Lifestyle Portal
  •   ११ आश्विन २०७८, सोमबार

बग्दादकी किताब बेच्ने केटि

११ फाल्गुन २०७५, शनिबार ०९:००

इराकको राजधानी बग्दादको मुतान्बी गल्लीमा ३० वर्षकी किताब बेच्ने बारा अल बयाती आफ्नो अट्टाहस सहितको हाँसोले पुस्तक प्रेमीहरुलाई तानिरहेकी हुन्छिन् । उनी यस गल्लीमा यसरी पुस्तक बेच्ने प्रथम महिला बिक्रेता हुन जस्ले दिनभरिमा सैयौं स्वदेशी र बिदेशी पुस्तक प्रेमीलाई पुस्तक बेच्ने र सुझाव दिने अनि पुस्तकका समीक्षा पनि दिने गर्दछिन् ।

शताब्दीऔं अगाडिका ओटोम्यान साम्राज्यका समयका ठूला ठूला महलहरु रहेको यस गल्ली धेरै जना लेखक र कविहरुको कलम र कागजको बिम्ब भइसकेको छ । जहाँसम्म इतिहास छ त्यसमा नियाल्ने हो भनें इराकका १० सौं शताब्दीका महान कवी अल मुतान्बीको नाममा यस गल्लीको नाम मुतान्बी गल्ली राखिएको पाइन्छ । यस गल्लीको अवस्थिती र महत्वको इराकमा बेग्लै अर्थ हुन्छ, यो गल्ली इराकको कला र साहित्यका मुटु हो भनेंर मानिन्छ ।

यि पुस्तक बेच्ने बिक्रेता बाराका अनुसार उनी यस गल्लीमा रहँदा उनलाई सन् १९६० र १९७० शतकको इराकमा भएको झैं महसुस हुन्छ अरे । उनका आमा बुवाले बताएअनुरुपको शान्त अनि कलाप्रेमी मानिसहरुको शहर र देशका रुपमा यस गल्लीमा उनले इराक र बग्दादलाई नियाल्न सक्दछिन ।

तर सन् २००७ को शक्तिशाली कार बम आक्रमण पछि यहाँ निकै मान्छेहरुको मृत्यु भयो र करिब वर्ष दिनलाई त यो गल्ली नै बन्द भयो, उनी थप्दछिन् । यस गल्लीमा अब पुराना कला र साहित्यको अलावा बम र गोलीमा छर्रा, खोका र खाटाहरु पनि छन् , बारा भन्दछिन् । तर ति आक्रमणहरुले हाम्रो कलाप्रतिको मोहलाई मार्न सकेन्, नयाँ इराक अनि इराकी कला साहित्यको शुरुवात यहि गल्लीबाट हुन पर्दछ भन्ने बाराको तर्क छ ।

मेरो सानैदेखि लगाव कला र साहित्यमा थियो र म लेखक बन्न चाहन्थें र एउटा पत्रकार बनेंर म देशको बारेमा लेख्न चाहन्थें । तर समय फरक थियो कनिभनें मेरो पुस्ताका पछिल्ला समयहरु आक्रमण, गोली, बम र बन्दुकका आवाज र नाल वरपर बिते । मेरो बुवालाई म पत्रकार बनेको मान्य थिएन तसर्थ म त्यसपछि इन्जिनियरिङगं पढेर सन् २०११ मा ग्राजुयट भएं । संयोगवश म एकदिन डर अल सुतुरको एउटा किताब पसल अघि रोकिंए र गएर केहि स्यवंसेवा को अवसर छ कि भनेंर सोधें । उनीहरुले मलाई त्यस पसलको सामाजिक सञ्जालको जिम्मा दिए र मैले करिब २ वर्षसम्म त्यस पसलको अनलाइन उपस्थिती हेरें । त्यसपछि म स्वतन्त्र भएर आफ्नै काम गर्न तर्फ लागें । त्यसपछि मैले डर मक्तबा बारा अर्थात बाराको प्रकाशन गृह खोलें, अहिले सम्म १५ वटा प्रकाशनहरु प्रकाशित छन र यस वर्ष थप १५ पुस्तक थप्दैछु । मलाई केवल पुस्तक मात्र हैन त्यसमार्फत समाजमा बिचार, आशा अनि सपनाको अकुंरण पनि गर्न मन छ, बाराको सोच उनले बताँउदै गइन ।

उनलाई इराकका सबै महिलाहरुमा आशा र नयाँ विश्वको सञ्चार गराउन मन छ । कुराकानी गर्दै गर्दा एकजना सानी नानी बाराको छेउमा आइन् । बारा मुस्कुराँउदै यि मेरी छोरी हुन जो अहिले नै कलाप्रेमी भइसकिन भन्न थालिन् । उनकी छोरी बिन्ती अहिले देखि नै फोटोग्राफर हुन क्यामरा लिएर हिँडछिन् । लु आउनुहोस अब फोटो खिचौं । बारा भन्छिन उनको काम भनेंको मान्छेलाई स्वागत गर्दै पुस्तक बिक्रि गर्नु हो र पुस्तक मार्फत नयाँ इराकमा आशाको सञ्चार गर्न उनी चाहन्छिन् ।

द न्यू अरबका लागि मार्ता बेलिन्ग्रीको अन्तवार्ताको नेपाली अनुवाद यो आलेखको शिर्षकमा लेखिका ले इराकको साहित्यलाई बिउँझाउने आशा बोकेकी महिला भनी लेखेकी छिन् । बारा आफ्नो सपना र कार्यमा कटिवद्ध छिन्, उनीलाई शुभकामना र उनीबाट नेपालले पनि केहि सिक्ने कि ?
लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाण्डौ । काठमाण्डौ महानगरपालिकाभित्रका स्वास्थ्य मापदण्ड पूरा गरेका विद्यालयले १० असोजदेखि भौतिक रूपमा विद्यार्थीलाई उपस्थित गराएर पठनपाठन गर्ने सक्ने भएका

काठमाडौंः सरकारले विदेशी पर्यटकका लागि क्वारेन्टिनको व्यवस्था हटाएको छ। कोरोनाको विरुद्धको भ्याक्सिन लगाइसकेका पर्यटकका लागि सरकारले क्वारेन्टिन बस्नु पर्ने नियम

काठमाण्डौ । मुलुक बजेटविहीन हुने निश्चित भएको छ । सरकारले ल्याएको प्रतिस्थापन विधेयक संसदमा विचाराधीन रहेको र र अघिल्लो सरकारले

भूमिका तिमल्सिना/काठमाण्डौ । दशैं नजिकिँदै गर्दा खाद्य व्यवस्था तथा व्यापार कम्पनीले उपत्यकाका लागि खसीबोका तथा च्यांग्रा ल्याउने तयारी थालेको छ