Lifestyle Portal
  •   १९ चैत्र २०७९, आईतवार

चीनले अमेरिकी जहाजलाई ग्राउण्डेड गर्दै, यस्तो छ बोइगं ७३७ म्याक्सको कथा

२७ फाल्गुन २०७५, सोमबार १७:००


ईथोपियन एयरलाइन्सको बोईगं ७३७ म्याक्स ८ आइतबार दुर्घटनाग्रस्त हुँदा एकजना नेपाली सहित १५७ जनाको मृत्यू भएको खबरसंगै अब विश्वको उड्ययनमा एउटा नौलो घटना भएको छ ।

यस म्याक्स ८ को दुर्घटनासंगै चीन सरकारले आफ्ना एयरलाइन्सहरुलाई म्याक्स ८ जहाज ग्राउण्डेड गर्न ठाडो आदेश दिएको छ । आइतबार दुर्घटनाग्रस्त भएको विमानको खबर पाएको भोलीपल्टैबाट चीनले आफ्ना सम्पूर्ण एयरलान्सहरुलाई म्याक्स ८ जहाज सोमबार सबेरै ६ बजेसम्म ग्राउण्डेड गर्ने निर्देशन दिएको हो ।

बोईगं प्लेनको म्याक्स ८ मोडलको इण्डोनेशीयामा लाइन्स एयरको यस्तै गरि गतवर्ष दुर्घटना भएको हो र इथोपियन जहाजमा पनि प्राविधिक गडबडि देखिएको बताइन्छ । ईथोयिन एयरलाइन्स उड्दा मौसम अत्यन्त सफा रहेको र कुनै समस्या नदेखिएको हुँदाहुँदै पनि उडेको केहि समयमा नै जहाजमा समस्या देखेर एयरपोर्ट फर्काएको भएतापनि उक्त जहाजले एयरपोर्टसम्म पुग्न नपाएको प्रारम्भिक अनुसन्धान छ । इण्डोनेशीया र इथोपियाका यि दुबै जहाजहरु उडेको केहि समयमा नै झरेका हुन्, के यो केवल संयोग हो त भनेंर हफिगंटन पोष्ट लेख्दछ । यस म्याक्स ८ मोडलका प्लेनहरुमा निर्माण गर्दा देखि नै केहि बिशेष प्राविधिक त्रुटि रहेको र चीनले उड्ययन सुरक्षामा कदै संझौता नगर्ने भन्दै अमेरिकामा निर्मित बोइगंका सम्पूर्ण म्याक्स ८ जहाजहरु ग्राउण्डेड गरिदिएको छ । उता केम्यान एयरवेजले पनि म्याक्स ८ मोडलका जहाजहरु ग्राउण्डेड गर्दैगरेको जनाएको छ ।

यो पनि पढ्नुहोस् : इथियोपियन विमान दुर्घटनामा एक नेपालीको मृत्यु

यूरोपियन एयरबस कम्पनीलाई प्रतिस्पर्धाबाट उछिन्न अमेरिकी शिकागोमा आधारित बोइगं कम्पनीले आफ्नो लोकप्रीय मोडल बोइगं ७३७ को म्याक्स ८ मोडल बजारमा उतारेको हो तर यसको शुरुवाती दिनदेखि नै निकै समस्या र त्रुटि अनि दुर्घटनाका खबरहरु बढ्दा छन् ।
के अब विरशवभरिका एयरलाइन्सले म्याक्स ८ ग्राउण्डेड गर्दैछन अनि सामान्य यात्रुहरु अब ढुक्क भएर म्याक्स ८ मोडल चढ्न सक्नेछन् या सक्दैनन ?
यस इथोपियन एयरलाइन्सको दुर्घटना अनुसन्धान र लाइन्स एयरको अनुसन्धान रिपोर्टको जाँच र विष्लेषणले बताउनेछ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

बकिङ्गम दरबारले एउटा विज्ञप्ति जारी गर्दै भनेको छ, “आज अपरान्ह बाल्मोरलमा महारानीको शान्तिपूर्ण निधन भएको छ । राजा र क्वीन