Lifestyle Portal
  •   २३ जेष्ठ २०८०, मंगलवार

श्रीलंका बम आक्रमणका ४ जान्नैपर्ने तथ्यहरु

९ बैशाख २०७६, सोमबार १६:१२


५०० जनालाई गम्भीर घाईते अनि ३०० जनाको ज्यान लिने गरि ३ वटा चर्च र बिभिन्न होटलहरु लक्षित बम आक्रमणले श्रीलंकामा अहिले संकटकाल घोषणा गरिएको छ ।
संभवत यो अहिलेसम्मकै दु:खद ईस्टर हो, बिश्व स्तब्ध छ ।
ईण्डियन ओसिनको श्रीलंका आइल्याण्डमा गत दशकअघिको गृहयुद्ध समापनपछिको यो सर्वाधिक ठूलो आक्रमण हो । अहिलेसम्म कसैले यस बिष्फोटमा आफ्नो जिम्मेवारी लिएका छैनन । सरकारले कोलम्बो आसपासमा नाकाबन्धी लगाएर सामाजिक सञ्जालहरु पनि बन्द गरिदिएको छ ।

के भएको थियो ?
अप्रिल २१ तारिखको ईस्टर प्रार्थनामा भेला भएकाहरुलाई निशाना बनाई बिभिन्न होटल र चर्चहरुमा श्रीलंकामा श्रृखलाबद्ध ७ बिष्फोट भए । सैयौं जनाका ज्यान गएको खबर छ, कोलम्बोमा ४५ जना र कोलम्बोबाट २५० किमी पर बातिकोलोवा शहरमा २५ जनाको मृत्यु भएको पुष्टि नै भइसक्यो, मृतकको संख्या बढ्न सक्ने अनुमान छ । कोलम्बोमो सेन्ट एन्थोनी चर्चबाट शुरु भएको बिष्फोटको सिलसिला क्रमश अर्को राजधानी बाहिरको चर्च सेन्ट सिबास्टियनमा अनि त्यसपछि बातिकोलोवा शहरमा श्रृखलाबद्ध बिष्फोटहरु हुन थाले । त्यसपछि प्रधानमन्त्री निवास छेउको सिनामोन होटलमा बिष्फोट भयो । यस्ता बिष्फोट श्रृखलाका क्रमहरु चल्दै गए अनि श्रीलंकामा अहिले आपतकालकै घोषणा गएिको खबर छ । बम हमलाहरु किगंसबेरी र शाग्रिला होटलमा पनि गराइएको खबर छ । क्याथोलीक बस्तीलाई आधार मानेर यसरी कोलम्बोमा आक्रमण गरेको बताइन्छ, त्यसपछि राष्ट्रिय चिडियाघर अगाडिको गेस्टहाउसमा पनि आक्रमण गरियो ।
अन्तिम अर्थात आठौं आक्रमणचाँही कोलम्बोको एउटा घरमा भएको थियो जस्मा ३ जना प्रहरीहरु मारिएको बताइन्छ ।

को को मारिए ?
ईस्टर प्रार्थनाका लागि भेला भएका हजारौं भक्तजनका बिच बिष्फोटहरु भएका हुन् । ३५ जना मृतकहरु बिदेशी रहेको र बाँकी श्रीलंकाकै नागरीक भएको खबर छ तथापि सबै खबरशरु पुष्टि हुन बाँकी छ । श्रीलंकाको परराष्ट्र मन्त्रालयको पछिल्लो बिज्ञप्तीले ३ जना भारतीय, २ जना टर्कीश, १ पोर्चुगीश, ३ बेलायती र २ जना अमेरिकीका साथ १ जना डच र १ जना चाइनीज रहेको खबर छ ।

कस्ले गरे हमला ?

रक्षा मन्त्रीका अनुसार यस आक्रमणमा आतंकवादी समुहको संलग्नता छ । तथापि जिम्मेवारी कसैले लिएका छैनन । कम्तिमा १३ जना शंकास्पद मान्छेहरु हिरासतमा राखिएको खबर छ । रक्षामन्त्रीले यस आक्रमणमा सिमापारका दुश्मनको संलग्नता पनि जाँच गर्ने बताएका छन् । कहिँकतै श्रीलंकामा यस आक्रमणको खबर पहिल्यै भएपनि सुरक्षासंयन्त्रले लापरवाही गरेको खबर पनि छ तथापी यस कुराको पुष्टि हुन बाँकी छ ।

श्रीलंकाको जनसख्याँको धार्मिक बिभिदता,
३६ वर्षे गृहयुद्धमा श्रीलंकामा १ लाख नागरीकको मृत्यु भएको छ । २ करोड ३० लाख जनसख्याँ भएको यस एतिहासिक देशमा ४ भागको ३ भाग सिन्हाले समुदायका मान्छे छन् । उत्तर र उत्तपूर्व क्षेत्रमा अधिकांश तमिल समुदायका मान्छे छन् जस्को जनसंख्या कुल जनसंख्याको १५ प्रतिशत छ । यिनै तमिल समुदायको पृथकतावादी आन्दोलन नै ३६ वर्षसम्म गृहयुद्धका रुपमा चलेको हो, पछि सन् २००९ मा यो आन्दोलन दबाइयो । मुसलमान १० प्रतिशत र ईसाईहरु ६ प्रतिशत छन् । सन् २००९ को शान्ति प्रक्रियापछि बुद्धिस्ट मन्कहरु ले मुसलमानको बिरुद्धमा र्याली नै गरेका थिए । केहि समयपछि पहाडी ईलाकामा बुद्धिस्टहरु माथि मुसलमानको दमनका खबरहरु पनि आएको थियो, सरकारको सुरक्षा संयन्त्र यसप्रति बिशेष सुरक्षासंयन्त्रका साथ संवेदनशील भएका थिए ।

श्रीलंकाको चर्चहरु बिष्फोटको परिवेश

श्रीलंकाका विभिन्न शहरहरुमा अहिलेसम्म ७ वटा ठूलो बिष्फोट, १८७ को मृत्यु

प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

एजेन्सी सीउल, १९ पुस उत्तर कोरियाली नेता किम जोङ उनले दोस्रो शक्तिशाली सैन्य अधिकारी पाक जोङ चोनलाई पदमुक्त गरेको कोरियाली

एजेन्सी सेनेगल, १९ पुस सेनेगलका दुई विपक्षी सांसदलाई बजेटको बहसका क्रममा गर्भवती सांसदलाई  पेटमा लात हानेको अभियोगमा ६ महिनाको जेल

कोरोना महामारी, निरन्तरको जलवायु प्रकोप, बढ्दो भूराजनीतिक तनाव, थलिएको अर्थतन्त्रमा कछुवाको गतिमा झिनो सुधार, ऊर्जा र खाद्यन्नको अकल्पनीय मूल्य वृद्धिलगायत

बकिङ्गम दरबारले एउटा विज्ञप्ति जारी गर्दै भनेको छ, “आज अपरान्ह बाल्मोरलमा महारानीको शान्तिपूर्ण निधन भएको छ । राजा र क्वीन