Lifestyle Portal
  •   २७ बैशाख २०७८, सोमबार

भारतीय शिखहरुले पाकिस्तानी भूमिमा मनाए बैशाखी

२ बैशाख २०७६, सोमबार १३:४७

सुन्दा अचम्म लाग्छ तर सत्य यहि हो । भारत पाकिस्तानको तनाव अनि सिमाबिवादका बिचमा यसवर्षको बैशाखी भारतीय शिखहरुले पाकिस्तानी भूभागको एउटा गुरुद्धारामा मनाएका छन् । पाकिस्तान शाषित हसनाव्दाल गाँउको उक्त धार्मीकस्थलमा भारतीय शिखहरुले बैशाखी मनाएका हुन् । पन्जाब र हरयाणका लगभग १८९० भारतीय शिख तिर्थालुहरु पाकिस्तानको हसनाव्दालमा पुगेका थिए, यो ठाँउ पाकिस्तानको राजधानी ईस्लामावादभन्दा ३५ किमी मात्र पर रहेको अलजजिराका लागि पाकिस्तानबाट असद हसिमले लेखेका छन् ।

गुरु ग्रन्थ साहिब बोकेर रंगीन लुगा लगाएर हजारौं तिर्थालुहरु गुरुद्धारा अगाडि प्रार्थनाका लागि भेला भएका थिए । उक्त धार्मीक ग्रन्थका हरेक पानाहरु ४८ घण्टामा पढियो र शुरुदेखि अन्तसम्म पढेपछि सबैजना मिलेर सामुहिक प्रार्थना पनि गरियो ।

१०औं शिख धर्मगुरु गुरु गोबिन्द सिंहको पालाबाट बैशाखीलाई शिख समुदायले अगल्गै तवरले मनाउने चलन शुरु भएको बताइन्छ । वगाह अटारी सिमाबाट भारतीय शिखहरु खाली गोडा हिँडेर त्यहाँ पुगेका बताइन्छ । समग्र तिर्थालुहरु अप्रिल महिनाको २१ तारिखमा अन्य केहि पाकिस्तानी भूभागका पवित्र तिर्थस्तल गएर मात्र फर्कने कार्यक्रम छ । यस तिर्थाटनलाई यस वर्षको शुभ संकेत अनि भारतपाक समबन्धमा नयाँ कोशेढुगांका रुपमा पनि ब्याख्या गरिएको छ ।

लाइभमाण्डु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
Loading comments...
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं – शास्त्र र आयुर्वेदमा दिनको समय काम गर्नका लागि अनि राति चाहिँ सुत्नका लागि निर्धारण गरेका छन् । तर

बामाको । मालीकी एक महिलाले एकैपटक ९ सन्तानलाई जन्म दिएकी छिन् । २५ वर्षीया हलिमा सिसेले मोरक्कोको एक अस्पतालमा ९

काठमाडौं। अमेरिकामा एक जोडी जुम्ल्याहा दिदीबहिनी हरेक काम एकसाथ गर्ने गर्छन् । ब्रिटनी र ब्रायना डीन नामका यी जुम्ल्याहा दिदीबहिनीले

रिस कति हानीकारक छ ? कति नोक्सान पुर्याउँछ ? त्यो धेरैले आफ्नो जीवनमा अनुभव गरेकै हुन्छ । पारिवारिक जीवन विघटन