Lifestyle Portal
  •   ३१ बैशाख २०७८, शुक्रबार
hiv aids

एचआईभीको उपचार संभव भएको पुष्टि

२१ फाल्गुन २०७५, मंगलवार १४:२५

विश्वव्यापी महामारी एचआईभीको कारणले गएका दशकहरुमा करोडौंको ज्यान गएको छ । विश्वका सरकार, संयन्त्र, संयूक्तराष्ट्र संघ लगायत हरेक तह र तप्काका सरंचनाले एचआईभी विरुद्ध अभियान नै चलाएका थिए, अरबौं अरब खर्च भएको र विश्वको इतिहासमा यो संक्रमण निकै भयावह र पीडादायी देखिएको थियो ।

आजभन्दा १२ वर्षअघि एजना एचआईभी बिरामी लाई उपचार पछि एचआइभी नेगेटिभ भएको पुष्टि भएको थियो । यो एचआईभीको पूर्ण निर्मुलीकरण गरिएको प्रथम केस पछि अहिले दोश्रो केस पुष्टि भएको कुरा न्यूयोर्क टाइम्सले छापेको छ । अमेरिकाको सीयटलमा रेट्रो भाइरस र अवसारवादी संक्रमण विषयमा भएको कन्फेरेन्समा यो केस साार्वजनिक भएको हो । के यो एचआईभीको पूर्णत ओखती पत्ता लागेको हो त ? यस प्रश्नमा केवल २ वटा मात्र केसको अवस्थितीले विश्वभरका अधिकाशं न्यून आयस्तरका एचआईभी संक्रमीतलाई आशालाग्दो समाचार नहुन पनि सक्ने संभावना त छ तथापी यसको थप व्यापक प्रयोग र सुलभ उपचार पद्धतीले निकट भविष्यमा विश्वभरिका एचआईभी संक्रमितलाई एउटा वलियो आशाको दियो भने जगाएको पक्का छ ।

यस उपचार संयन्त्रमा बोन म्यारो ट्रान्सप्लान्ट गरिएको रिपोर्ट छ, सामान्यतया क्यान्सर बिरामीलाई यो ट्रान्सप्लान्ट गरिने तथापी यसले एचआइभी पनि निर्मुल पार्ने परिणाम देखिएको हो । तथापी यो ट्रान्सप्लान्टको साइड एफेक्ट र अन्य जोखिम भनें निकै धेरै रहेको बताइन्छ ।

केहि चिकित्सकहरु यस ट्रान्सप्लान्ट पद्धती भन्दा शक्तिशाली ओखतीको सेवनले झनै सहज रुपमा एचआइभी निको हुने बताँउदछन् तथापी यसको मानविय शरीरमा प्रयोग र पुष्टि हुन बाँकी छ ।

शरीरको इम्यून सेललाई मोडिफाई गर्न संभव भएकाले अब निकट भविष्यमा यस संक्रमणको उपचार सहज भएको डा एनीमेरी वेन्सिंगले बताएकी छिन् । उनी नेदरल्याण्डको यूट्रच भन्ने ठाँउकी यूनिभर्सिटी मेडिकल सेन्टरकी चिफ भाइरोलोजीस्ट हुन् ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

दैलेख। गत वर्ष कोरोना सङ्क्रमणको दर तीव्र भएका बेला दैलेखमा आइसीयू र भेन्टिलेटर जडान भयो। तीनवटा आइसीयू र दुईवटा भेन्टिलेटरका

अत्यन्तै मर्माहत छु साथिहरू! साँझ ५:४९ बजे आज तेस्रो दिनमा कोठामा आएको मात्र के थिएँ फेरी हस्पिटलबाट फोन आयो ‘सर,

काठमाडौं। निजी अस्पतालहरुले सरकारले दिएको निर्देशन अनुसार १५ दिनभित्र अक्सिजन प्लान्ट जडान गर्न नसकिने जनाएका छन्। एसोसिएसन अफ प्राइभेट हेल्थ

बिश्वब्यापी महामारीको रूपमा बिश्व लाइनै पुर्ण प्रभाव पारेको अवस्थामा म पनि यश बाट प्रभावित भइ आज १४औ दिनमा आइसोलेसनबाट बाहिर