Lifestyle Portal
  •   १० श्रावण २०७८, आईतवार

ब्ल्याक होल को खोजि अनि शिवका ३ नेत्रहरु

२९ चैत्र २०७५, शुक्रबार ०७:०१

आधुनिक बैज्ञानिकहरुले ब्ल्याक होलको अनुसन्धान र उत्खनन गर्न थाल्नु भन्दा हजारौं वर्ष अघि शिव पुराण र लिंग पुराणमा ब्ल्याक होल मात्र नभई समग्र सृष्टि चक्र, संसारा समावेश गर्दे शिवमा ३ नेत्रहरुको ब्याख्या गरिदिएका छन् । शिवको दाहिने नेत्र अर्थात अहिलेको ब्रह्माण्डलाई लिन सकियो, अझ सरल रुपमा मिल्की वे ग्याल्याक्सीको मध्यभागमा पर्ने ब्ल्याक होल पृथ्वीका मानिसले पृथ्वीमा बसेर सूर्य र चन्द्र झैं सहजै देख्न सक्दैनन । यो शिवको तेश्रो नेत्र अर्थात प्रलय नेत्र हो, जुन दिन त्यस नेत्र खुल्नेछ त्यसदिन प्रलय हुनेछ र त्यस होल भित्रको सर्वोच्च गुरुत्ववलले पृथ्वी लगायत सम्पूर्ण खगोलीय पिण्डहरुलाई आफुमा तानिदिनेछ । त्यहाँ उपलब्ध अत्याधिक गुरुत्व बलका कारण प्रकाश पनि बाहिरिन सक्दैन ।यति धेरै शक्तिका खानी र सर्वोच्च सृष्टिकर्ता र विलयकर्ता अरु कोही नभएर भगवान शिव हुनुहुन्छ । पृथ्वीवासीले अल्लाह, जिसस, शिव लगायत बिभिन्न नामले पुकारा गरेपनि सर्वोच्च शक्तिका स्वामी भगवान शिवका महिमा र ब्रह्मा, बिष्णु अनि स्वयम शिव अर्थात महेश्वरको लिलाहरु आज हरेक वैज्ञानीक आविष्कारका अन्तकुन्तर भेटिन थालेका छन् ।

भगवान आफैमा स्वरुप हैनन, शक्ति र सत्यको उपासना नै भगवान तत्वको आत्मसाथ हो चाहे जुनसुकै नाम या प्रकारले किन नहोस ?
वेदमा पनि सौर्य मण्डलका हरेक ग्रह र उपग्रहहरुलाई शक्ति प्रदान गर्ने सर्वोच्च शक्ति प्रदायक ग्यालेटिक सेन्टरको निकै चर्चा पाइन्छ, यि कुराहरुमा सर्वप्रथम यस सौर्य मण्डलको केन्द्रभाग, यस ग्यालेक्सीको केन्द्र भाग र ग्यालेटिक सेन्टर पर्दछन् । यि तिन कुराहरु जो केन्द्रविन्दु भएर शक्ति सञ्चय र उत्पादन गर्दैछन् तिनवटै कुराहरु स्पष्टसंग ब्रह्मा, विष्णु र महेश्वरको अवधारणा र महिमासंग मेल खान्छ ।

ब्ल्याक होल भनेकै शिवको प्रलय नेत्र हो, एउटा ताराले जब आफुमा भएको सम्पूर्ण प्रकाश उपभोग गरेर अन्धकार गोलो भएर बस्दछ त्यो नै ब्ल्याक होल हो । बैज्ञानिक रुपमा सम्पूर्ण हाईड्रोजन बलेर हिलियम भएपछि ब्ल्याक होलको सृजना हुन्छ, गुरुत्व वलले यस्ता होललाई बिच भागमा खाली बनाएर राख्दछ र यस्ता होल उजागर भएमा पृथ्वी लगायत कैयन ग्रहहरु हजारौं वर्षसम्म त्यसैभित्र हराउने गर्दछन् । यो क्षेत्रलाई अन्तरिक्ष वैज्ञानिकहरूले प्वाइन्ट अफ नो रिटर्न को संज्ञा दिएका छन । यी होलहरु आधुनिक बिज्ञानले पत्ता लगाउको हजारौं वर्ष अघि नै तपस्वी अनि शिव उपासकले पत्ता लगाएर वेद अनि पुराणहरुमा लिपीवद्ध गरेका छन् ।

केहि दशक अघिदेखि रेडियो टेलीस्कोपको प्रोयोग गरी बैज्ञानिकहरुले यो होलको खोजि कार्य थालनी गरेका हुन्, अहिले भर्खरै ग्यालेक्टीक सेन्टरमा एउटा ठूलो अनि स-साना अन्य ब्ल्याक होलहरु पत्ता लगाएको तस्वीरहरु आएका छन् । तथापि यि कुराहरु त हजारौं वर्ष अघिका शिव पुराण, वेद र लिंग पुराणहरुमा लेखिएकै छ । यी ब्ल्याक होलहरु नयाँ ताराहरु जन्मने, मर्ने र ब्ल्याक होल बन्ने श्रृंखलाहरु अनवरत चलिरहेको वैज्ञानिकहरुले बताएका छन् । शिवको तेश्रो नेत्र को बिम्ब यी ब्ल्याक होलहरु ब्रह्माण्डका सर्वाधिक विशाल अनि गुरुत्व बलका पुञ्जहरु हुन् ।

ॐ नमो भगवते रुद्राय
ॐ तत्पुरुषाय विद्महे महादेवाय धीमहि तन्नो रुद्रः प्रचोदयात
ॐ त्र्यम्बकम् यजामहे सुगन्धिम् पुष्टिवर्धनम्, उर्वारूकमिव बन्धनान् मृत्योर्मुक्षीय मा मृतात् ।
ॐ नमः शिवाय

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौँ– पछिल्लो २४ घण्टामा सबैभन्दा धेरै २१ देखि ३० वर्ष उमेर समूहका व्यक्तिहरुमा कोरोना भाइरसको संक्रमण पुष्टि भएको छ ।

विवेकशील साझा युवा संगठनका सचिव तथा पार्टीका केन्द्रीय समिति सदस्य अमित पाठकले सर्वोच्च अदालतको फैसलाले प्रतिगमनलाई परास्त गरेको बताएका छन्।

काठमाडौं। नेकपा एमालेको आन्तरिक विवाद समाधान गर्न गठन गरिएको सँयुक्त कार्यदलले आइतबार राति सहमति जुटाएको छ। कार्यदलले १० बुँदे सहमति

काठमाडौं । वर्षासँगै बाढी–पहिरोले देशका विभिन्न ठाउँमा सडकखण्ड अवरुद्ध भएको छ । सडक विभागका अनुसार शुक्रबार बिहान सवा ७ बजेसम्म