Lifestyle Portal
  •   २० मंसिर २०७९, मंगलवार

फुटपाथमा उदाउँदो सपना र महानगर

१९ फाल्गुन २०७५, आईतवार १३:००

लोकप्रिय

जब घडीमा टिक – टिक गर्दै साझँको ४ बज्न थाल्छ अनि काठमाडौंको महत्त्वपूर्ण ठाउँहरु एक एक भिड हुन थाल्छन् । खासगरी काठमाडौंको सुन्धारा, नयाँ बानेश्वर, रत्नपार्क, कालीमाटी, पाटन, लगनखेल, गोंगबु, नयाँ बसपार्क, गौशाला, चाबहिल, कोटेश्वरलगायतका व्यस्त सडकछेउछाउमा फुटपाथको व्यापार हुने गरेको छ । विभिन्न ठाउँहरुमा कपडा व्यापारी देखि हातमा ऐयर फोन झुन्डाएर “आयो है एयरफोन १०० को एउटा” “५०० मा हाईनेक ट्राउजर ” भन्ने को कमि हुदैन । साझँमा विशेष गरि पानी पुरी , म:म जस्ता खानेकुराका ठेलामा युवायुवतीको लाम लस्कर देख्न सकिन्छ,सब्जि पसल देखि हरेक ठाउँ भिडभाड हुन्छन् ।

आफ्नो काखमा सानो बच्चा राखेेर होस् या आफुले पुराना कपडा लगाएर नयाँ नयाँ कपडा बेच्न राखेका व्यापारीको कमि हुँदैन । जब साँझ पर्दै जान्छ यी व्यापारीको मनमा डर र त्रास पनि बढ्दै जान्छ । कतै महानगर पुलिस आई‌ पो हाल्ने हो कि भन्दै यता उति हेर्दै व्यापार गर्न बाध्य हुन्छन फुटपाथका व्यापारिहरु । दिउसो भरि विभिन्न पसल डुल्दै डुल्दै छानेर ल्याएका सामान एकाएक महानगरको हात पर्दा चुप लागेर बस्न विवश हुन हुन्छन् ।

विभिन्न समयमा विभिन्न समस्या सँग झेल्दै घरबार चलाउन बाध्य हुन्छन । महानगर आएपछि छिटो छिटो सामान बाधेर भाग्ने पिडाको अनुभव धेरै गरेका हुन्छन । कति व्यापारिको त सामान नै जफत भएको पनि देख्न सकिन्छ । बुढी आमा सामान बोकेर भाग्दै गरेको देख्दा आँखा भरि आँसु भरिन्छन, ठेलामा पानि पुरि बेच्ने दाईका सामान बाटाभरि यता उति देख्न सकिन्छ, कहिले त साईकलमा फलफुल बेच्ने दाई भाग्दा भाग्दा बाटो भरि फलफुल छरिएको पनि देख्न सकिन्छ।

सबैका आफ्ना आफ्ना समस्या छन् महानगर पनि यसै बस्न सक्दैन र फुटपाथका ब्यापारि पनि फुटपाथ छाड्न सक्दैन्न । साझँको बेला यि व्यापारिले गर्दा फुटपाथमा हिँड्ने मानिसहरुले समस्या भोग्नु परेको छ । पिच सडक सवारीसाधनका कारण खुट्टा राख्ने ठाउँ हुँदैन, पैदल हिँड्नका लागि बनाइएको फुटपाथ व्यापारीका सामानले ओगटिएको हुन्छ । मान्छेको भिडको फाईदा लिएर चोरि , डकैती , लुटपाट जस्ता समस्याहरू दैनिक रुपमा देखिने गर्दँछन र महिला हिम्सा जस्ता जघन्य अपराध पनि हुदै आएका छन् । यस्ता‌ भिडभाडले गर्दा अपराधीहरु दिनप्रति दिन सक्रिय हुदै गएका छन र लुटपातका सम्सया दिन प्रति दिन बढ्दै गएका छन् ।

समस्या हरेक ठाउँमा छन् र फुटपाथको कहानी झन् दु:ख लाग्दो छ । यसको समयमै उचित व्यस्थापन गरेर उनीहरुलाई आफ्नो व्यवसाय फस्टाउन दिन सक्नु पर्छ र यस्ता व्यापारिहरुलाई‌ कुनै निश्चित स्थान दिन नसक्नु महानगरको कमजोरि हो । अर्को रुपमा हेर्दा फुटपाथलाई व्यापार मुक्त बनाउन नसक्नु भनेको अपराध बढ्नु पनि हो । त्यसैले सम्बन्धित निकायको समयमै यस्ता कुरामा ध्यान लैजान पर्ने देखिन्छ ।

प्रदीप ज्ञवाली
बुटवल , खैरेनी

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

दिनाकर दहाल – कुनै पनि साहित्य, रचना वा कलालाई तत्कालिन परिवेश अथवा देश, काल र परिस्थितिको नजरमा हेरिनु जायज हुन्छ

दिवाकर भट्ट- भनिन्छ कुनै पनि देशलाई विकास गर्नुछ भने त्यस देशको शिक्षा प्रणाली र विद्यालयहरुको सही व्वस्थापन र तालमेल हुनुपर्दछ।देशका

देशको सङ्घीय राजधानी क्षेत्र रहेको काठमाण्डौ महानगरपालिका भित्र सार्वजनिक शौचालयको व्यवस्था नरहेको बहस भइरहेका बेला यस सम्बन्धी महानगरपालिकासँग यथार्थ सूचना

पृष्ठभूमि सन् २०१५ सेप्टेम्बर २५ मा सम्पन्न संयुक्त राष्ट्रसंघको महासभामा सहभागी विश्वका १९३ राष्ट्रका राष्ट्र तथा सरकार प्रमुखले सन् २०३०