथा बजेट विनियोजन नभएका पनि होइनन् तर वास्तवमा हामी सर्वसाधारण जनताले अनुभूति गर्नेगरी परिवर्तन देखिएको छैन । अब भने स्थानिय सरकार तथा केन्द्रमा समेत स्थायी सरकार भएकाले काठमाडौंलाई साँच्चै राजधानी भन्न लायक सुन्दर हराभरा बनाउने मौका छ । साथै हामी नागरिकहरु पनि आआफ्नो ठाउँबाट सक्रिय भई सम्बन्धित निकायलाई सकेको सहयोग गर्न जरुरी छ ।
समयको सही सदुपयोग होस् । साँच्चै समृद्धि हेर्न पाइयोस् ।
शुभकामना ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

दिनाकर दहाल – कुनै पनि साहित्य, रचना वा कलालाई तत्कालिन परिवेश अथवा देश, काल र परिस्थितिको नजरमा हेरिनु जायज हुन्छ

दिवाकर भट्ट- भनिन्छ कुनै पनि देशलाई विकास गर्नुछ भने त्यस देशको शिक्षा प्रणाली र विद्यालयहरुको सही व्वस्थापन र तालमेल हुनुपर्दछ।देशका

देशको सङ्घीय राजधानी क्षेत्र रहेको काठमाण्डौ महानगरपालिका भित्र सार्वजनिक शौचालयको व्यवस्था नरहेको बहस भइरहेका बेला यस सम्बन्धी महानगरपालिकासँग यथार्थ सूचना

पृष्ठभूमि सन् २०१५ सेप्टेम्बर २५ मा सम्पन्न संयुक्त राष्ट्रसंघको महासभामा सहभागी विश्वका १९३ राष्ट्रका राष्ट्र तथा सरकार प्रमुखले सन् २०३०