Lifestyle Portal
  •   ५ आश्विन २०७८, मंगलवार

जर्मनमा ईस्लाम कन्फरेन्स : के एक राज्यले नेतृत्व गरेको परियोजनाले धर्मको नयाँ व्याख्याको साथ सफल हुन सक्छ?

२२ चैत्र २०७५, शुक्रबार १७:२४

गत नोभेम्बरमा जर्मनको राजधानी बर्लिनमा ईस्लाम कन्फरेन्स भएको हो । समग्र यूरोपमा नै ईस्लामीक मुभमेन्ट अनि रेसिज्मको विवाद पछिल्लो समयमा चुलीमा पुगेको छ । जर्मनले गत नोभेम्बरमा आयोजना गरेको उक्त ईस्लामीक कन्फरेन्स को विषयमा जर्मन भित्र र बाहिर नै निकै विवाद भएको पनि थियो ।

हुन त सन् २००६ बाटै जर्मनको सरकार र त्यहाँ भएका मुसलमान समुदाय बिच स्वस्थ कुराकानी गर्न अनि सहृदय समबन्ध स्थापना गर्न यो कन्फरेन्स शुरु गरिएको पाइन्छ । तर क्रमश आजभोली भनें यस कन्फरेन्सले समग्र ईस्लाम धर्मलाई नै पूर्नपरिभाषीत अनि प्रचार गरेको आरोप छ ।

जर्मनमा लगभग ५० लाखको हाराहारीमा ईस्लामीक धर्मावम्बीहरु छन् र अहिले जर्मनले यी कार्यक्रमहरु मार्फत यूरोपियन ईस्लाम र जर्मनीको भर्जनमा ईस्लामको नयाँ शाखा बिस्तार गर्न लागेको आरोप पनि धेरैको छ । रिलीजन मनिटर भन्ने जर्मनीका मुसलमान समुदायमा गरिएको अध्ययनमा त्यहाँका सबै मुसलमान परिवारहरु संग कुराकानी गरिएको थियो, यस अध्ययनका अनुसार ९६ प्रतिशत जर्मन मुसलमानले आफूहरु जर्मन सरकारसंग नजिकै महसुस गरेको बताएका छन्, ९० प्रतिशत जर्मनका मुसलमानहरु प्रजातन्त्रका लागि कटिवद्ध पाइएको छ भनें ९३ प्रतिशत जर्मनी मुसलमानहरुले आफूहरु जर्मनी समाजको धार्मीक बिभिदता प्रति उदार रहेको र ८३ प्रतिशतले आफू लैगींक समानतामा विश्वास राख्ने बताएका छन् ।

जर्मनमा मुसलमान समुदायको बढ्दो वाहुल्यता अनि घुलनशीलताको भविष्य कस्तो हुने हो भन्ने त भविष्यले देखाउनेछ तथापी यूरोपका अन्य देशमा भन्दा जर्मनमा तुलनात्मक रुपमा धेरै सहृदयता रहेको अध्यनले देखाएको छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी, प्योङयाङ । उत्तर कोरियाले योङवायोन आणविक क्षेत्रमा युरेनियमयुक्त भट्टी विस्तार गरेको स्याटलाईट तस्बिरमा देखिएको छ । उत्तरका पछिल्ला गतिविधिले

एजेन्सी, काठमाण्डौ । चीनले अमेरिका, बेलायत र अस्ट्रेलियाबीचको एतिहासिक परमाणु सम्झौताको निन्दा गर्दै त्यसले क्षेत्रीय शान्ति र स्थायित्वलाई कमजोर पार्ने

आम्सटर्डम, एजेन्सी । अफगास्तिानको मामिलामा विवाद बढेपछि नेदरल्यान्डकी विदेशमन्त्री सिग्रिड कागले राजीनामा दिएकी छिन् । अफगान उथलपुथलपछि पदबाट राजीनामा दिने

एजेन्सी, प्योङयाङ, ३० भदौ उत्तर कोरियाले दुई ओटा ब्यालेस्टिक मिसाइल प्रहार गरेको छ । उत्तर कोरियाले पूर्वी सागरमा ती मिसाइल