Lifestyle Portal
  •   १३ मंसिर २०७८, सोमबार

धार्मिक हिसाबले कान छेड्दा प्राप्त हुने ६ वैज्ञानिक फाइदा के के हो ?

४ चैत्र २०७५, सोमबार १४:४१

हिन्दू धर्ममात्र विश्वको यस्तो धर्म हो, जसको परम्परा विज्ञानमा आधारित छ । कान छेड्नु पनि परम्परा मात्र नभई यसको पछाडि वैज्ञानिक कारण पनि छ । परम्पराअनुसार महिलाले मात्र कान छेडाउने गरेकोमा अब फेसनको चक्करमा पुरुषहरुले पनि कान छेडाउने गरेका छन् । आखिर कान छेडाउनुको वैज्ञानिक कारण के हो ?

१. मानसिक क्षमतामा वृद्धि
वैज्ञानिक दृष्टिका अनुसार कान छेडाउनाले मानिसको दिमागमा ब्लड सर्कुलेशन सही प्रकारले हुन्छ । दिमागमा रगतको सन्चार राम्ररी हुनाले बौद्धिक क्षमतामापनि वृद्धि हुन्छ । सम्भवतः यसैले हुन सक्छ, पहिले गुरुकुलमा जाने हरेक विद्यार्थीको कान छेड्नुपथ्र्यो । यसबाट विद्यार्थीको दिमागी क्षमतामा वृद्धि हुने र राम्रो ज्ञान प्राप्तगर्न सक्छ भन्ने विश्वास गरिन्थ्यो ।

२. प्रजनन क्षमता सही राख्छ
कान छेडाउँदा महिला र पुरुषदुवैका लागि फाइदाजनक हुन्छ । कानको बीचको सबैभन्दा खास स्थान प्रजननका लागि जिम्मेवार मानिन्छ । यसले महिलाको अनियमित महिनावारीको समस्यापनि समाधान गर्छ ।

३. पुरुषका लागि फाइदाजनक
कान छेडाउनाले पुरुषको अन्डकोषले वीर्य सन्चित गर्न सहयोग मिल्छ । कान छेडाउँदा कयौं प्रकारका संक्रमण, हाइड्रोसिल र पुरुषमा बढीजसो देखिने हर्नियाको समस्या पनि समाधान हुन्छ । यसका अलावा अनुहारमा चमक र कान्ति आउछ र व्यक्तिको रुपमा निखार आउछ ।

४. आँखाका लागि हितकर
यसबाट दृष्टिमा सुधार गर्न मद्धत मिल्छ । एक्युपंचरका अनुसार कानको बीचको केन्द्रीय विन्दुको सम्बन्ध सिधैं आँखाको ज्योतिसंग हुन्छ । एक्युपंचरमा यो विन्दुमा दबाब दिइन्छ र आँखाको ज्योति सही रहन्छ ।

५. कान स्वस्थ रहन्छ
कानको प्वालवाला भागमा दुई निकै जरुरी एक्युप्रेसर प्वाइन्ट हुन्छ । जसलाई मास्टर सेन्सोरियल र मास्टर सेरेब्रल भनिन्छ । यो प्वाइन्ट सुन्ने क्षमता सही बनाउन महत्वपूर्ण भूमिका निभाउछ । एक्युप्रेसर विज्ञका अनुसार टिनिटसको लक्षणबाट मुक्ति पाउन पनि कान छेडाउनु राम्रो हुन्छ ।

६. पाचनतन्त्रलाई दुरुस्त राख्छ
कान छेडाउँदा त्यसबाट उत्पन्न उत्तेजनाबाट पाचनप्रणालीलाई स्वस्थ राख्न मद्दत मिल्छ । विशेष रुपले यो प्वाइन्ट हंगर प्वाइन्टको केन्द्र हो । हंगर प्वाइन्टले मानवको पाचनतन्त्रको कार्यप्रणालीमाथि नियन्त्रण राख्न र मोटोपनाको सम्भावना कम गर्न मद्धत गर्छ । -एजेन्सी

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

आज कुशे औंसी, बुबाको मुख हेर्ने दिन । बिहानबाट मेरो बाबा स्वर्गीय कामता प्र. उपाध्यायलाई साम्झिरहेको छु । मेरो कला

खोटाङ । केही समयअघि मृत आमा र तिनै आमाको काखमा सुतिरहेका दुधे बालकको तस्विर सामाजिक सञ्जालमा भाइरल बनेको थियो ।

‘वासु शशी’ नेपाली भाषासाहित्यका अमर प्राज्ञको नाउँ हो । उनको जन्म १९९३ साल चैत १३ गते काठमाडौँको पशुपतिमा भएको थियो

चैत एक गते देखि भर्चुअल रूपमा सुरुवात भएको बाल नाटक महोत्सव चैत बाह्र गते कर्मी नाट्री समुह चितवनको प्रस्तुति ”