Lifestyle Portal
  •   १५ मंसिर २०७८, बुधबार

प्रचण्डको अव्यवस्थित राजनीति अवतरणमा विप्लबको उडान

१६ चैत्र २०७५, शनिबार १६:१८

लोकप्रिय

नेत्रबिक्रम चन्द ‘विप्लब’ किन संविधान सभा सदस्य बनाइएनन ? के उन्लाइ बहिर राखेर तत्कालीन मुलधारका राजनीति पार्टी र तिन्का नेतृत्व सङ प्रचण्डको मोलमोलाइ थियो वा चुनावी परिणाम को लागी ।

यी त प्रतिनिधि प्रश्न भए हजारौं प्रश्नहरू सिर्जित छन यो देश अर्को मुठभेटमा जादैगर्दा । स्वयम् प्रधानमन्त्रीको पहिलो जिम्मेवारीबाट अवसान लगत्तै प्रचण्डले भने बिप्लप प्रगतिशील र क्षमतावान नेतृत्व हुँदा हुदै पनि उचित स्थान दिन सकिएन तत पश्चात् अखिर किन ब्यबस्थापन भएन ।

पात्र अनेक शैली एक , बिचार एक राजनिती फरक यो नेपाली नेतृत्वको सबैभन्दा भद्दा नजीर हो, मंचको गाइजात्रा र बजारको तमसा हो । बिगत सात दशकदेखिको राजनैतिक बैमानी हो । हाम्रो देशमा पारदर्शी , दुरदर्शि र समृद्धिको बाहक नेतृत्व जन्मेकै छैन ।

राजनेता त फगत दिइएका उपमा हुन, मैले कहिले पनि राजनेता देखिन देखेको भए एकै पुस्तामा मेरो देश कल्पनाको विकसित देश हुन्थियो होला । रोजीरोटीको लागि दैनिक हजारौंको बहिर्गमन अनि दैनिक थोप्रै बाकसहरु आउने थिएनन् जहाँ घर अभिभावक बिहिन अनि सुहागपछी को रित्तो सिउँदो र टुहुरो अबोध बालबालिका होस् । राजनेतादायी नेतृत्व पार्टी र शिदान्तको घेराबाट माथी उठेर देशको सामरिक श्रीवृद्धिप्रति वलिदान दिएको होस् । यहा त परिवार र सानो कर्याकर्ताको घेरा तोडिन सकेको देखिएन । नेतृत्वले नेतृत्व जन्माउने हो यहा त भि.भि.आइ.पी. संस्कार छरपस्ट छ जस्को उपलब्धि सास्ती मात्र हो ।

मलाई ५१ साल फागुनतिरको झल्को फेरि २४ बर्षपछि आइरहेको छ जस्ले असिम लज्जाबोध भैरहेको छ । समय बिकास र चेतनाले कुरिकुरी गर्दै बगिरहेको छ अनि हाम्रो नेतृत्व पछाडि फर्केर उखान टुक्का जोड्दै कुर्लिरहेको छ । यो भन्दा ठूलो नैतिक पतन र अर्को हिंसाबादको प्रत्यारोपण अरु केही होला ।

हुजोको सामन्ती सस्कार यस्तै थियो एउटा सुरक्षा धेरा नियंत्रित जस्को आखाले बिरोधि कम्जोर र ५१ बुदाहरु कागजको खोष्टो । नियति यति क्रूर बन्यो कि सत्र हजरको बलिदान भयो हजारौं सिउदो सफेत भए र लाखौं सुकुम्बासी । अहिले तेस्कै अस्तित्व बयलगाडामा अमेरिका र युरोपको सयरमा मस्त छ ।

हिजोको सहि बिश्लेषण, वर्तमानको कार्यशैली र भविस्यको मार्गदर्शनको अभाव होला तेहि शक्ति जसले बिनाससंगै सुन्दर देशको कल्पना गर्यो आज त्यस्कै सर्बोच्च नेतृत्वले भनिरहेको छ मलाइ त्रास छ, मार्ने षड्यन्त्र छ, म असुरक्षित छु । समयले गिज्याइरहेको छ अनि प्रश्न गरिरहेको छ कि आज यो नियति के सहि राजनैतिक अवतरणको उपलब्धि हो कि स्वार्थ र शक्ति केन्द्रित राजनीतिको उपज,होइन भने संगै हिडेको त्यो सहयत्री अझ अंगरक्षक आज कसरी खतरा भए ? सत्ता को दुरुपयोगले होला यो दसक सित्तै खेर गएको । आफू विभिन्न बहानामा बिदेश भ्रमणमा निस्किदा के ती सहिद र टुहुरा परिवारले हाँसीखुशी दुई छाक टारेका होलान के यहि हो १० बर्षे शसस्त्र आन्दोलनको सहि उपलब्धि ? ५९ जानाको सुरक्षा घेराले केवल बितृष्णा र कम्न्युस्ट प्रतिको आस्था समाप्त हुदैछ आदरणीय प्रचण्ड त्यासैले हिजो को तपाईंको सहयत्री र आजको बिप्लब बीचको राजनैतिक उपचार खोजिनु एक मात्र समाधान होला । बाटो गलत छ बिप्लबको तर यो कहि कतै सहि राजनैतिक अवतरणको खोट हो किनकी बिप्लब भन्न छोडेका छोइनन जनबादी क्रान्ति सकिएको छोइन भनेर ।

अन्तमा देश निर्माणको घडीमा एउटा पुस्ताको ज्यादै ठुलो मेहनत र परिश्रम चाहिन्छ त्यो क्षमताको बिकस होस भड्किलो भाषण भन्दा अहोरात्र कर्मको जरुरत छ । उत्तेजित भनाइ र ब्याबहारले यो देश फेरि खण्डहर नबनोस र म जस्ता पलायनबादको बिरुद्ध यो देशमा सम्भावनाको खोजी गर्ने जमात जिवितै रहुन । यो अव्यवस्थित राजनैतिक अवतरणमा बिप्लबको उडान किमार्थ नहोस शुभकामना । समृद्ध नेपाल शुखी नेपाली हाम्रै पालामा देख्न पाइयोस।

लेखक
डा. रबिन बस्नेत
Email :- [email protected]

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

भारत सरकारको नेरु. १ करोड २७ लाख आर्थिक सहयोगमा दार्चुला जिल्लाको खलंगा, तिंकरमा अवस्थित श्री मोती महिला संघ प्राथमिक विद्यालयको

वीरगञ्ज । वीरगञ्जस्थित क्लार्क्स रिसोर्ट्समा “आजादी का अमृत महोत्सव” (भारत @ 75) को अवसरमा, भारतीय महावाणिज्य दूतावास, विरगञ्जद्वारा “लोकतन्त्रको विशेष

टुंडिखेलस्थित नेपाली सेनाको मुख्यालयमा आयोजना गरिएको एक समारोहबीच भारतीय सेनाले नेपाली सेनालाई आज टाटा एलपिटिए १६२८ वर्कशप ट्रकहरु उपहारस्वरुप प्रदान

कोभिड खोप प्रमाणपत्रको पारस्परिक मान्यताका लागि भारत सरकार स्वास्थ्य एवम् परिवार कल्याण मन्त्रालय र नेपाल सरकार स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयबीच